Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Utorok - 19. jún 2018 - Alfréd | zajtra Valéria

PIS.sk

Rozsiahle rekonštrukcie na Prešovskej univerzite

Tak ako každý rok, aj tieto letné prázdniny využíva Prešovská univerzita v Prešove (PU) na rozsiahlu rekonštrukciu svojich objektov.

Značnou obnovou prejdú študentské domovy, aula, viacúčelový športový areál, športová hala, či viaceré učebné miestnosti. Úprava sa dotkne i obslužnej komunikácie v areáli univerzity, ako aj parkovísk.

Vzhľadom na rušné obdobie počas akademického roka, kedy sa v areáli univerzity pohybujú tisícky študentov, sú najvhodnejším časom na rekonštrukčné práce letné prázdniny.

Rekonštrukcia študentských ubytovacích priestorov
Aj tento rok sa ubytovaní študenti, ale i hostia študentských domov PU môžu tešiť z vynovených izieb. Začiatkom mesiaca júl sa totiž začne s kompletnou rekonštrukciou 9. poschodia na tzv. novom internáte na Ul. 17. novembra č. 11. „Počas dvoch mesiacov prejde celkovou obnovou šestnásť dvoj a trojlôžkových buniek. Rekonštruovať sa budú sociálne zariadenia, kúpeľne, meniť sa budú vstavané skrine a podlahy. Samozrejme, celé poschodie bude nanovo vymaľované, “ priblížil riaditeľ študentských domovov PU František Martinka. Finančné prostriedky vo výške 180-tisíc eur budú na tento účel vyčlenené z vlastných zdrojov univerzity.

Zásadná rekonštrukcia sa má dotknúť aj Študentského domova a jedálne PU (tzv. starý internát), kde sa plánuje obnova fasády, výmena okien a oprava strechy bloku C. „V predmetnej veci prebieha verejné obstarávanie, pevne ale veríme, že s rekonštrukčnými prácami začneme ešte pred začiatkom nového akademického roka, “ uviedla kvestorka PU Mária Nováková.

Menšie opravné práce v rámci údržby budú prebiehať vo všetkých ubytovacích priestoroch. Študentské domovy PU totiž tvorí komplex štyroch internátov s celkovou kapacitou 1918 študentov. Proces prideľovania ubytovacích miest prebieha až do konca septembra.

Modernizácia auly
Od júna prebiehajú rekonštrukčné práce aj v aule č. 103 v priestoroch Vysokoškolského areálu (VŠA) na Ul. 17. novembra 1, ktorá je v prevádzke 35 rokov. V priestoroch auly sa inštaluje nová vzduchotechnika, mení sa osvetlenie, osadzujú sa nové lavice so sedadlami s novým členením, keď sa v strede vytvorí ulička pre pohodlnejší a bezpečnejší pohyb. „Rekonštrukciou auly sa zvýšia úžitkové hodnoty daného priestoru z hľadiska tepelno-technického, energetického (klimatizácia) svetlo-technických pomerov a estetického s novým výtvarným riešením daného priestoru, “ poznamenala kvestorka. Zároveň dodala, že komplexná rekonštrukcia auly bude hradená z vlastných zdrojov v celkovej výške takmer 360-tisíc eur.

Nové parkovacie miesta
V priebehu mesiacov júl a august je naplánovaná aj úprava obslužnej komunikácie v areáli PU a spevnenie plochy pred budovou rektorátu. V tomto ohľade sa chystá výstavba parkovacieho pásu zo zatrávňovaniach tvárnic, čím sa zvýšia užívateľské parametre. „Vytvorením parkovacích kapacít s jednoznačným definovaným spôsobom parkovania a výstavbou chodníkov pre bezpečný pohyb chodcov vznikajú predpoklady pre bezkolízny pohyb všetkých účastníkov dopravy, “ bližšie vysvetlila Nováková.

Drobné opravy vybraných objektov
Nový šat v podobe omietok a náteru dostanú aj steny v 21 miestnostiach a chodba na 4. poschodí na Pedagogickej fakulte, ako i viaceré učebne v budove VŠA. V danom objekte prejdú rekonštrukciou aj sociálne zariadenia v bloku C na 2. poschodí s vyčleneným finančným nákladom 20-tisíc eur, čím sa ukončí rekonštrukčný proces sociálnych zariadení v celom objekte. V období letných prázdnin sa bude opravovať taktiež strecha v časti nad univerzitným bazénom. V dôsledku nedostatku financií sa strecha bude rekonštruovať po častiach, na prvú etapu je vyčlenených 33-tisíc eur z vlastných zdrojov.

Plánované rekonštrukcie
Okrem vyššie zmienených investícií plánuje univerzita revitalizovať taktiež verejné priestranstvo pred budovou VŠA v podobe nového krytu z betónovej dlažby, osadenia prvkov drobnej architektúry, lavičiek, košov, prístrešku pre bicykle. Projekt rieši taktiež zníženie hluku v urbanizovanom prostredí.

V súvislosti s rozsiahlymi investíciami možno taktiež spomenúť rekonštrukciu účelového zariadenia Športovej haly PU so zameraním na znížene energetickej náročnosti objektu. Návrh projektu rieši aj osadenie nových osvetľovacích telies v celej budove. „V súčasnosti prebieha kontrola verejného obstarávania. Vysúťažená cena predstavuje výšku takmer 840-tis. eur, pričom ide o finančné zdroje zo štrukturálnych fondov s 5% podielom univerzity, “ ozrejmil Peter Adamišin, prorektor pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality PU, ktorý verí, že sa s rekonštrukčnými prácami začne v najbližšom období.

Výraznou modernizáciou má prejsť aj viacúčelový športový areál, ktorý má slúžiť aj širokej verejnosti na zvýšenie aktívneho zdravia, ako aj vytváranie pozitívneho vzťahu k pohybovej aktivite nielen medzi dospelými, ale i u detí a mládeže. Podľa predbežného zámeru projektu sa plánuje zrenovovať atletická dráha, vytvoriť tenisový kurt, multifunkčné a plážové volejbalové ihrisko. V súčasnosti v predmetnej veci prebieha verejné obstarávanie, investícia ráta so sumou 985-tisíc eur.

 
  29.6.2017 | Autor: Anna Polačková | Vzdelávanie a ško... | zobrazené: 2234 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (72837)

Predaj 3 izbového byt s balkónom v širšom centre mesta Prešov. Byt je v pôvodnom stave, vhodný na prerobenie podľa vlastných predstáv. Stredný teplý byt, nízke mesačné náklady. V PRÍPADE ZÁUJMU NÁS KONTAKTUJTE NA tel. čísle 0907 030 676.

0907030676 | ico | cena: 75.000,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72920)

Dám do prenájmu pekný, dvojizbový, kompletne zariadený byt na Sídlisku duklianskych hrdinov v Prešove. Slnečný byt s loggiou a pivnicou na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Parkovanie pred domom.

+421903602897 | cena: dohodou
ico

Reality: Dám do prenájmu (72391)

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 | ico
ico

Reality: Predám (72788)

Novostavba rodinného domu v obci Hubošovce, okres Sabinov (14 km od Prešova, 12 km od Sabinova), výmera pozemku: 2353 m2, vínna pivnica na pozemku o výmere 79 m2, 3 izbový rodinný dom, zastavaná plocha 116 m2, úžitková plocha cca 95 m2. Tichá lokalita.

0907030622 | ico | cena: 209.000,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72762)

Dáme do prenájmu variabilné kancelárske priestory o výmere 67m2 a 52 m2 samostatne, ale aj vcelku 119 m2, situované v krásnej záhrade v blízkosti centra Prešova s parkovaním.

0903602897 | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS