Sobota, 20. apríl 2024
Meniny má Marcel | zajtra Ervín

Na Prešovskej univerzite sa po 12 rokoch uskutočnili Medzinárodné študentské psychologické dni

Víťazi katedrových kôl Študentskej vedeckej a odbornej činnosti (ŠVOČ) v oblasti psychológia zo Slovenska a Čiech sa stretli na pôde Prešovskej univerzity v Prešove (PU), ktorá bola po 12 rokoch hostiteľom Medzinárodných študentských psychologických dní.

Študenti počas konferencie prezentovali vlastné výskumné zistenia, ktoré sa týkali rôznorodých tém, ako je nakupovanie nevidomých osôb, altruistické správanie súrodencov, analýza výrazov tváre vyvolaných súcitnými podnetmi či špecifiká emocionality ľudí s kožným ochorením.

Zástupcovia 14 katedier psychológie zo Slovenska a Čiech, 13 odborníkov v roli porotcov, 22 študentov psychológie, prezentujúcich svoje práce, hodiny zaujímavých a podnetných odborných diskusií, desiatky divákov, viac ako stovka rozdaných kníh, priateľská atmosféra a 13 víťazov. Aj také boli Medzinárodné študentské psychologické dni 2016, ktoré sa uskutočnili pod záštitou rektora PU prof. Petra Kónyu a dekana Filozofickej fakulty (FF) prof. Vasila Gluchmana. „Rád by som ocenil študentov Inštitútu psychológie FF PU, ktorí sú mimoriadne aktívni a svoje odborné aktivity a výsledky realizovaných štúdií prezentujú nie len na domácich študentských podujatiach, ale aj v rámci Európskej asociácie študentov psychológie, kdeže boli vybraní vystupovať na jej 30. výročnom kongrese, ktorý sa uskutoční v Lisabone, čo je znakom ocenenia kvality študentských prác, “ uviedol počas otvorenia konferencie dekan FF PU.

V priebehu dvoch dní konferencie študenti prezentovali výsledky vlastných výskumov, experimentov, či plánovaných výskumných zámerov z oblasti psychológie, diskutovali, získali konštruktívnu spätnú väzbu od odborníkov, ale aj súťažili o najlepšiu prácu 16. ročníka Medzinárodnej študentskej vedeckej konferencie a 17. ročníka celoslovenskej konferencie ŠVOČ. „Okrem víťazov, o ktorých rozhodovala odborná hodnotiaca komisia, mali aj samotní študenti a diváci možnosť hlasovať a určiť cenu diváka pre najlepšieho študenta v bakalárskej a magisterskej sekcii, “ uviedla členka organizačného výboru Eva Hruščová, ktorá pôsobí ako interná doktorandka na Inštitúte psychológie FF PU.

Úroveň študentských prác, ako aj organizáciu konferencie si pochvaľoval i Jakub Procházka, odborný asistent z Katedry psychológie Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. „Študenti do prác investovali mnoho energie, čo bolo zrejmé pri prezentáciách. Medzi študentmi boli malé rozdiely, ale nemyslím si, že by to bolo spôsobené tým, či študent študuje na univerzite na Slovensku alebo v Českej republike. Dvoch študentov som vyhľadal počas coffee breaku, aby som im dal spätnú väzbu na ich prezentáciu, “ uviedol Procházka.

Za najlepšiu prácu 17. ročníka celoslovenského kola ŠVOČ bola v magisterskej sekcii vyhlásená práca na tému Analýza výrazov tváre vyvolaných súcitnými podnetmi, autorkou ktorej je Martina Baránková. „Bola to pre mňa veľmi príjemná skúsenosť, keďže som dostala spätnú väzbu na svoju prácu. Na konferencii zazneli rôznorodé témy z oblasti psychológie a zároveň som spoznala mnoho ľudí, porozprávali sme sa o tom, čo skúmajú a čím sa výskumne zaoberajú, “ prezradila víťazka Baránková z Ústavu experimentálnej psychológie Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave. V  bakalárskej sekcii bola ocenená Soňa Mayerová z Katedry psychológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave za prácu Altruistické správanie súrodencov.

Víťazkou 16. ročníka Medzinárodnej študentskej vedeckej konferencie sa v magisterskej sekcii stala Nikola Knapová z Katedry psychológie Masarykovej univerzity v Brne, ktorá prezentovala prácu na tému Relationship between selected personality traits and performance under pressure in orienteering. V bakalárskej sekcii bola najúspešnejšia Edita Chvojková taktiež z Katedry psychológie Masarykovej univerzity s témou Namáhavost úkolu jako moderátor vztahu mezi pochvalou a pracovní spokojenosti.

Mohlo by Vás zaujímať
Máte doma budúceho škôlkara?
sto Prešov informuje rodičov o možnosti podávania žiadostí na prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie do materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov na školský rok 2024/2025.
PREŠOVSKÁ UNIVERZITA SA STALA ODBORNÝM GARANTOM PROJEKTU NA BILINGVÁLNE VZDELÁVANIE DETÍ ZÁKLADNÝCH ŠKÔL
Prešov, 11. 04. 2024 – Prešovská univerzita (PU) v Prešove nadviazala spoluprácu s občianskym združením BILI School na projekte zameranom na bilingválne vzdelávanie detí od prvej triedy základnej školy. Tento inovatívny program, ktorý sa zaoberá vzdelávaním detí v dvoch jazykoch súčasne – slovenskom a anglickom, sa plánuje pilotne spustiť na vybraných verejných základných školách po celom Slovensku už v nadchádzajúcom školskom roku.
ŠTÁTNY TAJOMNÍK CHOVANEC DISKUTOVAL SO ŠTUDENTMI PREŠOVSKEJ UNIVERZITY O EURÓPSKEJ ÚNII
Prešov 18. 04. 2024 – O význame a prínosoch členstva Slovenskej republiky v Európskej únii diskutoval s viac ako stovkou študentov Prešovskej univerzity (PU) v Prešove štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) Rastislav Chovanec.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK