Piatok, 29. marec 2024
Meniny má Miroslav | zajtra Vieroslava

Nadaní žiaci predstavili návrhy ročníkových prác

Mimoriadne nadaní štvrtáci zo základnej školy na Šmeralovej ulici v Prešove predstavili návrhy ročníkových prác.

Decembrové „predobhajoby“ priniesli základné informácie o téme, zameraní i predpokladanom vlastnom prínose práce, ktorú budú žiaci prezentovať v triednom kole, ešte v tomto školskom roku. Na „predobhajobách“ sa zúčastnila aj porota zložená zo starších spolužiakov.

Netradičné záujmy, témy, záľuby i spôsob prezentácie. To všetko v sebe spájajú ročníkové práce, ktoré sú súčasťou vzdelávania nadaných žiakov. Inak tomu nebolo ani počas „predobhajoby“ ročníkových prác nadaných štvrtákov. Napokon, uznajte sami, je sa na čo tešiť. Zvyky a tradície zaujali natoľko, že si ich v máji predstavíme v práci pod názvom „Folklór u nás doma“. Bohato sú zastúpené i športové témy, v ktorých dominuje „Tenis, môj obľúbený šport“, „FIS – Word cup“ a „Prešovská hádzaná“. Pohľad do histórie prináša téma „Naši predkovia Slovania a trochu našej histórie“. Severovýchod Slovenska reprezentuje obec situovaná v Nízkych Beskydách v téme „Všetko o Mikovej“. Pôžitok z nežných tónov hudobných nástrojov vykúzli prezentácia „Flauta“, a zvieraciu ríšu zastúpia „Anglický buldog“ a „Vtáci – neuveriteľní letci“. O tom, že varenie môže byť zábavné a najmä chutné presvedčí „Varenie je umenie“. Obľúbenou témou je (už tradične) technika. „Stavebnice“ a „Ako funguje počítač“ doplní taktiež aktuálna téma „YouTube, výhody a nástrahy internetu“. Fyziku a chémiu predstavia „Častice“ a „Zlato a striebro – vzácne prvky z vesmíru“. Témy zaujímavé a bohaté. Teda, je sa na čo tešiť, čo potvrdila aj porota starších, žiakov 9. ročníka z triedy pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním.

Ročníková práca je vyjadrením špecifického záujmu žiakov. Žiaci prostredníctvom prác prenikajú hlbšie a širšie do témy, ktorá nie je odpisom odstavcov kníh. Dominuje vlastný postreh, názor a myslenie. Práce sú súčasťou každoročného vzdelávania žiakov so všeobecným intelektovým nadaním, keď po triednych a školských kolách sa najlepší žiaci stretávajú na celoslovenskom nesúťažnom finále. Finálové kolo v prezentácií ročníkových prác nadaných žiakov z celého Slovenska sa po prvýkrát konalo v roku 2010 v Prešove.

Mohlo by Vás zaujímať
V UNIVERZITNEJ KNIŽNICI OTVORILI INTERAKTÍVNU VÝSTAVU KRESIEB O STRATENOM DEDIČSTVE NAŠICH PREDKOV
Prešov 06. marec 2024 – V Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) sa 5. marca konala vernisáž kresieb prešovskej výtvarníčky a vysokoškolskej pedagogičky Ivety Polák Čuchtovej. Na výstave pod názvom Stratené dedičstvo autorka predstavuje 22 kresieb, zobrazujúcich známych i menej známych bohov slovanskej mytológie, približuje kultúru, predstavy o svete i spôsob života dávnych Slovanov.
Začalo sa prihlasovanie do Logickej olympiády pre najmenších
Organizátori ohlásili spustenie registrácie do 9. ročníka Logickej olympiády pre najmenších. Jej cieľom je rozvíjať logické myslenie a zručnosti, ktoré budú predškoláci potrebovať pri vstupe do školy. Registrácia do súťaže, ktorá je určená predškolákom zo slovenských, ale aj českých materských škôl, sa začala 28. februára a potrvá do 30. apríla 2024.
Župná SPŠE Prešov je tretia najlepšia stredná odborná škola v SR
Inštitút INEKO zostavil rebríček slovenských škôl za školský rok 2022/2023. V aktuálnom ročníku hodnotenia sa na popredné miesto znovu prebojovala Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove, ktorú zriaďuje Prešovský samosprávny kraj (PSK). Obhájila v ňom minuloročné tretie miesto. PSK má pritom v kategóriách gymnázií a SOŠ v TOP 10 až trojčlenné zastúpenie a medzi tridsiatkov najlepších celkovo sedem župných škôl.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK