Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Štvrtok - 23. november 2017 - Klement | zajtra Emília

PIS.sk

Rozsiahle rekonštrukcie na Prešovskej univerzite

Tak ako každý rok, aj tieto letné prázdniny využíva Prešovská univerzita v Prešove (PU) na rozsiahlu rekonštrukciu svojich objektov.

Značnou obnovou prejdú študentské domovy, aula, viacúčelový športový areál, športová hala, či viaceré učebné miestnosti. Úprava sa dotkne i obslužnej komunikácie v areáli univerzity, ako aj parkovísk.

Vzhľadom na rušné obdobie počas akademického roka, kedy sa v areáli univerzity pohybujú tisícky študentov, sú najvhodnejším časom na rekonštrukčné práce letné prázdniny.

Rekonštrukcia študentských ubytovacích priestorov
Aj tento rok sa ubytovaní študenti, ale i hostia študentských domov PU môžu tešiť z vynovených izieb. Začiatkom mesiaca júl sa totiž začne s kompletnou rekonštrukciou 9. poschodia na tzv. novom internáte na Ul. 17. novembra č. 11. „Počas dvoch mesiacov prejde celkovou obnovou šestnásť dvoj a trojlôžkových buniek. Rekonštruovať sa budú sociálne zariadenia, kúpeľne, meniť sa budú vstavané skrine a podlahy. Samozrejme, celé poschodie bude nanovo vymaľované, “ priblížil riaditeľ študentských domovov PU František Martinka. Finančné prostriedky vo výške 180-tisíc eur budú na tento účel vyčlenené z vlastných zdrojov univerzity.

Zásadná rekonštrukcia sa má dotknúť aj Študentského domova a jedálne PU (tzv. starý internát), kde sa plánuje obnova fasády, výmena okien a oprava strechy bloku C. „V predmetnej veci prebieha verejné obstarávanie, pevne ale veríme, že s rekonštrukčnými prácami začneme ešte pred začiatkom nového akademického roka, “ uviedla kvestorka PU Mária Nováková.

Menšie opravné práce v rámci údržby budú prebiehať vo všetkých ubytovacích priestoroch. Študentské domovy PU totiž tvorí komplex štyroch internátov s celkovou kapacitou 1918 študentov. Proces prideľovania ubytovacích miest prebieha až do konca septembra.

Modernizácia auly
Od júna prebiehajú rekonštrukčné práce aj v aule č. 103 v priestoroch Vysokoškolského areálu (VŠA) na Ul. 17. novembra 1, ktorá je v prevádzke 35 rokov. V priestoroch auly sa inštaluje nová vzduchotechnika, mení sa osvetlenie, osadzujú sa nové lavice so sedadlami s novým členením, keď sa v strede vytvorí ulička pre pohodlnejší a bezpečnejší pohyb. „Rekonštrukciou auly sa zvýšia úžitkové hodnoty daného priestoru z hľadiska tepelno-technického, energetického (klimatizácia) svetlo-technických pomerov a estetického s novým výtvarným riešením daného priestoru, “ poznamenala kvestorka. Zároveň dodala, že komplexná rekonštrukcia auly bude hradená z vlastných zdrojov v celkovej výške takmer 360-tisíc eur.

Nové parkovacie miesta
V priebehu mesiacov júl a august je naplánovaná aj úprava obslužnej komunikácie v areáli PU a spevnenie plochy pred budovou rektorátu. V tomto ohľade sa chystá výstavba parkovacieho pásu zo zatrávňovaniach tvárnic, čím sa zvýšia užívateľské parametre. „Vytvorením parkovacích kapacít s jednoznačným definovaným spôsobom parkovania a výstavbou chodníkov pre bezpečný pohyb chodcov vznikajú predpoklady pre bezkolízny pohyb všetkých účastníkov dopravy, “ bližšie vysvetlila Nováková.

Drobné opravy vybraných objektov
Nový šat v podobe omietok a náteru dostanú aj steny v 21 miestnostiach a chodba na 4. poschodí na Pedagogickej fakulte, ako i viaceré učebne v budove VŠA. V danom objekte prejdú rekonštrukciou aj sociálne zariadenia v bloku C na 2. poschodí s vyčleneným finančným nákladom 20-tisíc eur, čím sa ukončí rekonštrukčný proces sociálnych zariadení v celom objekte. V období letných prázdnin sa bude opravovať taktiež strecha v časti nad univerzitným bazénom. V dôsledku nedostatku financií sa strecha bude rekonštruovať po častiach, na prvú etapu je vyčlenených 33-tisíc eur z vlastných zdrojov.

Plánované rekonštrukcie
Okrem vyššie zmienených investícií plánuje univerzita revitalizovať taktiež verejné priestranstvo pred budovou VŠA v podobe nového krytu z betónovej dlažby, osadenia prvkov drobnej architektúry, lavičiek, košov, prístrešku pre bicykle. Projekt rieši taktiež zníženie hluku v urbanizovanom prostredí.

V súvislosti s rozsiahlymi investíciami možno taktiež spomenúť rekonštrukciu účelového zariadenia Športovej haly PU so zameraním na znížene energetickej náročnosti objektu. Návrh projektu rieši aj osadenie nových osvetľovacích telies v celej budove. „V súčasnosti prebieha kontrola verejného obstarávania. Vysúťažená cena predstavuje výšku takmer 840-tis. eur, pričom ide o finančné zdroje zo štrukturálnych fondov s 5% podielom univerzity, “ ozrejmil Peter Adamišin, prorektor pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality PU, ktorý verí, že sa s rekonštrukčnými prácami začne v najbližšom období.

Výraznou modernizáciou má prejsť aj viacúčelový športový areál, ktorý má slúžiť aj širokej verejnosti na zvýšenie aktívneho zdravia, ako aj vytváranie pozitívneho vzťahu k pohybovej aktivite nielen medzi dospelými, ale i u detí a mládeže. Podľa predbežného zámeru projektu sa plánuje zrenovovať atletická dráha, vytvoriť tenisový kurt, multifunkčné a plážové volejbalové ihrisko. V súčasnosti v predmetnej veci prebieha verejné obstarávanie, investícia ráta so sumou 985-tisíc eur.

 
  29.6.2017 | Autor: Anna Polačková | Vzdelávanie a ško... | zobrazené: 1948 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (71923)

Ponúkame na predaj 3 izbový byt na ulici Antona Prídavku. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou - plastové okna, podlahy, dlažby, stúpačky. Výborná lokalita. Pre bližšie informácie nás kontaktujte na tel. čísle 0907 030 676.

0907030676 | ico
ico

Reality: Predám (71922)

Ponúkame na predaj 4 izbový byt v Sabinove. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou - vymenené okna , plávajúce podlahy, sadrokartonové jadro. Byt sa nachádza na 6 poschodí. Pre bližšie informácie nás kontaktujte na tel. čísle 0907 030 373

0907030676 | ico
ico

Reality: Predám (71582)

5 izbový rodinný dom na predaj 130m2 obytná plocha. Dom prešiel čiastočnou rek. Za domom pozemok vhodný na realizáciu dalšieho domu. Všetky inžinierske siete. Výborné napojenie na dialnicu D1 Prešov Poprad. Cena 89 000, - EUR + DOHODA

0907030676 | ico | cena: 89.000,-€
ico

Reality: Predám (71919)

2 -izb. byt, OV, 51 m2, 3. posch. /3, orientácia - západ, lokalita Prešov, Sídlisko II. Pôvodný, zachovalý stav, pôvodné okná, umakartové jadro. Vymenené stúpačky (r.2012), bytový dom zateplený minerálnou vlnou, strecha po rekonštrukcii (r.2014).

0907030623 | ico | cena: 56.900,-€
ico

Reality: Predám (71929)

2-izbový byt s rozlohou 54m2 s balkónom a pivnicou. Byt prešiel kompletnou rekonštrukciou, nové rozvody elektriny, nové podlahy, stierky, plastové okná. Kúpou je hneď voľný. Pri rýchlom rozhodovaní možná dohoda na cene.

0907030693 | ico | cena: 65.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS