Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Piatok - 22. september 2017 - Móric | zajtra Zdenka

PIS.sk

Študenti z Východného Slovenska si preberú prestížne medzinárodné ocenenie

Daniel Miko, študent gymnázia v Giraltovciach, pol roka dobrovoľne doučoval deväť rómskych detí zo svojej obce. Vanesa Vrabľová z Košíc si cez písanie anglického príbehu rozvinula svoju kreativitu.

Aj to sú dva príklady mladých ľudí, ktorí prekonali svoje limity a dosiahli ciele. Patria medzi viac ako šesťdesiat mladých, ktorí si 7. septembra 2017 vo Dvorane Evanjelického Kolégia v Prešove preberú prestížne ocenenie britskej kráľovskej rodiny.

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) bude mladým ľuďom odovzdávať Michal Liday, riaditeľ Tatra Banky. Ide o prvých účastníkov vzdelávacieho programu na Východnom Slovensku.

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu je rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti, naplniť svoj potenciál a pomôcť uspieť v živote. Pred šesťdesiatimi rokmi ho založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí v 140 krajinách sveta. Na Slovensku sa v tomto roku zapojilo vyše 1200 účastníkov.
Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň 6 mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.

Absolventi sa napríklad naučili mandarínsku čínštinu, prešli kurzom umelej inteligencie či pomáhali v detskom domove v Malackách.

Dve hlavné podmienky absolvovania sú:
1. zapojiť sa aspoň hodinu týždenne do zvolených aktivít vo všetkých 4 oblastiach programu
2. splniť si individuálne ciele pre každú oblasť programu.

V DofE účastníci nesúperia jeden proti druhému, ale každý musí prekonať sám seba a dosiahnuť svoje vlastné ciele.

Mladí ľudia sa do programu zapájajú dobrovoľne, prostredníctvom licencovaných Miestnych centier DofE na Slovensku. Tieto centrá je možné najčastejšie nájsť na stredných školách, v neziskových organizáciách, centrách voľného času a iných organizáciách. Tu účastníci programu získajú mentora, ktorý im pomôže v nastavení cieľa a poskytne im potrebnú podporu.

Program je možne realizovať na troch úrovniach (bronzová, strieborná a zlatá). Jednotlivé úrovne sa líšia v dĺžke a náročnosti - od 6 do 18 mesiacov.

Podľa prieskumu medzi slovenskými absolventmi je prínosom naučenie sa vytrvalosti, cítia sa tiež byť viac sebaistí a pozitívnejšie hľadia na svoju budúcnosť. Až 94 percent zapojených sa vďaka DofE začalo angažovať v dobrovoľníckych aktivitách, 74 percent z nich tento program motivoval k rozvoju talentu a viac ako polovica potvrdila, že športovala viac ako predtým

Po predchádzajúcom úspechu programu v Bratislave svoje odvážne ciele od septembra 2016 napĺňali aj stovky mladých po celom Slovensku - od Veľkých Levárov až po Sninu. “Program rozvíja najmä charakterové vlastnosti a postoje ako vytrvalosť, zodpovednosť, cieľavedomosť či vnútornú motiváciu, ktoré pomáhajú mladým ľuďom v živote uspieť, ” približuje zmysel programu riaditeľ Národnej kancelárie, Marián Zachar. Na východe, kde hlavným partnerom programu je Karpatská nadácia, sa v školskom roku 2016/2017 zapojilo 17 stredných škôl, centier voľného času a neziskových organizácií. Napríklad vo Svidníku, Medzilaborciach, Humennom či Spišskom Štvrtku.

Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň 6 mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.

INŠPIRATÍVNE PRÍBEHY:

Daniel Miko, študent gymnázia v Giraltovciach, pol roka dobrovoľne doučoval deväť rómskych detí zo svojej obce. Priznáva, že to malo na neho veľký vplyv a sám sa veľa naučil. “Zistil som, že pomáhať druhým ľuďom je asi najlepší pocit, aký človek môže mať, ” dodáva Daniel. Okrem toho sa učil hrať na gitare či pracovať na svojej fyzickej kondícii.

Vanesa Vrabľová, študentka z Košíc, si pochvaľuje pozitívny vplyv DofE na jej štúdijné výsledky a boj s lenivosťou. Vďaka DofE sa naučila viac makať na sebe a zlepšila si schopnosť manažovať svoj voľný čas. Cez písanie anglického príbehu rozvinula svoju kreativitu, vypomáhala tiež v detskom domove a pravidelne cvičila jógu. „Chcela som niečo dosiahnuť. Keďže som si stanovila cieľ, chcela som ho už aj splniť. Aby som si niečo dokázala. Aby som mala zo seba lepší pocit, “ dodáva šťastná držiteľka ocenenia Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

Manažér programu DofE pre východné Slovensko Martin Burgr, ktorý komunikáciu s miestnymi centrami na východnom Slovensku zastrešoval, je z výsledkov svojich zverencov nadšený. Pozitívny rozbeh DofE v tomto regióne šípil od prvých momentov. “Keď sme s programom na východe začínali, stretávali sme sa s množstvom odhodlania a reakciami “ta my to nedáme?” Som rád, že už po roku je 60 mladých, ktorí to dali, ” s úsmevom dodáva Martin Burgr. Aj táto skúsenosť ho presvedčila o zmysle priniesť program DofE ku všetkým deťom a mladým na Slovensku.

V školskom roku 2017/2018 bude do programu DofE na východe zapojených viac ako 30 škôl. Hlásia sa aj školy so silným renomé, ako napríklad Gymnázium v Spišskej Novej Vsi, Gymnázium sv. Moniky v Prešove, Gymnázium Konštantinová v Prešove alebo Gymázium Poštová v Košiciach. Prihlasovanie do programu je však otvorené pre ďalšie školy do konca septembra.

 
  5.9.2017 | Autor: Simona Lučkaničová | Vzdelávanie a ško... | zobrazené: 571 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (71614)

V centre Prešova ponúkame na prenájom slušné administratívne priestory pozostávajúce z dvoch miestnosti, výmera 49 m2 sa nachádzajú na 1. poschodí budovy s kuchyňkou a sociálnym zariadením. Požadovaná cena 6,13 Eur/m2. Bližšie info na www.igreality.sk

0903670564 | ico | cena: 6,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (71523)

Sídlisko III,35 m2+pivnica 3m2, Posch.5z7, v r. 2011 kompletne rekonštruovaný-murované jadro (rozšírenie), nová kuchyňa, stierky, podlahy, elektrina, okná, bezpečnostné dvere, orientácia-východ. Tichá lokalita, teplý, stredný byt, pekný výhľad, výborná občn. vybavenosť

0907030661 | ico | cena: 52.000,-€
ico

Reality: Predám (71582)

5 izbový rodinný dom na predaj 130m2 obytná plocha. Dom prešiel čiastočnou rek. Za domom pozemok vhodný na realizáciu dalšieho domu. Všetky inžinierske siete. Výborné napojenie na dialnicu D1 Prešov Poprad. Cena 89 000, - EUR + DOHODA

0907030676 | ico | cena: 89.000,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (69770)

Prenajmeme priestory vhodné pre štúdio/ateliér v suteréne na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Priestory sú zabezpečené SBS, k dispozícii vzduchotechnika, internet, dokonalé zatemnenie, nie je tam prístup denného svetla.

905324336 | ico | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS