Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Sobota - 24. február 2018 - Matej | zajtra Frederik, Frederika

PIS.sk

Unikátny knižný dar pre Prešovskú univerzitu

Prešovská univerzita v Prešove (PU) obdŕžala unikátny knižný dar od Domu ruského zahraničia Alexandra Solženicyna v Moskve.

Slávnostný akt prijatia vyše 300 kníh sa uskutočnil v Centrálnej študovni Univerzitnej knižnice PU. Pri tejto príležitosti zároveň došlo k otvoreniu výstavy darovaných kníh, ktorá bude prehľadom vydavateľskej činnosti v súčasnosti najvýznamnejších ruských vydavateľstiev.

Zbierka publikácií, ktoré vlastní PU sa opäť rozrástla. Zaslúžil sa o to Dom ruského zahraničia Alexandra Solženicyna v Moskve, ktorý sa rozhodol venovať Inštitútu rusistiky Filozofickej fakulty PU dar, pozostávajúci z kníh o ruských dejinách, dejinách ruskej literatúry a kultúry, dejinách ruskej emigrácie a ruských pravoslávnych tradíciách. „Nájdeme tu knihy A. S. Puškina, N. V. Gogoľa, I. S. Turgeneva, F. M. Dostojevského, L. N. Tolstého a ďalších predstaviteľov ruskej klasiky. Zo spisovateľov 20. storočia sú tu zastúpení A. Achmatovová, I. Bunin, B. Pasternak, J. Brodskij, V. Šalamov a ďalší, nachádzajú sa tu taktiež monografie o ich živote a diele, denníková a memoárová literatúra, “ bližšie priblížil doc. Valerij Kupko z Inštitútu rusistiky FF PU.

Osobitnú pozornosť v rámci knižného daru si zasluhuje kolekcia kníh venovaných životu nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Alexandra Solženicyna, ako aj samotné jeho diela. Súčasťou knižného daru sú aj moderné učebnice ruského jazyka a slovníky. „Pre Inštitút rusistiky je to veľký a štedrý dar najmä preto, že sú to reálne, hmotné, nie virtuálne knihy, ktoré nám okrem vzácneho obsahu prinášajú aj hodnotné informácie o súčasnej ruskej knižnej a vydavateľskej kultúre. Knihy poslúžia ako bohatý zdroj informácií nielen pre vedecký výskum na našom inštitúte, ale prispejú aj k zdokonaleniu vyučovacieho procesu, “ uviedol doc. Kupko. Jeho slová následne doplnil aj rektor PU prof. Peter Kónya, ktorý vyjadril presvedčenie že „darované tituly poslúžia nielen Inštitútu rusistiky, ale aj ostatným zamestnancom a študentom PU, ktorí si týmto rozšíria svoje poznatky z oblasti ruských reálií, dejín, kultúry, vedy či krásnej literatúry“. Rektor pri tejto príležitosti zároveň vyzdvihol prácu Inštitútu rusistiky a pripomenul, že rusistika mala odjakživa významné miesto na Prešovskej univerzite.

Dom ruského zahraničia Alexandra Solženicyna spolupracuje s asociáciami rusistov a katedrami slavistiky a rusistiky v rôznych krajinách. Bohaté knižné dary v roku 2017 venoval Varšavskej univerzite, bulharskej Šumenskej univerzite Konštantína Preslavského a Južnoosetskej štátnej univerzite v Cchinvali. „Veľký medzinárodný projekt pod názvom Program knižnej pomoci realizujeme už od samých začiatkov, teda od vzniku Domu ruského zahraničia Alexandra Solženicyna, od roku 1995. Aktívne spolupracujeme so Slovenskom a so slovenskými univerzitami. Od roku 2007 sme darovali veľké množstvo kníh univerzitným knižniciam v Bratislave, v Nitre, v Trnave a v súčasnosti aj v Prešove, “ uzavrela predstaviteľka Domu ruského zahraničia Alexandra Solženicyna Svetlana Romanovová.

 
  8.6.2017 | Autor: Anna Polačková | Vzdelávanie a ško... | zobrazené: 731 krát |  diskusia (30) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Dám do prenájmu (72391)

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 | ico
ico

Reality: Predám (72220)

Ponúkame na predaj, 4-izbový byt s loggiou v osobnom vlastníctve, v Prešove, na ulici Záhradná, výmera:96 m2+pivnica 5 m2, vyvýšené prízemie, byt bol zrekonštruovaný asi pred 5 rokmi, predáva sa aj s garážou, priamo pod bytom.

907030758 | ico | cena: 119.500,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72347)

Ponúkame na prenájom obchodné priestory s výkladom v Prešove, na ulici Hlavná o výmere 30 m2, jedná sa o jednu miestnosť, priestor je vhodný na kanceláriu alebo obchod, cena: 600, - Eur/mesiac bez DPH, v cene je vykurovanie a voda bez elektrickej energie

907030758 | ico | cena: 600,-€
ico

Reality: Predám (72240)

centrum mesta, priestory na prízemí so vstupom priamo z chodníka, celková výmera: 25 m2, cena 8.499, - EUR+DOHODA, prevádzka plne funkčná, odstúpenie so všetkým(tovar, regály, stojany, police), mesačný nájom 500, - Eur/mesiac s energiami, voľný po dohode, WC v pries

0907030661 | ico | cena: 8.499,-€
ico

Reality: Predám (72318)

Na predaj stavebný pozemok na Malom Šariši, prístup - hlavná asfaltová komunikácia. Všetky inžinierske siete pri pozemku.

0907030622 | ico | cena: 28.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS