Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Piatok - 24. november 2017 - Emília | zajtra Katarína

PIS.sk

Unikátna výstava v Univerzitnej knižnici

V Univerzitnej knižnici Prešovskej univerzity v Prešove otvorili fotografickú výstavu pod názvom Fresky sv. Ladislava v Karpatskej kotline, ktorá potrvá do 10. novembra.

Cyklus fresiek, stvárňujúci známu Ladislavovou legendu záchrany kresťanského dievčaťa z rúk kumánskeho bojovníka, patrí v dejinách výtvarného umenia k jedným z najstarších, ale zároveň aj najkrajších vyobrazení v rannom stredoveku.

Univerzitná knižnica v týchto dňoch vystavuje cyklus fresiek sv. Ladislava zachytených prostredníctvom fotografi, ktoré vyhotovil Zoltán Móser, uznávaný fotograf Maďarskej akadémie umení.

„Sv. Ladislav je významná osobnosť, ktorá zanechala pozitívny odkaz pre národy žijúce na území bývalého Uhorska. Som preto veľmi rád, že práve Prešovskú univerzitu oslovil Úrad predsedu vlády Maďarska s ponukou inštalovať túto unikátnu výstavu, “ uviedol pri otvorení výstavy rektor PU Peter Kónya. Verí, že výstava zaujme nielen zamestnancov a študentov PU, ale aj širokú verejnosť a poskytne priestor na rozšírenie vedomosti o sv. Ladislavovi a taktiež dejinách širšieho stredoeurópskeho regiónu.

Cyklus fresiek je zaujímavý tým, že od Záhrebu po Tatry, od úpätia Álp po Krajinu Sikulov sa takmer zhoduje načrtnutý príbeh. Ide o bitku pri Kerlési z roku 1068, v ktorej svätý Ladislav oslobodil zajaté dievča. „V mýtickom znázornení kumánsky bojovník, ktorý unáša dievča sedí na čiernom koni, pričom za ním je zobrazený vyschnutý strom. Ladislav, kontrastne s ním, sedí na bielom koni s glóriou na hlave a za ním sa nachádza kvitnúci strom. Boj dvoch nesmrteľných hrdinov, na základe zachovaných pamiatok, vyhráva sv. Ladislav, “ popisuje bližšie Gábor Czibolya z Kancelárie Národnopolitického štátneho tajomníka Maďarska. Ako dodáva, pri príležitosti 940. výročia nástupu tohto panovníka na trón a 825. výročia jeho svätorečenia vyhlásila ich kancelária rok 2017 za Rok svätého Ladislava. „Kráľ Ladislav I. z dynastie Arpádovcov totiž ako významná osobnosť posilnil Uhorsko a cirkev ho vníma ako svätca. Jeho postava znázorňuje civilizovaného európskeho rytierskeho panovníka, ktorý chudobným pomáhal a ochraňoval svoju krajinu. Dávnejšie ho nazývali milostivým kráľom, keďže svojho bratranca Šalamúna, útočiaceho na neho, uvrhol iba do väzenia, neskôr ho prepustil na slobodu, “ upresňuje Czibolya.

V Karpatskej kotline bolo podľa sv. Ladislava vysvätených takmer 150 kostolov, vrátane viacerých tých, ktorých patrón sa už zmenil. Výnimkou nebolo ani územie Prešova, kde bol v 15. storočí postavený Kostol Svätého Ladislava. V období od 15. do 19. storočia dokonca v lokalitách dnes známych ako Borkut a Pod Wilec hôrkou existovala obec s kostolom, ktorá bola pomenovaná podľa tohto panovníka. Kostoly svätého Ladislava sa nachádzali aj v blízkej Košickej Novej Vsi alebo vo Spišskom Štvrtku.

Výstava, predstavujúca život rytierskeho kráľa, sa pomaly dočká stého miesta vystavenia. Preložená bola do poľského, rumunského, chorvátskeho, slovenského, anglického a španielskeho jazyka.

Kráľ Ladislav sa narodil na opačnej strane Beskýd, v okolí Krakova. Jeho matka, Richeza bola poľskou kráľovnou, jeho starí rodičia a manželka boli Nemci. Dcéra Piroška bola manželkou byzantského cisára Jána II. Komnena, ktorú ortodoxná cirkev uctieva ako svätú Irenu. Svätý Ladislav založil Záhrebské biskupstvo a po svojom švagrovi, kráľovi Chorvátska, Zvonimirovi, zdedil trón Chorvátska. Svätý Ladislav, ako patrón Sedmohradska, zomrel v Nitre, legendy o ňom sa však zachovali od Moldavska až po Bavorsko.

 
  5.11.2017 | Autor: Anna Polačková | Kultúra a voľný čas | zobrazené: 351 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (71923)

Ponúkame na predaj 3 izbový byt na ulici Antona Prídavku. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou - plastové okna, podlahy, dlažby, stúpačky. Výborná lokalita. Pre bližšie informácie nás kontaktujte na tel. čísle 0907 030 676.

0907030676 | ico
ico

Reality: Predám (71930)

Byt prešiel kompletnou rekonštrukciou. Plastové okná, nové podlahy, stierky, rozvody, kuchynská linka. Má balkón a pivnicu, je čiastočne zariadený. Byt je v zateplenom bytovom dome a má dostatok parkovacích miest. Výhodou je pešia dostupnosť do mesta.

0907030693 | ico | cena: 75.000,-€
ico

Reality: Predám (71922)

Ponúkame na predaj 4 izbový byt v Sabinove. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou - vymenené okna , plávajúce podlahy, sadrokartonové jadro. Byt sa nachádza na 6 poschodí. Pre bližšie informácie nás kontaktujte na tel. čísle 0907 030 373

0907030676 | ico
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (71929)

2-izbový byt s rozlohou 54m2 s balkónom a pivnicou. Byt prešiel kompletnou rekonštrukciou, nové rozvody elektriny, nové podlahy, stierky, plastové okná. Kúpou je hneď voľný. Pri rýchlom rozhodovaní možná dohoda na cene.

0907030693 | ico | cena: 65.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS