Štvrtok, 28. marec 2024
Meniny má Soňa | zajtra Miroslav

Peter Kocák previedol nadané deti umením čínskej kaligrafie

Septembrové stretnutie prešovských nadaných detí sa nieslo v znamení výtvarného umenia – čínskej kaligrafie.

Vzácnym hosťom, ktorý do tajov tohto umenia zasvätil členov Klubu nadaných detí Prešov, nemohol byť nik iný ako akademický maliar, vysokoškolský pedagóg a odborník na čínsku kaligrafiu Peter Kocák.

Napriek vekovej rôznorodosti členov klubu ich veľmi pútavým spôsobom previedol minulosťou čínskej kaligrafie až po súčasnosť. Začiatky zrodu čínskeho písma majú korene v ďalekej histórii. O vznik prvých znakov sa pričinili čínski šamani, ktorí hľadali význam znakov vytvorených náhodným rozložením hodených paličiek. K ďalším dôkazom vzniku písma patria nájdené nápisy na vešteckých kostiach, či korytnačích pancieroch, ktoré hádzali do ohňa. Tie popraskali vplyvom teploty, ale aj vpichovaním rozpálených železných hrotov a v prasklinách nachádzali rôzne znaky ako odpovede na svoje otázky. Jednu tretinu znakov tvoria piktogramy. Z historického hľadiska k ďalším stupňom vývoja písma patrilo písmo na bronzových nádobách, neskôr to bolo klerikálne, pečatné písmo, kurzíva tzv. kráčajúce písmo a napokon „trávové“ tzv. bežiace písmo.

Nadaní školáci sa dozvedeli, že základných znakov, ktoré musí zvládnuť žiak 1. ročníka je 214, dohromady všetkých znakov je až 60 tisíc, ale aj to, že na rozdiel od slovenskej abecedy vo východných jazykoch znamená každý znak jedno slovo. Zaujala aj informácia o najkomplikovanejšom znaku, ktorý pozostáva zo 16tich radikálov (znakov), na napísanie ktorých je potrebných až 57 ťahov.
Skôr, ako si mohli členovia KND Prešov skúsiť nakresliť slová čínskymi znakmi, oboznámili sa s tým, čo všetko je k tomu potrebné. Základným „pokladom“ sú štetce. Tie sa vyrábajú ručne a sú zo živých materiálov. Rúčky sú z rastlín, najmä z bambusu, ale aj z byvolích rohov a vlasy z medvedej, konskej srsti, z ovce, kozy, či zajaca a takmer nikdy to nie je jeden druh.
Druhým „pokladom“ je tuš, tretím kameň – bridlica, na ktorej sa rozrába tuš, štvrtým pečať vyrobená z mastenca. Do nej sa špeciálnymi nožmi vyrezávajú rôzne obrázky, symboly, napr. drak, ktorý v Číne symbolizuje všetko a je to najsilnejšie znamenie čínskeho horoskopu a piatym „pokladom“ je papier vyrobený z tenučkých stebiel lyka.

Zaujímavosťou pre žiakov bolo to, že si mohli vyskúšať písanie vodou na večný papier. Jeho „večnosť“ spočíva v tom, že písmo sa po zaschnutí stratí. Pri používaní štetca si žiaci vyskúšali špeciálny úchop, ktorý je pri písaní znakov nevyhnutný.
Domov si členovia KND odniesli vlastnoručne znakmi napísané slová dieťa a slnko, no i sladkú odmenu od nášho hosťa.
To, že Maestro Peter Kocák prijal pozvanie bola pre nás pocta a veríme, že sa v budúcnosti ešte pri podobných aktivitách spolu stretneme.

Mohlo by Vás zaujímať
V UNIVERZITNEJ KNIŽNICI OTVORILI INTERAKTÍVNU VÝSTAVU KRESIEB O STRATENOM DEDIČSTVE NAŠICH PREDKOV
Prešov 06. marec 2024 – V Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity v Prešove (UK PU) sa 5. marca konala vernisáž kresieb prešovskej výtvarníčky a vysokoškolskej pedagogičky Ivety Polák Čuchtovej. Na výstave pod názvom Stratené dedičstvo autorka predstavuje 22 kresieb, zobrazujúcich známych i menej známych bohov slovanskej mytológie, približuje kultúru, predstavy o svete i spôsob života dávnych Slovanov.
Začalo sa prihlasovanie do Logickej olympiády pre najmenších
Organizátori ohlásili spustenie registrácie do 9. ročníka Logickej olympiády pre najmenších. Jej cieľom je rozvíjať logické myslenie a zručnosti, ktoré budú predškoláci potrebovať pri vstupe do školy. Registrácia do súťaže, ktorá je určená predškolákom zo slovenských, ale aj českých materských škôl, sa začala 28. februára a potrvá do 30. apríla 2024.
Župná SPŠE Prešov je tretia najlepšia stredná odborná škola v SR
Inštitút INEKO zostavil rebríček slovenských škôl za školský rok 2022/2023. V aktuálnom ročníku hodnotenia sa na popredné miesto znovu prebojovala Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove, ktorú zriaďuje Prešovský samosprávny kraj (PSK). Obhájila v ňom minuloročné tretie miesto. PSK má pritom v kategóriách gymnázií a SOŠ v TOP 10 až trojčlenné zastúpenie a medzi tridsiatkov najlepších celkovo sedem župných škôl.
BUDÚCI FYZIOTERAPEUTI ZÍSKAJÚ PRAX V POPREDNOM REHABILITAČNOM CENTRE VĎAKA NOVÉMU PARTNERSTVU
Prešov 27. február 2024 – Prešovská univerzita v Prešove (PU), zastúpená Fakultou zdravotníckych odborov (FZO), a rehabilitačné centrum Adeli Medical Center, podpísali Memorandum o spolupráci, čím sa otvárajú nové možnosti v zlepšovaní kvality vzdelávania a vedeckovýskumnej činnosti v oblasti fyzioterapie. Táto spolupráca, prvá svojho druhu na Slovensku, umožní študentom získavať najmodernejšie poznatky a prax priamo v prostredí jedného z najväčších neurorehabilitačných centier na svete.
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK