Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Streda - 20. september 2017 - Ľuboslav, Ľuboslava | zajtra Matúš

PIS.sk

Unikátny knižný dar pre Prešovskú univerzitu

Prešovská univerzita v Prešove (PU) obdŕžala unikátny knižný dar od Domu ruského zahraničia Alexandra Solženicyna v Moskve.

Slávnostný akt prijatia vyše 300 kníh sa uskutočnil v Centrálnej študovni Univerzitnej knižnice PU. Pri tejto príležitosti zároveň došlo k otvoreniu výstavy darovaných kníh, ktorá bude prehľadom vydavateľskej činnosti v súčasnosti najvýznamnejších ruských vydavateľstiev.

Zbierka publikácií, ktoré vlastní PU sa opäť rozrástla. Zaslúžil sa o to Dom ruského zahraničia Alexandra Solženicyna v Moskve, ktorý sa rozhodol venovať Inštitútu rusistiky Filozofickej fakulty PU dar, pozostávajúci z kníh o ruských dejinách, dejinách ruskej literatúry a kultúry, dejinách ruskej emigrácie a ruských pravoslávnych tradíciách. „Nájdeme tu knihy A. S. Puškina, N. V. Gogoľa, I. S. Turgeneva, F. M. Dostojevského, L. N. Tolstého a ďalších predstaviteľov ruskej klasiky. Zo spisovateľov 20. storočia sú tu zastúpení A. Achmatovová, I. Bunin, B. Pasternak, J. Brodskij, V. Šalamov a ďalší, nachádzajú sa tu taktiež monografie o ich živote a diele, denníková a memoárová literatúra, “ bližšie priblížil doc. Valerij Kupko z Inštitútu rusistiky FF PU.

Osobitnú pozornosť v rámci knižného daru si zasluhuje kolekcia kníh venovaných životu nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Alexandra Solženicyna, ako aj samotné jeho diela. Súčasťou knižného daru sú aj moderné učebnice ruského jazyka a slovníky. „Pre Inštitút rusistiky je to veľký a štedrý dar najmä preto, že sú to reálne, hmotné, nie virtuálne knihy, ktoré nám okrem vzácneho obsahu prinášajú aj hodnotné informácie o súčasnej ruskej knižnej a vydavateľskej kultúre. Knihy poslúžia ako bohatý zdroj informácií nielen pre vedecký výskum na našom inštitúte, ale prispejú aj k zdokonaleniu vyučovacieho procesu, “ uviedol doc. Kupko. Jeho slová následne doplnil aj rektor PU prof. Peter Kónya, ktorý vyjadril presvedčenie že „darované tituly poslúžia nielen Inštitútu rusistiky, ale aj ostatným zamestnancom a študentom PU, ktorí si týmto rozšíria svoje poznatky z oblasti ruských reálií, dejín, kultúry, vedy či krásnej literatúry“. Rektor pri tejto príležitosti zároveň vyzdvihol prácu Inštitútu rusistiky a pripomenul, že rusistika mala odjakživa významné miesto na Prešovskej univerzite.

Dom ruského zahraničia Alexandra Solženicyna spolupracuje s asociáciami rusistov a katedrami slavistiky a rusistiky v rôznych krajinách. Bohaté knižné dary v roku 2017 venoval Varšavskej univerzite, bulharskej Šumenskej univerzite Konštantína Preslavského a Južnoosetskej štátnej univerzite v Cchinvali. „Veľký medzinárodný projekt pod názvom Program knižnej pomoci realizujeme už od samých začiatkov, teda od vzniku Domu ruského zahraničia Alexandra Solženicyna, od roku 1995. Aktívne spolupracujeme so Slovenskom a so slovenskými univerzitami. Od roku 2007 sme darovali veľké množstvo kníh univerzitným knižniciam v Bratislave, v Nitre, v Trnave a v súčasnosti aj v Prešove, “ uzavrela predstaviteľka Domu ruského zahraničia Alexandra Solženicyna Svetlana Romanovová.

 
  8.6.2017 | Autor: Anna Polačková | Vzdelávanie a ško... | zobrazené: 482 krát |  diskusia (30) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Dám do prenájmu (69770)

Prenajmeme priestory vhodné pre štúdio/ateliér v suteréne na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Priestory sú zabezpečené SBS, k dispozícii vzduchotechnika, internet, dokonalé zatemnenie, nie je tam prístup denného svetla.

905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Voľný čas / hobby: Predám (68783)

Predám objektív Nikon Nikorr AF-S 18-55mm f/3.5-5.6 G II ED. Objektív je v 100% stave ako po mechanickej tak aj optickej stránke. Celý Čas bol nasadený filter. V cene je predná aj zadná krytka, dôvodom predaja je prechod na vyšší model.

0907768239 | cena: 80,-€
ico

Reality: Predám (71575)

2 izbový byt, 53 m2, v osobnom vlastníctve, Prešov, ul. Matice Slovenskej. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou - plastové okná, plávajúce podlahy v dvoch izbách, dlažba v kuchyni, vymenené radiátory. Poschodie: 7 zo 7. Žiadaná lokalita.

0907030622 | ico | cena: 54.990,-€
ico

Reality: Predám (71582)

5 izbový rodinný dom na predaj 130m2 obytná plocha. Dom prešiel čiastočnou rek. Za domom pozemok vhodný na realizáciu dalšieho domu. Všetky inžinierske siete. Výborné napojenie na dialnicu D1 Prešov Poprad. Cena 89 000, - EUR + DOHODA

0907030676 | ico | cena: 89.000,-€
ico

Reality: Predám (71581)

2 izbový byt na predaj, 47m2. Pôvodný stav, byt pripravený na rekonštrukciu. Vhodný aj ako investícia naprenájom. Bytový dom prešiel kompletnou rek. zateplený, vchodové dvere, schránky.

GARANTREAL | ico | cena: 55.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS