Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Štvrtok - 22. marec 2018 - Beňadik | zajtra Adrián

PIS.sk

Študenti z Východného Slovenska si preberú prestížne medzinárodné ocenenie

Daniel Miko, študent gymnázia v Giraltovciach, pol roka dobrovoľne doučoval deväť rómskych detí zo svojej obce. Vanesa Vrabľová z Košíc si cez písanie anglického príbehu rozvinula svoju kreativitu.

Aj to sú dva príklady mladých ľudí, ktorí prekonali svoje limity a dosiahli ciele. Patria medzi viac ako šesťdesiat mladých, ktorí si 7. septembra 2017 vo Dvorane Evanjelického Kolégia v Prešove preberú prestížne ocenenie britskej kráľovskej rodiny.

Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) bude mladým ľuďom odovzdávať Michal Liday, riaditeľ Tatra Banky. Ide o prvých účastníkov vzdelávacieho programu na Východnom Slovensku.

Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu je rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti, naplniť svoj potenciál a pomôcť uspieť v živote. Pred šesťdesiatimi rokmi ho založil princ Philip, manžel britskej kráľovnej a dodnes je jeho patrónom. Ročne ho realizuje 1,3 milióna mladých ľudí v 140 krajinách sveta. Na Slovensku sa v tomto roku zapojilo vyše 1200 účastníkov.
Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň 6 mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.

Absolventi sa napríklad naučili mandarínsku čínštinu, prešli kurzom umelej inteligencie či pomáhali v detskom domove v Malackách.

Dve hlavné podmienky absolvovania sú:
1. zapojiť sa aspoň hodinu týždenne do zvolených aktivít vo všetkých 4 oblastiach programu
2. splniť si individuálne ciele pre každú oblasť programu.

V DofE účastníci nesúperia jeden proti druhému, ale každý musí prekonať sám seba a dosiahnuť svoje vlastné ciele.

Mladí ľudia sa do programu zapájajú dobrovoľne, prostredníctvom licencovaných Miestnych centier DofE na Slovensku. Tieto centrá je možné najčastejšie nájsť na stredných školách, v neziskových organizáciách, centrách voľného času a iných organizáciách. Tu účastníci programu získajú mentora, ktorý im pomôže v nastavení cieľa a poskytne im potrebnú podporu.

Program je možne realizovať na troch úrovniach (bronzová, strieborná a zlatá). Jednotlivé úrovne sa líšia v dĺžke a náročnosti - od 6 do 18 mesiacov.

Podľa prieskumu medzi slovenskými absolventmi je prínosom naučenie sa vytrvalosti, cítia sa tiež byť viac sebaistí a pozitívnejšie hľadia na svoju budúcnosť. Až 94 percent zapojených sa vďaka DofE začalo angažovať v dobrovoľníckych aktivitách, 74 percent z nich tento program motivoval k rozvoju talentu a viac ako polovica potvrdila, že športovala viac ako predtým

Po predchádzajúcom úspechu programu v Bratislave svoje odvážne ciele od septembra 2016 napĺňali aj stovky mladých po celom Slovensku - od Veľkých Levárov až po Sninu. “Program rozvíja najmä charakterové vlastnosti a postoje ako vytrvalosť, zodpovednosť, cieľavedomosť či vnútornú motiváciu, ktoré pomáhajú mladým ľuďom v živote uspieť, ” približuje zmysel programu riaditeľ Národnej kancelárie, Marián Zachar. Na východe, kde hlavným partnerom programu je Karpatská nadácia, sa v školskom roku 2016/2017 zapojilo 17 stredných škôl, centier voľného času a neziskových organizácií. Napríklad vo Svidníku, Medzilaborciach, Humennom či Spišskom Štvrtku.

Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo pracovať a prekonať štyri výzvy. Rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník aspoň 6 mesiacov a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.

INŠPIRATÍVNE PRÍBEHY:

Daniel Miko, študent gymnázia v Giraltovciach, pol roka dobrovoľne doučoval deväť rómskych detí zo svojej obce. Priznáva, že to malo na neho veľký vplyv a sám sa veľa naučil. “Zistil som, že pomáhať druhým ľuďom je asi najlepší pocit, aký človek môže mať, ” dodáva Daniel. Okrem toho sa učil hrať na gitare či pracovať na svojej fyzickej kondícii.

Vanesa Vrabľová, študentka z Košíc, si pochvaľuje pozitívny vplyv DofE na jej štúdijné výsledky a boj s lenivosťou. Vďaka DofE sa naučila viac makať na sebe a zlepšila si schopnosť manažovať svoj voľný čas. Cez písanie anglického príbehu rozvinula svoju kreativitu, vypomáhala tiež v detskom domove a pravidelne cvičila jógu. „Chcela som niečo dosiahnuť. Keďže som si stanovila cieľ, chcela som ho už aj splniť. Aby som si niečo dokázala. Aby som mala zo seba lepší pocit, “ dodáva šťastná držiteľka ocenenia Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu.

Manažér programu DofE pre východné Slovensko Martin Burgr, ktorý komunikáciu s miestnymi centrami na východnom Slovensku zastrešoval, je z výsledkov svojich zverencov nadšený. Pozitívny rozbeh DofE v tomto regióne šípil od prvých momentov. “Keď sme s programom na východe začínali, stretávali sme sa s množstvom odhodlania a reakciami “ta my to nedáme?” Som rád, že už po roku je 60 mladých, ktorí to dali, ” s úsmevom dodáva Martin Burgr. Aj táto skúsenosť ho presvedčila o zmysle priniesť program DofE ku všetkým deťom a mladým na Slovensku.

V školskom roku 2017/2018 bude do programu DofE na východe zapojených viac ako 30 škôl. Hlásia sa aj školy so silným renomé, ako napríklad Gymnázium v Spišskej Novej Vsi, Gymnázium sv. Moniky v Prešove, Gymnázium Konštantinová v Prešove alebo Gymázium Poštová v Košiciach. Prihlasovanie do programu je však otvorené pre ďalšie školy do konca septembra.

 
  5.9.2017 | Autor: Simona Lučkaničová | Vzdelávanie a ško... | zobrazené: 862 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (72240)

centrum mesta, priestory na prízemí so vstupom priamo z chodníka, celková výmera: 25 m2, cena 8.499, - EUR+DOHODA, prevádzka plne funkčná, odstúpenie so všetkým(tovar, regály, stojany, police), mesačný nájom 500, - Eur/mesiac s energiami, voľný po dohode, WC v pries

0907030661 | ico | cena: 8.499,-€
ico

Reality: Predám (72491)

Ponúkame na predaj 3-izbový byt s loggiou, v osobnom vlastníctve, v Prešove na ulici Matice Slovenskej, výmera: 66 m2 + pivnica 3 m2 + loggia 4 m2, poschodie: 10 z 12, čiastočne zrekonštruovaný, výborná lokalita

0907030758 | ico | cena: 76.990,-€
ico

Reality: Predám (72458)

Stavebný pozemok na Malom Šariši, okr. Prešov, plocha parcely 500 m2, prístup je hlavná asfaltová komunikácia, obdĺžnikový tvar - šírka cca 13 m, dĺžka 41 m, vstup na pozemok: z východnej strany. Všetky IS pri pozemku.

0907030622 | ico | cena: 28.000,-€
ico

Reality: Predám (72505)

Ponúkame na predaj stavebný pozemok v Podhoranoch o výmere 5056 m2, prístup z asfaltovej cesty, rozmery pozemku, šírka: cca od 21 m do 25 m, dĺžka: cca od 184 m do 205 m, elektrina na pozemku, plyn cez cestu, možnosť osadiť čističku OV, krásne prostredie.

0907030758 | ico | cena: 88.950,-€
ico

Reality: Predám (72265)

Ponúkame na predaj 2-izbový byt v osobnom vlastníctve v Prešove, na ulici Levočská, výmera:60 m2 + pivnica, vyvýšené prízemie, kompletná rekonštrukcia.

907030758 | ico | cena: 73.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS