Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Streda - 25. apríl 2018 - Marek | zajtra Jaroslava

PIS.sk

Ochrana lesov pred požiarmi a opatrenia pred vypaľovaním porastov bylín, kríkov a stromov v roku 2017.

Prvé výjazdy k požiarom trávnatých porastov Prešovskí hasiči vykonali už 7. februára tohto roka, pričom len v samotnom meste Prešov boli dňa 05.03.2017 vykonané tri výjazdy.

Aj z tohto dôvodu sa dňa 09.03.2017 uskutočnila pracovná porada na pôde Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove so zástupcami vybraných vlastníkov, správcov a obhospodarovateľov lesa, starostov vybraných obcí,  zástupcov miest okresu Prešov a okresu Sabinov, Policajného zboru SR a Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR, zameraná k ochrane lesov pred požiarmi  a opatreniam pred vypaľovaním porastov bylín, kríkov a stromov v roku 2017.

Lesné požiare a vypaľovanie trávnatých porastov, bylín, kríkov a stromov spôsobujú každoročne nielen veľké materiálne ale aj nezanedbateľné ekologické škody, pričom obnova požiarom zničených lesných porastov predstavuje dlhodobý proces. Z dlhodobej analýzy požiarovosti v lesnom hospodárstve vyplýva, že najviac lesných požiarov a vypaľovanie trávnatých porastov vzniká v jarných a letných mesiacoch. Ohrozenosť lesných a trávnatých porastov v tomto období ovplyvňujú klimatické faktory – sucho, vietor, stav vegetácie /množstvo vyschnutej organickej hmoty/ a najmä činnosť človeka.

Z výsledkov požiarovosti za obdobie roku 2016 vyplýva, že v Slovenskej republike bolo zaevidovaných 136 lesných požiarov (v roku 2015 bolo zaevidovaných 242 požiarov). Pri týchto požiaroch nebola rovnako ako v roku 2015 žiadna usmrtená osoba a 1 osoba bola zranená.

Podľa rozboru požiarovosti za rok 2016 v okrese Prešov, príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove zasahovali pri 63 požiaroch v ostatnom prírodnom prostredí čo je v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku o 42 požiarov menej. V 28 prípadoch príčinou vzniku požiarov bolo vypaľovanie trávnatých porastov, bylín, kríkov a stromov čo je o 36 prípadov menej ako v predchádzajúcom roku. Priame škody boli vyčíslené na 950, - €. V lesnom hospodárstve v okrese Prešov neboli zaznamenané žiadne lesné požiare!

V okrese Sabinov taktiež nebol v lesnom hospodárstve v roku 2016 zaznamenaný žiadny lesný požiar! Hasiči z hasičských staníc v Sabinove a Lipanoch, Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove zasahovali pri 46 požiaroch v ostatnom prírodnom prostredí čo je v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku o 69 požiarov menej. V 37 prípadoch príčinou vzniku požiarov bolo vypaľovanie trávnatých porastov, bylín, kríkov a stromov čo je o 61 prípadov menej ako v predchádzajúcom roku. Priame škody boli vyčíslené na 1 205, - €.

Z tejto analýzy vyplýva, že v roku 2017 sa zainteresované zložky budú aj naďalej zameriavať na dodržiavanie všeobecne záväzných platných predpisov na úseku ochrany pred požiarmi pri činnostiach spojených so spaľovaním horľavých látok na voľnom priestranstve najmä po ťažbe dreva v lesoch.

V rámci preventívnych opatrení na rok 2017 Okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru v Prešove zaslalo všetkým 134 obciam a mestám v jeho pôsobnosti usmernenie k ochrane lesov pred požiarmi. Požadované informácie budú následne prostredníctvom obcí poskytované občanom s dôrazom na ich správanie sa v lesoch a prírodnom prostredí ako aj informácie o zákaze vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov. Usmernenie na účely predchádzania vzniku požiarov boli zaslané aj vlastníkom lesov ich správcom a obhospodarovateľom.

Cieľom preventívnych opatrení na zamedzenie vzniku požiarov nie je iba represívne konanie príslušných orgánov štátnej správy, ale najmä upozorňovať a informovať občanov, že ich konanie je nebezpečné a protiprávne. Od občanov sa vyžaduje, aby sa správali tak, aby v plnej miere dodržiavali protipožiarne opatrenia a zároveň výchovne pôsobili na tých občanov, ktorí svojim počínaním ohrozujú život zdravie,  majetok a životné prostredie nás všetkých. Upozorňujeme rodičov na zvýšenú kontrolu pohybu svojich detí v čase ich voľna, kde je nebezpečenstvo vzniku požiarov najmä pri hre detí so zápalkami, fajčení, zakladaní ohňov v prírode a úmyselnom zapálení. Pri jarnom upratovaní v okolí rodinných domov ako aj pri jarných prácach na záhradkách a políčkach aby nezakladali oheň vypaľovaním trávnatých porastov, bylín, kríkov a stromov.

Aktívne preventívno-výchovne pôsobenie bude účinné len pri spolupráci všetkých občanov, ktorí do značnej miery môžu svojím konaním ovplyvniť vznik požiarov a tým aj následných škôd na majetku a zdraví.

Okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru v Prešove, vyzýva všetkých občanov k aktívnej spolupráci s dôrazom na predchádzanie vzniku požiarov v prírodnom prostredí pri dodržiavaní všetkých zásad protipožiarnej bezpečnosti pri činnostiach spojených so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru alebo v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru.

 
  15.3.2017 | Autor: Ľubomír Kijovský | Polícia a záchran... | zobrazené: 1642 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Dám do prenájmu (72617)

Na dlhodobý prenájom 3-izbový nezariadený byt na Martina Benku, tichá lokalita, 74 m2 + loggia, samostatné WC a kúpeľňa, poschodie 1/12, čiastočne rekonštruovaný, ihneď voľný, cena 470 vrátane energií

0907030619 | ico | cena: 470,-€
ico

Reality: Predám (72661)

Stavebný pozemok Malý Šariš, okr. Prešov, priamo v obci v zastavanej oblasti. Plocha parcely 500 m2. Prístup je hlavná asfaltová komunikácia. IS pri pozemku.

0907030622 | ico | cena: 28.000,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Dám do prenájmu (72391)

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 | ico
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS