Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Sobota - 20. január 2018 - Dalibor | zajtra Vincent

PIS.sk

Mladá vedkyňa z PU získala ako jediná na Slovensku významný vedecký projekt

Mladej vedeckej pracovníčke Daniele Grejtákovej z Prešovskej univerzity (PU) v Prešove sa podarilo ako jedinej na Slovensku získať vedecký projekt v rámci výzvy Marie Curie Sklodowska Actions, zameraný na oblasť preventívnej farmakológie.

Daniela Grejtáková Uvedený program je súčasťou rámcového programu Európske únie (EÚ) pre výskum a inovácie s názvom HORIZONT 2020 s celkovým rozpočtom takmer 80 miliárd EUR.
Fakulta humanitných a prírodných vied (FHPV) PU svojou kvalitou a vedeckou úrovňou potvrdzuje, že patrí k top fakultám na Slovensku. Jej zamestnankyňa Daniela Grejtáková z Katedry biológie uspela v tvrdej európskej konkurencii a ako jediná na Slovensku získala výskumný projekt v rámci výzvy Marie Curie Sklodowska Actions, zameraný na oblasť preventívnej farmakológie. Grant v danom programe získalo celkovo 10 žiadateľov zo všetkých krajín EÚ a krajín mimo EÚ.

„Jednotlivé výzvy pre mobilitu vedeckých pracovníkov som sledovala niekoľko mesiacov, následne som bola pozvaná na pracovný pohovor pre spoločnosť MultiMedica. Po jeho úspešnom absolvovaní som nadviazala spoluprácu s daným pracoviskom, “ opisuje cestu za získaním projektu Grejtáková. Zároveň dodáva, že za jeho schválením a úspešnou realizáciou bola predovšetkým osobná motivácia, vytrvalosť, hodiny tvrdej práce, ale taktiež skúsený líder v danej problematike, ktorý viedol prípravu projektu. Podľa mladej vedkyne by výsledky výskumu mali byť prínosné v oblasti vývoja nových liekov pre zníženie cholesterolu ako alternatíva pre pacientov s familiárnou hypercholesterolémiou, liečených statínmi.

Získanie významného vedeckého projektu si vysoko cení aj dekan FHPV René Matlovič. „Je potešujúce, že práve z našej fakulty je prvý úspešný projekt v tejto schéme zo Slovenska. Získanie tohto prestížneho projektu ukazuje, že FHPV dokáže produkovať špičkovú európsku kvalitu. Zároveň sa rúca mýtus, že kvalitné štúdium ponúkajú len zahraničné vysoké školy.“

Program Marie Curie Skłodowska Actions, financovaný sumou 6,162 miliardy EUR, je určený na podporu mladých a skúsených výskumníkov, aby prostredníctvom odbornej prípravy alebo dočasnej pozície v inej krajine rozšírili svoje kariérne možnosti a vedomosti. Uvedený program je súčasťou najväčšieho výskumného a inovačného programu EÚ s názvom HORIZONT 2020,
ktorý je základným nástrojom pre realizáciu hlavnej iniciatívy EÚ – inovácie. Vyčlenený rozpočet sedemročnej iniciatívy (2014 – 2020) cieľom ktorej je zaistiť, aby Európa produkovala špičkovú svetovú vedu a technológie, predstavuje čiastku 77 028,3 miliárd EUR.

Mladá úspešná vedkyňa Daniela Grejtáková je absolventkou študijného programu Biológia na FHPV PU v Prešove. Doktorandské štúdium zavŕšila na Katedre biológie v odbore Antropológia, kde po získaní titulu PhD. ostala pracovať v pozícii výskumnej pracovníčky. Počas štúdia sa dlhodobo venovala problematike genetických aspektov hypodoncie, so zameraním na rómske etnikum, ktorú následne spracovala v podobe svojej dizertačnej práce. V rámci doktorandského štúdia absolvovala 4-mesačný vedecko-výskumný pobyt na Universita degli Studi di Milano, ktorú následne navštívila ešte dvakrát. Od novembra 2015
pôsobí na pozícii “Research fellow” vo výskumnom centre MultiMedica (s.r.o.) v Miláne a spolupracuje s Centrom pre výskum aterosklerózy a Fakultou farmakológie.

 
  6.3.2016 | Autor: Tomas Burger | Zdravotníctvo | zobrazené: 2879 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Dám do prenájmu (71983)

Dáme do prenájmu viaceré nebytové priestory o celkovej výmere až 180 m2 (od 8 m2 až po 67 m2) a skladovacie priestory o výmere 2x30 m2. Parkovanie priamo pri budove. Ulica Tarasa Ševčenka.

0903602897 | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (72220)

Ponúkame na predaj, 4-izbový byt s loggiou v osobnom vlastníctve, v Prešove, na ulici Záhradná, výmera:96 m2+pivnica 5 m2, vyvýšené prízemie, byt bol zrekonštruovaný asi pred 5 rokmi, predáva sa aj s garážou, priamo pod bytom.

907030758 | ico | cena: 119.500,-€
ico

Reality: Predám (72223)

Rodinný dom, pôvodný stav, pozemok 20-á, Miklušovce, okr. Prešov. Dom je riešený na dvoch podlažiach s dvoma oddelenými vstupmi. Na prízemí sa nachádza 2-izbový byt s kuchyňou, predsieňou. Na prvom poschodí je 3-izbový byt s kuchyňou, kúpeľňou s WC.

0907030623 | ico | cena: 52.000,-€
ico

Reality: Predám (72218)

Na predaj starší rodinný dom s pozemkom o výmere 495 m2, ktorý sa nachádza v časti Prešov - Solivar. Pôvodný stav, vhodný na rekonštrukciu. Stavebný materiál - nepálená hlina (války), zastavaná plocha domu cca 83 m2, sedlová strecha. Všetky IS.

0907030622 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (72221)

Ponúkame na predaj 2-izbový byt v osobnom vlastníctve v Prešove, na ulici Pavla Horova, výmera: 58 m2 + pivnica 2 m2 + 1/4 zo 16 m2 spoločného priestoru, čiastočná rekonštrukcia, výborná občianska vybavenosť.

907030758 | ico | cena: 70.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS