Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Pondelok - 18. december 2017 - Sláva, Slávka | zajtra Judita

PIS.sk

Veľká finančná injekcia do obnovy športovej haly

Prešovská univerzita v Prešove (PU) začína v najbližších dňoch s rozsiahlou rekonštrukciou Športovej haly v celkovej výške nákladov takmer 840 tisíc eur.

Obnova haly prinesie energetickú úsporu pri prevádzke a zníži negatívny vplyv na životné prostredie. Rekonštrukčné práce by mali byť ukončené do dvanástich mesiacov.

Prešovská univerzita systematicky pracuje na rekonštrukcii a obnove svojich budov a univerzitných priestorov. Po zmodernizovaní srdca univerzity – auly za vyše 380 tisíc eur či obnove časti študentského domova (tzv. nového internátu), prišla na rad rekonštrukcia Športovej haly PU, ktorá patrí medzi staršie, avšak veľmi intenzívne využívané objekty univerzity.

Energeticky úspornejšia a ekologicky šetrnejšia
„Športová hala bola postavená na pomedzí rokov 1992-1993. Zub času a výber dostupných materiálov spôsobil, že postupne došlo k jej morálnemu a fyzickému opotrebeniu a k neefektívnosti prevádzky z hľadiska nákladov. Preto bolo potrebné realizovať opravy súvisiace s udržaním funkčnosti tejto budovy, “ uviedol Peter Adamišin, prorektor pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality PU. Zároveň doplnil, že univerzita intenzívne hľadala spôsob ako budovu komplexne revitalizovať, nakoľko finančné kapacity univerzity neumožnili realizovať tak náročnú a rozsiahlu investíciu len z vlastných zdrojov. „Na rekonštrukciu haly sa nám podarilo získať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie , konkrétne z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Primárnym cieľom rekonštrukcie je trvalé zníženie energetickej náročnosti objektu, čo povedie k významnému zníženiu produkcie skleníkových plynov a zvýšeniu kvality životného prostredia, “ doplnil prorektor.

Vysúťažená cena predstavuje výšku takmer 840 tisíc eur, pričom ide združenú investíciu s päťpercentným podielom univerzity.

Rekonštrukcia navráti budove kvalitatívnu a estetickú hodnotu zodpovedajúcu dnešným nárokom a odstráni poruchy obalových konštrukcií. „V rámci konštrukcie dôjde k zatepleniu obvodového plášťa a strechy, k výmene okien, k obnove kotolne, v ktorej bude inštalovaná nová technológia pre výrobu tepla prostredníctvom tepelných čerpadiel. Nová technológia bude využitá aj pre vzduchotechniku, klimatizáciu a rekuperáciu, “ priblížil Karol Gabányi vedúci Technicko-prejazdového útvaru. Projekt rieši taktiež osadenie nových osvetľovacích telies v celej budove, riadené osvetlenie v časti nad hracou plochou a nový zdroj výroby elektrickej energie prostredníctvom fotovoltaických panelov.

Rekonštrukcia nenaruší vyučovací proces
Športová hala slúži pre potreby pedagogického vzdelávania PU, s možnosťou konania športových akcií s kapacitou 300 ľudí v hľadisku. Halu využíva predovšetkým Fakulta športu PU na výučbu praktických disciplín na bakalárskom a magisterskom stupni štúdia v každom ročníku, čo predstavuje takmer 500 študentov. Ide najmä o výučbu atletiky, gymnastiky, športových hier a športových špecializácií. Na tréningový proces halu využívajú i univerzitné športové kluby a hrajú sa v nej aj extraligové a ligové zápasy. „V súčasnosti výučba prebieha v iných telocvičniach PU, čo si vyžiadalo veľkú mieru improvizácie, pričom sme sa snažili udržať potrebnú kvalitu výučby a nenarušiť obsah jednotlivých študijných programov. Vedenie univerzity a Fakulta športu sa snažili nájsť čo najmenej problémové riešenie v danom prechodnom období. Ako príklad je možné uviesť využitie externého prostredia univerzity na atletickom štadióne a viacúčelovom ihrisku s umelým povrchom, kde bude prebiehať výučba v prvej polovici zimného semestra, “ uviedol dekan Fakulty športu Pavel Ružbarský. Športové kluby PU, ktorých tréningový proces a zápasy sú viazané na materiálne a priestorové vybavenie športovej haly, budú pôsobiť počas jej rekonštrukcie v náhradných priestoroch mimo areál univerzity.

V rámci rekonštrukcií zameraných na znižovanie energetickej náročnosti plánuje Prešovská univerzita s obnovou aj ďalšieho univerzitného objektu, ktorým je Študentský domov a jedáleň PU (tzv. Starý internát). Ráta sa so zateplením, výmenou okien a opravou strechy bloku C s predpokladanými nákladmi do 900 tisíc eur. V predmetnej veci v súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa diela. Naplánované sú aj ďalšie rekonštrukcie, z ktorých možno spomenúť napr. viacúčelový športový areál, revitalizáciu verejného priestranstva pred budovou VŠA či opravu obslužnej komunikácie v areáli PU.

 
  • Panoráma Hala - autor VK Mirad

Prílohy

Farebné riešenie pohľadov
[  PDF - 287,8 kB]
  10.10.2017 | Autor: Anna Polačková | Mesto Prešov | zobrazené: 311 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (71929)

2-izbový byt s rozlohou 54m2 s balkónom a pivnicou. Byt prešiel kompletnou rekonštrukciou, nové rozvody elektriny, nové podlahy, stierky, plastové okná. Kúpou je hneď voľný. Pri rýchlom rozhodovaní možná dohoda na cene.

0907030693 | ico | cena: 65.000,-€
ico

Reality: Predám (71928)

jednopodlažná murovaná chata pozostavajúca z 2 miestností (2 x 25 m2), podpivničená, v chate sú plastové okná, oplotený pozemok, elektrina - možné napojenie, studňa - možné vykopanie priamo na pozemku

0907030661 | ico | cena: 21.900,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (71874)

Rodinný dom na 20-á pozemku, Miklušovce, okr. Prešov. Dom je riešený na dvoch podlažiach s dvoma oddelenými vstupmi. Na prízemí sa nachádza dvojizbový byt s kuchyňou, predsieňou. Na prvom poschodí je 3 - izbový byt s kuchyňou, kúpeľňou s WC. Pôvodný stav.

0907030623 | ico | cena: 58.000,-€
ico

Reality: Predám (71922)

Ponúkame na predaj 4 izbový byt v Sabinove. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou - vymenené okna , plávajúce podlahy, sadrokartonové jadro. Byt sa nachádza na 6 poschodí. Pre bližšie informácie nás kontaktujte na tel. čísle 0907 030 373

0907030676 | ico
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS