Štvrtok, 25. apríl 2024
Meniny má Marek | zajtra Jaroslava

Téryho chatu slávnostne otvorili pred 115 rokmi

Postaviť kamennú chatu v nadmorskej výške 2015 m n.m. nebolo ľahké - materiál na jej stavbu vynášali na etapy nosiči.

Téryho chata (foto: TASR)
Téryho chata (foto: TASR)

Téryho chata je slovenskou najvyššie položenou celoročne prevádzkovanou chatou (vo výške 2015 metrov nad morom). Nesie meno Edmunda Téryho (1856-1917), ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky. Vo štvrtok 21. augusta uplynulo 115 rokov od jej slávnostného otvorenia.

Banskoštiavnický lekár a horolezec dr. Edmund Téry, vedúci Maďarského turistického spolku bol v roku 1896 iniciátorom vybudovania chaty v oblasti, kde vykonal niekoľko významných prvovýstupov. Jeho zásluhy na vybudovaní chaty pripomína nielen jej názov, ale aj fotografia doteraz umiestnená v chate na jeho pamiatku.

Projekt Jozefa Pfinna upravil na vysokohorské podmienky architekt a staviteľ Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Postaviť kamennú chatu v nadmorskej výške 2015 m n.m. nebolo ľahké - materiál na jej stavbu vynášali na etapy nosiči.

Téryho chata - Terinka - viackrát menila majiteľa. O jej vlastníkoch po prvej svetovej vojne píše vo svojej knihe Strechy nad oblakmi bývalý náčelník horskej služby a horský vodca František Mrázik: „Po vojne si chatu neprávom prisvojil kežmarský Karpatenverein a až takmer po desaťročí sa ju podarilo dostať do vlastníctva Klubu československých turistov.“ V súčasnosti ju vlastní Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok JAMES.

Od vybudovania Téryho chaty sa neustále zdokonaľovala jej vybavenosť. V druhej polovici 30. rokov 20. storočia zriadili v chate ústredné kúrenie, zaviedli telefón, vodovod a vylepšili sa ubytovacie priestory. Zaujímavosťou je, že počas úprav v roku 1944 sa tu ukrývali poľskí odbojári i ruskí utečenci zo zajateckých táborov. V roku 1955 uskutočnili stavebné úpravy priečelia chaty. V rokoch 1983-1984 prešla Terinka rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá však nenarušila pôvodný vzhľad chaty. Od roku 2005 má elektrickú energiu aj zo slnečných kolektorov.

K prevádzke Téryho chaty ale i ďalších tatranských chát patria neodmysliteľne profesionálni i príležitostní nosiči. Jedným z nich bol Belo Kapolka, ktorý po 35-ročnej nosičskej a chatárskej práci tragicky zahynul 18. apríla 1994 v oblasti Hrebienka. Vo Vysokých Tatrách pôsobil od roku 1958, naposledy ako chatár Téryho chaty. Často pomáhal pri horolezeckých záchranných akciách. Jeho literárna tvorba sa viaže prevažne na život v horách. Turistický chodník na Téryho chatu pomenovali Kapolkov chodník.

Mohlo by Vás zaujímať
Sándor Petöfi má bustu na Hlavnej ulici v Prešove
Vedenie mesta Prešov v spolupráci s Generálnym konzulátom Maďarska v Košiciach slávnostne odhalilo bustu venovanú významnej osobnosti uhorských dejín, básnikovi Sándorovi Petöfimu.
Prešov ako centrum divadelného umenia už po 58. raz
Obľúbená súťaž umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska, známa ako Akademický Prešov, sa uskutoční od 22. do 25. apríla 2024. Pred prešovským publikom vystúpia nielen profesionálne divadelné súbory zo Slovenska, ale aj z Čiech, Poľska a Maďarska. So širokým spektrom inscenačných poetík sa predstaví v symbolickom počte sedem študentských a sedem profesionálnych divadelných zoskupení.
ZÍSKAJ SUPER HRACIU KARTIČKU A VYHRAJ VYMAKANÉ CENY!
Nepremeškaj skvelú akciu v kinách CINEMAX! Nakúp na bufete občerstvenie za minimálne 5€ a hraj o skvelé ceny.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK