Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Piatok - 20. apríl 2018 - Marcel | zajtra Ervín

PIS.sk

Charity shop pomáha ľuďom v núdzi

V Prešov dnes otvorili prvý „charity shop“ na východe Slovenska. Financie z predaja pomôžu ľuďom v hmotnej núdzi.

„Hlavnou myšlienkou charitatívneho obchodu je pomôcť rodinám v hmotnej núdzi. Občianske združenie Podaj ďalej ich doteraz obdarovávalo väčšinou materiálne – oblečením, jedlom či detskou výbavou. Teraz im chce pomôcť skôr po finančnej stránke. Každý mesiac inej rodine, “ vraví Viera Potášová, ktorá stoji za týmto projektom. .

Nejde o jednorazový bazár, ale o netypický kamenný obchod s rozličným tovarom. Nájdete tu oblečenie, kabelky, obuv, hračky, ale aj elektrospotrebiče. Všetko za symbolickú cenu – od 0,50 do 3 eur. Nemýľte si to však so second handom. Charity shop má totiž úplne iný rozmer. Predajom použitých vecí tu pomáhajú iným.

Charity shop sídli na Jarkovej 45 v Prešove, v budove Červeného kríža. „Museli sme tu urobiť všetko. Táto predajňa, to boli len holé steny, nebolo tu absolútne nič. Všetko, sme robili svojpomocne, zapojili sa do toho aj kamaráti a známi. Všetko, čo tu je, je recyklované. Aj stoličky, na ktorých visia veci, boli na vyhodenie. My sme ich zobrali a prerobili, takže je tu minimum kupovaných vecí, “ povedala Viera Potášová a priznala, že aj rebrík, na ktorom sú poukladané detské topánky zobrala z domu manželovi. Otváracie hodiny ešte nie sú pevne stanovené, no Viera Potášová predpokladá, že to bude každý pracovný deň od 9.00 do 17.00 hod.

„Dostávame strašne veľa pekných vecí od ľudí, ktoré sú nové, niektoré dokonca majú aj visačky. Nie že by sme ich nechceli posunúť rodinám v hmotnej núdzi, ale keď mi niekto donesie značkový sveter za 50 eur, tak ho samozrejme môžem posunúť človeku, no bolo by mu určite lepšie, keby som ten sveter predala a kúpila mu plnú škatuľu potravín, “ rozrozprávala sa zakladateľka OZ Podaj ďalej Viera Potášová, ktorá hľadala spôsob, ako pre rodiny získať potrebné financie.

Nakoniec dostala nápad – vybrať tie najlepšie veci a následne ich predať iným záujemcom. No a vyzbierané peniaze potom venovať vybranej rodine v hmotnej núdzi.

„Ono je super pomáhať materiálne, ale niekedy to naozaj nestačí. Dám dva vrecia oblečenia rodine, ktorá to síce vynosí, ale čo? Nemá na elektrinu, nemá na škôlku a tak ďalej. Takže sme vymysleli charitatívny obchod, kde sa budú predávať tie najlepšie, najluxusnejšie veci, ktoré dostaneme. Samozrejme so súhlasom darcov, ktorí podpisujú taký papier, že súhlasia s predajom svojich vecí, “ ozrejmila.

Podobný koncept funguje už dlhé roky vo Veľkej Británii. Koncom roka 2015 otvorili Charity shop v Bratislave.

Viera Potášová sa o budúcnosť Charity shopu nebojí. Ako uviedla, o obchod bude bez debaty záujem. Všetky veci sú totiž čisté, vyprané, nepoškodené a v dobrom stave. I keď zo začiatku nosili ľudia na zberné miesto kadečo.

„Teraz si ľudia naozaj dávajú záležať, aby nám darovali pekné veci. Lebo ide aj o dôstojnosť človeka. Ja nemôžem dať niekomu v hmotnej núdzi, za to, že je v hmotnej núdzi, tričko od farby. Lebo mi povie pani, že ešte to vynosí po záhrade. Nie, nevynosí. Toto nedám nikomu, zabaliť a vyhodiť. Aj títo ľudia majú dôstojnosť a myslím si, že to už ľudia pochopili, “ ozrejmila Potášová.

V prvom charitatívnom obchode na východe bude pracovať niekoľko dobrovoľníčok. Niektoré z nich vzalo združenie aj z úradu práce. Za svoju činnosť tak dostanú zaplatené. Na pulte bude dominovať tabuľka s menom rodiny, pre ktorú financie z predaja poputujú. Ceny za tovar budú len odporúčané, kto bude chcieť, môže prispieť viac.

„Prvý mesiac by sme chceli dať vyzbierané peniaze mamičke Lucke s troma deťmi z Prešova, ktorú podporujeme. Je to vdova, o manžela prišla v Anglicku. A ešte stále nemá vybavené sirotské, vdovské, takže je tri mesiace bez príjmu. Strašne ťažko sa jej žije z príjmu, ostáva jej nejakých 34 eur na mesiac. Tak by sme jej chceli prispieť aspoň prvý mesiac na nájom. Potom budeme stále vyhľadávať nejaké rodinky, alebo projekty v meste, ktoré by sme vedeli finančne podporiť, “ uzavrela Potášová.

 
  7.7.2017 | Pridal: Redakcia PIS | Spoločnosť | zobrazené: 1203 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (72605)

5-izbový nadštandardný byt, s jedálňou, loggiou a šatníkom, celková výmera bytu 102 m2, Prešov, Sekčov. 5. poschodie/ 7, orientácia bytu V/ Z. Byt je po kompletnej rekonštrukcii materiálmi vyššej kvalitatívnej triedy. K bytu patrí aj pivnica cca 3 m2.

0907030623 | ico | cena: 107.500,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72604)

Dom je dvojpodlažný, podpivničený, pozemok 393 m2. Je prepojený s garážou, kde je možné parkovať 3 autá. Jedná sa o rodinný dom riešený ako 2 byty s dvoma kuchyňami, kúpeľňou, vhodný na dvojgeneračné bývanie. V cene nie sú zahrnuté energie.

0907030623 | ico | cena: 500,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72391)

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 | ico
ico

Reality: Dám do prenájmu (72617)

Na dlhodobý prenájom 3-izbový nezariadený byt na Martina Benku, tichá lokalita, 74 m2 + loggia, samostatné WC a kúpeľňa, poschodie 1/12, čiastočne rekonštruovaný, ihneď voľný, cena 470 vrátane energií

0907030619 | ico | cena: 470,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS