Sobota, 18. máj 2024
Meniny má Viola | zajtra Gertrúda

V jednom týždni traja obvinení v dvoch prípadoch prevádzačstva

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície v priebehu minulého týždňa vzniesol obvinenie v dvoch rôznych prípadoch trom obvineným z trestného činu prevádzačstva.

V prvom prípade sa jednalo o prevádzačstvo v súbehu s prečinom falšovania a pozmeňovania verejnej listiny. 38 ročný občan Ukrajiny Valeriy M. s trvalým pobytom v Malackách mal pomôcť tiež občanovi Ukrajiny, 29 ročnému Maksymovi M. , zotrvať na našom území. A to tak, že mu mal po skončení platnosti poľského víza zabezpečiť vyrobenie falošných dokladov totožnosti, a to občianskeho a vodičského preukazu občana Rumunskej republiky. Tie by mu umožňovali zostať nielen na území Slovenskej republiky, ale voľne sa pohybovať aj v krajinách Európskej únie. Za túto “pomoc“ by Valeriy M. získal hotovosť vo výške 800 eur.
Stíhaný je na slobode,  za prevádzačstvo mu hrozí trest odňatia slobody na dva až osem rokov a za falšovanie verejnej listiny až tri roky.

V  druhom prípade išlo o prevádzačstvo spáchané formou účelového sobáša. 41 ročný Sodhi S. a 44 ročná Júlia K. sa mali dohodnúť, že sa vydá za občana Indie žijúceho v Rakúsku. Za to mala dostať odmenu vo výške 3000 eur. K sobášu malo dôjsť v obci Zohor. Podľa dohody mal Sodhi S. z Rakúska priviezť nádejného 34 ročného „ženícha“ Gurpreeta S.
„Dohadzovač“ Sodhi S. je stíhaný za prevádzačstvo, sudca ho už odsúdil a z územia Slovenskej republiky vyhostil. Nádejný „ženích“ bol z územia Slovenskej republiky tiež vyhostený. „Nevesta“ Júlia K. je stíhaná na slobode a hrozí jej trest odňatia slobody na dva až osem rokov.

Slováci sa často nechávajú nahovoriť na fingované svadby s vidinou ľahkého zarobenia peňazí neuvedomujúc si ďalekosiahle následky takéhoto konania. Okrem toho, že za to hrozí väzenie, sobáš sa nedá anulovať, a je potrebné rozviesť sa podľa zákonov Slovenskej republiky. Účelové manželstvo je Trestným zákonom pomenované ako prevádzačstvo. Občanom Slovenska zaň hrozí trestná sadzba dva až osem rokov, cudzincovi hrozí vyhostenie na päť rokov. Ak by slovenský občan mal nejaký majetok, napríklad dom, mohol by si cudzinec aj po vyhostení do domovskej krajiny nárokovať dedičstvo.

Mohlo by Vás zaujímať
Pri rannej kontrole
dosiahol hodnotu takmer 1,5 promile.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK