Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Pondelok - 23. apríl 2018 - Vojtech | zajtra Juraj

PIS.sk

Mladá vedkyňa z PU získala ako jediná na Slovensku významný vedecký projekt

Mladej vedeckej pracovníčke Daniele Grejtákovej z Prešovskej univerzity (PU) v Prešove sa podarilo ako jedinej na Slovensku získať vedecký projekt v rámci výzvy Marie Curie Sklodowska Actions, zameraný na oblasť preventívnej farmakológie.

Daniela Grejtáková Uvedený program je súčasťou rámcového programu Európske únie (EÚ) pre výskum a inovácie s názvom HORIZONT 2020 s celkovým rozpočtom takmer 80 miliárd EUR.
Fakulta humanitných a prírodných vied (FHPV) PU svojou kvalitou a vedeckou úrovňou potvrdzuje, že patrí k top fakultám na Slovensku. Jej zamestnankyňa Daniela Grejtáková z Katedry biológie uspela v tvrdej európskej konkurencii a ako jediná na Slovensku získala výskumný projekt v rámci výzvy Marie Curie Sklodowska Actions, zameraný na oblasť preventívnej farmakológie. Grant v danom programe získalo celkovo 10 žiadateľov zo všetkých krajín EÚ a krajín mimo EÚ.

„Jednotlivé výzvy pre mobilitu vedeckých pracovníkov som sledovala niekoľko mesiacov, následne som bola pozvaná na pracovný pohovor pre spoločnosť MultiMedica. Po jeho úspešnom absolvovaní som nadviazala spoluprácu s daným pracoviskom, “ opisuje cestu za získaním projektu Grejtáková. Zároveň dodáva, že za jeho schválením a úspešnou realizáciou bola predovšetkým osobná motivácia, vytrvalosť, hodiny tvrdej práce, ale taktiež skúsený líder v danej problematike, ktorý viedol prípravu projektu. Podľa mladej vedkyne by výsledky výskumu mali byť prínosné v oblasti vývoja nových liekov pre zníženie cholesterolu ako alternatíva pre pacientov s familiárnou hypercholesterolémiou, liečených statínmi.

Získanie významného vedeckého projektu si vysoko cení aj dekan FHPV René Matlovič. „Je potešujúce, že práve z našej fakulty je prvý úspešný projekt v tejto schéme zo Slovenska. Získanie tohto prestížneho projektu ukazuje, že FHPV dokáže produkovať špičkovú európsku kvalitu. Zároveň sa rúca mýtus, že kvalitné štúdium ponúkajú len zahraničné vysoké školy.“

Program Marie Curie Skłodowska Actions, financovaný sumou 6,162 miliardy EUR, je určený na podporu mladých a skúsených výskumníkov, aby prostredníctvom odbornej prípravy alebo dočasnej pozície v inej krajine rozšírili svoje kariérne možnosti a vedomosti. Uvedený program je súčasťou najväčšieho výskumného a inovačného programu EÚ s názvom HORIZONT 2020,
ktorý je základným nástrojom pre realizáciu hlavnej iniciatívy EÚ – inovácie. Vyčlenený rozpočet sedemročnej iniciatívy (2014 – 2020) cieľom ktorej je zaistiť, aby Európa produkovala špičkovú svetovú vedu a technológie, predstavuje čiastku 77 028,3 miliárd EUR.

Mladá úspešná vedkyňa Daniela Grejtáková je absolventkou študijného programu Biológia na FHPV PU v Prešove. Doktorandské štúdium zavŕšila na Katedre biológie v odbore Antropológia, kde po získaní titulu PhD. ostala pracovať v pozícii výskumnej pracovníčky. Počas štúdia sa dlhodobo venovala problematike genetických aspektov hypodoncie, so zameraním na rómske etnikum, ktorú následne spracovala v podobe svojej dizertačnej práce. V rámci doktorandského štúdia absolvovala 4-mesačný vedecko-výskumný pobyt na Universita degli Studi di Milano, ktorú následne navštívila ešte dvakrát. Od novembra 2015
pôsobí na pozícii “Research fellow” vo výskumnom centre MultiMedica (s.r.o.) v Miláne a spolupracuje s Centrom pre výskum aterosklerózy a Fakultou farmakológie.

 
  6.3.2016 | Autor: Tomas Burger | Zdravotníctvo | zobrazené: 3177 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Dám do prenájmu (72617)

Na dlhodobý prenájom 3-izbový nezariadený byt na Martina Benku, tichá lokalita, 74 m2 + loggia, samostatné WC a kúpeľňa, poschodie 1/12, čiastočne rekonštruovaný, ihneď voľný, cena 470 vrátane energií

0907030619 | ico | cena: 470,-€
ico

Reality: Predám (72610)

1 izbový byt, OV, 41 m2 + loggia, Prešov, Bernolákova ul. , 4/8 posch. , čiastočná rekonštrukcia eurookná, murované jadro, plávajúca podlaha v izbe, vstavaná skriňa na chodbe, vymenené interiérové dvere a zárubňa pripravená k osadeniu. Stredový byt.

0907030622 | ico | cena: 46.500,-€
ico

Reality: Predám (72606)

Stavebný pozemok Malý Šariš, okr. Prešov, priamo v obci v zastavanej oblasti. Plocha parcely 500 m2. Prístup je hlavná asfaltová komunikácia. IS pri pozemku.

0907030622 | ico | cena: 28.000,-€
ico

Reality: Predám (72605)

5-izbový nadštandardný byt, s jedálňou, loggiou a šatníkom, celková výmera bytu 102 m2, Prešov, Sekčov. 5. poschodie/ 7, orientácia bytu V/ Z. Byt je po kompletnej rekonštrukcii materiálmi vyššej kvalitatívnej triedy. K bytu patrí aj pivnica cca 3 m2.

0907030623 | ico | cena: 107.500,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72604)

Dom je dvojpodlažný, podpivničený, pozemok 393 m2. Je prepojený s garážou, kde je možné parkovať 3 autá. Jedná sa o rodinný dom riešený ako 2 byty s dvoma kuchyňami, kúpeľňou, vhodný na dvojgeneračné bývanie. V cene nie sú zahrnuté energie.

0907030623 | ico | cena: 500,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS