Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Utorok - 26. september 2017 - Edita | zajtra Cyprián

PIS.sk

Veľká noc v podaní pedagógov a študentov Prešovskej univerzity

Veľkonočné sviatky so sebou nesú viacero posolstiev. Pre niekoho sú to predovšetkým sviatky jari, kedy je čas tráviť voľné chvíle so svojou rodinou v prírode, iní ich zase vnímajú v duchu kresťanskej tradície.

K sviatkom jari, či kresťanskej Veľkej noci samozrejme patrí nielen pôst, ale tiež hodovanie a tradičné veľkonočné pochúťky. Ako trávia veľkonočné sviatky pedagógovia a študenti Prešovskej univerzity, aký je ich vzťah k zvykom a tradíciami, ktoré sa viažu k tomuto obdobiu?

Dr. h. c. prof. PhDr. Peter Kónya, PhD. (rektor Prešovskej univerzity v Prešove)
Veľkonočné sviatky trávim doma so svojou rodinou. Po pracovných povinnostiach je to príležitosť aspoň trošku si oddýchnuť, samozrejme, ak nerátam varenie šunky, prípravu cvikly či nedeľného obeda. V tomto zmysle som zástancom tradičných zvykov a obyčajov, pokiaľ pod nimi rozumieme návštevu kostola, veľkonočnú misu a pondelňajšiu oblievačku. Tú absolvujem so svojimi synmi tradične v ľahkej, mestskej verzii bez vedier, spŕch či sifónových fliaš.

doc. Ing. Jana Burgerová, PhD. (dekanka Pedagogickej fakulty PU)
Veľká noc patrila medzi významné sviatky v našej rodine, moja stará mama zachovávala všetky kresťanské tradície, neskôr sme ich čiastočné prebrali aj my, najmä moja mama. Väčšinou sviatky trávim doma v rodinnom kruhu s vyzdobeným „vajíčkovo-zajačikovým“ bytom, pripravujem veľkonočný koláč či syr. Pondelková polievačka bola v našej rodine veľkou tradíciou, keď som bola dieťa, polievači, väčšinou strýkovia, ujovia, bratranci, si u nás podávali kľučky, no táto tradícia je už minulosťou. Každopádne ja som človek milujúci tradície spojené so sviatkami, a teda aj Veľkou nocou.

doc. PhDr. Irina Dudinská, CSc. (riaditeľka Inštitútu politológie FF PU)
Považujem za významné udržiavať tradície – patrí to k celkovej kultúre národa. Veľkonočné sviatky sú sviatky jari s pridanou kresťanskou hodnotou. Zároveň je to možnosť, kedy sa nielen rodiny stretávajú, ale aj známi a priatelia. Ja osobne, pokiaľ je to možné, uprednostňujem trávenie týchto sviatkov v prírode.

Prof. RNDr. Robert Ištok, PhD. (Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU)
Veľkonočné sviatky vnímam ako víťazstvo nádeje jari. Symbolizujú to dekorácie, ktoré u nás pripravuje moja partnerka. Okrem kraslíc nesmie chýbať zeleň. Ako mestský chlapec nie som zvyknutý na tradičné veľkonočné zvyky, ktoré prevládajú na vidieku. Preto oblievačka studenou vodou a šibačka u nás absentuje. Tradície dodržiavame skôr v rámci veľkonočného menu.

PhDr. Mgr. Jana Kičura Sokolová, PhD. (Inštitút slovakistiky a mediálnych štúdií FF PU)
Veľkonočné sviatky trávim v rodinnom kruhu. S manželom ich prežívame v radostnom očakávaní jari a najmä prostredníctvom našich detí, s ktorými sa na ich príchod poctivo pripravujeme. Vyzdobujeme byt jarnými motívmi, ktoré spoločne vyrábame. Maľujeme vajíčka voskovou technikou a následne nimi obvešiavame kučeravú vŕbu, ktorá nechýba vo váze. Najväčšie potešenie mužskému osadenstvu rodiny však prináša beztrestné striekanie z vodných pištolí počas Veľkonočného pondelka.

Mgr. Petra Huličová, PhD. (Katedra environmentálneho manažmentu FM PU)
Veľká noc je spájaná s príchodom jari, ale pre mňa je to predovšetkým najväčší kresťanský sviatok. Ako pravoslávna veriaca sa riadim juliánskym kalendárom, no sviatky oslavujem obdobne ako ostatní kresťania. Tieto dni slávim tradične v kruhu celej rodiny a na bohoslužbách počas celého obdobia veľkonočných sviatkov.

Peter (FF)
Veľká noc je pre mňa ako študenta sviatok, ktorý je stále rovnaký, ale predsa zakaždým niečím iný. Každý študent pochádza z iného kúta Slovenska a veľkonočné sviatky prežíva ináč. Všetci sa tešíme na pár voľných dní, ktoré strávime spoločne s rodinu, blízkymi a priateľmi, ktorých sme dlhšiu dobu nevideli. Osobne sa teším, možno to vyznie zvláštne z úst študenta, na čas po sviatkoch, kedy sa opäť stretnem so svojimi spolužiakmi a priateľmi z internátu. Teším sa preto, lebo z rozprávania o ich prežití sviatkov sa vždy dozviem niečo zaujímavé. Zistím, že to, čo je u nás doma považované za tradíciu, sa v iných kútoch Slovenska nepoužíva, nenosí alebo nevyznáva. Jedlo, ktoré si už od útleho detstva spájam len s Veľkou nocou, sa inde konzumuje bežne. Práve tieto rozdiely mám na týchto sviatkoch rád, pretože sa potvrdzuje, že Slovensko je skutočne bohaté na tradície, zvyklosti a obyčaje.

Emília (FHPV)
Veľkonočné sviatky majú pre mňa osobne predovšetkým náboženský význam. Tieto dni symbolizujú pokoru, pokoj a lásku, ktoré je stále viac potrebne prinášať svetu a snažiť sa aj takýmto spôsobom zabrániť jeho morálnemu úpadku. Tradície spojené s veľkonočnými sviatkami sú zároveň kultúrnym bohatstvom našej krajiny, a preto je potrebne ich udržiavať aj naďalej.

Viktória (FZO)
Keďže som kresťanka, pre mňa to má hlbší význam ako možno pre iných, ktorí sa tešia na „hrudku“ a šunku. Ja sa každý rok teším k babke na staroslovienske liturgie, krásne spevy. Myslím si, že na dedinách to ľudia viac prezívajú, tú atmosféru tam viac cítiť. Ten duchovný rozmer je pre mňa dôležitý.

Jakub (FŠ)
Pre mňa Veľká noc znamená mokré dievčatá a veľmi veľa jedla a kinder vajíčok.

Martin (FŠ)
Veľkonočné sviatky trávim najradšej v rodinnom kruhu, prípadne návštevou príbuzných. Z tradícií sa u nás zachovali tradičné jedlá, ako údené mäso, šunka s vajíčkovým šalátom, koláče. Kým som ale neprišiel na východné Slovensko, nevedel som, čo je to „hrudka“.  Na Veľkonočný pondelok ráno oblejem mamu a sestru trochou vody. Ak som doma aj dlhšie, idem do prírody na halúzky a upletiem si vlastný korbáč. Veľkú noc považujem za najväčší kresťanský sviatok.  

 
  14.4.2017 | Autor: Anna Polačková | Kultúra a voľný čas | zobrazené: 811 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (71523)

Sídlisko III,35 m2+pivnica 3m2, Posch.5z7, v r. 2011 kompletne rekonštruovaný-murované jadro (rozšírenie), nová kuchyňa, stierky, podlahy, elektrina, okná, bezpečnostné dvere, orientácia-východ. Tichá lokalita, teplý, stredný byt, pekný výhľad, výborná občn. vybavenosť

0907030661 | ico | cena: 52.000,-€
ico

Reality: Predám (71581)

2 izbový byt na predaj, 47m2. Pôvodný stav, byt pripravený na rekonštrukciu. Vhodný aj ako investícia naprenájom. Bytový dom prešiel kompletnou rek. zateplený, vchodové dvere, schránky.

GARANTREAL | ico | cena: 55.000,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (69770)

Prenajmeme priestory vhodné pre štúdio/ateliér v suteréne na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Priestory sú zabezpečené SBS, k dispozícii vzduchotechnika, internet, dokonalé zatemnenie, nie je tam prístup denného svetla.

905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Voľný čas / hobby: Predám (68783)

Predám objektív Nikon Nikorr AF-S 18-55mm f/3.5-5.6 G II ED. Objektív je v 100% stave ako po mechanickej tak aj optickej stránke. Celý Čas bol nasadený filter. V cene je predná aj zadná krytka, dôvodom predaja je prechod na vyšší model.

0907768239 | cena: 80,-€
ico

Reality: Predám (71629)

Predám bungalov v pasívnom štandarde v obci Dulová Ves. Ide o 3 izbový rodinný dom s možnosťou podkrovného bývania. Zastavaná plocha je 200m2 a výmera pozemku 884m2. V cene domu je materiál na zateplenie a izolácia pod potery.

0907030693 | ico | cena: 145.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS