Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Piatok - 24. november 2017 - Emília | zajtra Katarína

PIS.sk

V Prešove si pripomenuli 100. výročie narodenia rodáka PÁLA MALÉTERA

V Prešove sa 27. 9. konala spomienková konferencia pri príležitosti stého výročia narodenia rodáka Pála Malétera.

Šlo o iniciatívu Maďarskej evanjelickej cirkvi, Generálneho konzulátu Maďarska v Košiciach v spolupráci s Prešovskou univerzitou a Mestom Prešov. Súčasťou spomienkového podujatia bol aj pietny akt kladenie vencov pri pamätnej tabuli venovanej obetiam komunizmu.

Pál Maléter sa narodil v Prešove v roku 1917 v rodine učiteľa a neskôr riaditeľa prešovského evanjelického kolégia. Po maturite študoval medicínu v Prahe, ale v roku 1939 sa odsťahoval do Budapešti, kde pokračoval v štúdiu na vojenskej akadémii. V maďarskej revolúcii 1956 sa ako vysoký dôstojník armády postavil na stranu protikomunistických povstalcov. Bol zatknutý sovietskou tajnou službou a v roku 1958 popravený spolu s vodcom revolúcie Imre Nagyom.

Pri príležitostí stého výročia narodenia toho aktívneho politika sa uskutočnila spomienková konferencia s názvom „Pál Maléter a súčasnosť“. V dopoludňajších hodinách sa konal pietny akt na Hlavnej ulici 72 pri pamätnej tabuli obetiam komunizmu. Slávnostné príhovory predniesli Andrea Turčanová primátorka mesta Prešov, Attila Haraszti generálny konzul Maďarska na Slovensku a Ľudovít Petraško predseda oblastnej organizácie Konfederácie politických väzňov Slovenska. Pred rodným domom Pála Malétera na prešovskom námestí si zaspomínala na mesto a manželovu rodinu aj jeho vdova Judit Gyenes.

Spomienkovú konferenciu, ktorá sa konala vo dvorane Evanjelického kolégia, otvoril Slavomír Sabol biskup východného dištriktu evanjelickej na Slovensku a Gergely Prőhle, dozorca evanjelickej cirkvi v Maďarsku a riaditeľ Literárneho múzea Sándora Petőfiho v Budapešti. Prvý referát predniesol Tamás Fabiny biskup maďarskej evanjelickej cirkvi, ktorý sa zameral na Pála Malétera ako študenta evanjelického kolégia. Na krátke obdobie spoločného života a najmä na dramatické udalosti v roku 1956 si zaspomínala jeho manželka Judit Gyenes. Historik docent Patrik Derfiňák z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity priblížil život maléterovskej rodiny v Prešove. Historické súvislosti revolúcie v roku 1956 zase historik Miklós Horváth z Katolíckej univerzity Pétera Pázmánya v Budapešti. Záverečné príspevky predniesol Zoltán Balassa historik a publicista z Košíc, ktorý pripomenul, aké boli reakcie na maďarské povstanie 1956 na Slovensku. Ľudovít Petraško, ktorý je predsedom oblastnej organizácie Konfederácie politických väzňov Slovenska a docentom na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity vo svojom príspevku pripomenul osudy Prešovčanov, ktorí sa stali obeťami komunistického režimu.

Dostupné foto z predmetnej akcie:
http://videoportal.fhpv.unipo.sk/2017/20170927_konferencia_maleter_pal_foto_mm/webgen/

 
  29.9.2017 | Autor: Peter Káša | Spoločnosť | zobrazené: 372 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (71930)

Byt prešiel kompletnou rekonštrukciou. Plastové okná, nové podlahy, stierky, rozvody, kuchynská linka. Má balkón a pivnicu, je čiastočne zariadený. Byt je v zateplenom bytovom dome a má dostatok parkovacích miest. Výhodou je pešia dostupnosť do mesta.

0907030693 | ico | cena: 75.000,-€
ico

Reality: Predám (71922)

Ponúkame na predaj 4 izbový byt v Sabinove. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou - vymenené okna , plávajúce podlahy, sadrokartonové jadro. Byt sa nachádza na 6 poschodí. Pre bližšie informácie nás kontaktujte na tel. čísle 0907 030 373

0907030676 | ico
ico

Reality: Predám (71928)

jednopodlažná murovaná chata pozostavajúca z 2 miestností (2 x 25 m2), podpivničená, v chate sú plastové okná, oplotený pozemok, elektrina - možné napojenie, studňa - možné vykopanie priamo na pozemku

0907030661 | ico | cena: 21.900,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (71874)

Rodinný dom na 20-á pozemku, Miklušovce, okr. Prešov. Dom je riešený na dvoch podlažiach s dvoma oddelenými vstupmi. Na prízemí sa nachádza dvojizbový byt s kuchyňou, predsieňou. Na prvom poschodí je 3 - izbový byt s kuchyňou, kúpeľňou s WC. Pôvodný stav.

0907030623 | ico | cena: 58.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS