Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Pondelok - 19. február 2018 - Vlasta | zajtra Lívia

PIS.sk

V Prešove si pripomenuli 100. výročie narodenia rodáka PÁLA MALÉTERA

V Prešove sa 27. 9. konala spomienková konferencia pri príležitosti stého výročia narodenia rodáka Pála Malétera.

Šlo o iniciatívu Maďarskej evanjelickej cirkvi, Generálneho konzulátu Maďarska v Košiciach v spolupráci s Prešovskou univerzitou a Mestom Prešov. Súčasťou spomienkového podujatia bol aj pietny akt kladenie vencov pri pamätnej tabuli venovanej obetiam komunizmu.

Pál Maléter sa narodil v Prešove v roku 1917 v rodine učiteľa a neskôr riaditeľa prešovského evanjelického kolégia. Po maturite študoval medicínu v Prahe, ale v roku 1939 sa odsťahoval do Budapešti, kde pokračoval v štúdiu na vojenskej akadémii. V maďarskej revolúcii 1956 sa ako vysoký dôstojník armády postavil na stranu protikomunistických povstalcov. Bol zatknutý sovietskou tajnou službou a v roku 1958 popravený spolu s vodcom revolúcie Imre Nagyom.

Pri príležitostí stého výročia narodenia toho aktívneho politika sa uskutočnila spomienková konferencia s názvom „Pál Maléter a súčasnosť“. V dopoludňajších hodinách sa konal pietny akt na Hlavnej ulici 72 pri pamätnej tabuli obetiam komunizmu. Slávnostné príhovory predniesli Andrea Turčanová primátorka mesta Prešov, Attila Haraszti generálny konzul Maďarska na Slovensku a Ľudovít Petraško predseda oblastnej organizácie Konfederácie politických väzňov Slovenska. Pred rodným domom Pála Malétera na prešovskom námestí si zaspomínala na mesto a manželovu rodinu aj jeho vdova Judit Gyenes.

Spomienkovú konferenciu, ktorá sa konala vo dvorane Evanjelického kolégia, otvoril Slavomír Sabol biskup východného dištriktu evanjelickej na Slovensku a Gergely Prőhle, dozorca evanjelickej cirkvi v Maďarsku a riaditeľ Literárneho múzea Sándora Petőfiho v Budapešti. Prvý referát predniesol Tamás Fabiny biskup maďarskej evanjelickej cirkvi, ktorý sa zameral na Pála Malétera ako študenta evanjelického kolégia. Na krátke obdobie spoločného života a najmä na dramatické udalosti v roku 1956 si zaspomínala jeho manželka Judit Gyenes. Historik docent Patrik Derfiňák z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity priblížil život maléterovskej rodiny v Prešove. Historické súvislosti revolúcie v roku 1956 zase historik Miklós Horváth z Katolíckej univerzity Pétera Pázmánya v Budapešti. Záverečné príspevky predniesol Zoltán Balassa historik a publicista z Košíc, ktorý pripomenul, aké boli reakcie na maďarské povstanie 1956 na Slovensku. Ľudovít Petraško, ktorý je predsedom oblastnej organizácie Konfederácie politických väzňov Slovenska a docentom na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity vo svojom príspevku pripomenul osudy Prešovčanov, ktorí sa stali obeťami komunistického režimu.

Dostupné foto z predmetnej akcie:
http://videoportal.fhpv.unipo.sk/2017/20170927_konferencia_maleter_pal_foto_mm/webgen/

 
  29.9.2017 | Autor: Peter Káša | Spoločnosť | zobrazené: 520 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (72265)

Ponúkame na predaj 2-izbový byt v osobnom vlastníctve v Prešove, na ulici Levočská, výmera:60 m2 + pivnica, vyvýšené prízemie, kompletná rekonštrukcia.

907030758 | ico | cena: 73.900,-€
ico

Reality: Predám (72220)

Ponúkame na predaj, 4-izbový byt s loggiou v osobnom vlastníctve, v Prešove, na ulici Záhradná, výmera:96 m2+pivnica 5 m2, vyvýšené prízemie, byt bol zrekonštruovaný asi pred 5 rokmi, predáva sa aj s garážou, priamo pod bytom.

907030758 | ico | cena: 119.500,-€
ico

Reality: Predám (72374)

3-izb. byt, pivnica 2,5 m2, 6/7 posch. , orientácia V/ Z, kompletná rekonštrukcia materiálmi vyššej kvalitatívnej triedy, kúpeľňa - rohová vaňa, kuchynská linka nová, v izbách nové plávajúce podlahy, v spálni a v predsieni vstavaná skriňa robená na mieru.

0907030623 | ico | cena: 75.900,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72391)

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 | ico
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS