Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Sobota - 25. november 2017 - Katarína | zajtra Kornel

PIS.sk

Prešov v purpurovom

Pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí sa metropola Šariša zahalí do purpurovej farby. Prešov tým vyjadrí spolupatričnosť a podporu rodín s týmito malými bojovníkmi, purpurová farba bude patriť dominantám - Vodárenskej veži a historickej budove radnice.

Sedemnásty november má viacero prívlastkov, okrem iného je aj dňom svetovým. Tento deň je totiž vyhlásený za Svetový deň predčasne narodených detí, ktoré symbolizuje aj purpurová farba. Do nej bude symbolicky zahalený aj Prešov purpurovým nasvietením Vodárenskej veže a historickej budovy radnice (16. a 17. 11. 2017).

Okrem toho sa dňa 17. novembra od 14:00 h uskutoční výstava háčkovaných vecí a diskusia s rodinami predčasne narodených detí v Centre voľného času sv. J. Pavla II. v Prešove a o 16:00 h uskutoční sv. omša v Kostole Krista Kráľa na sídlisku Sekčov v Prešove. Veľký ohlas mal aj tohtoročný koncert, nad ktorým záštitu prevzala primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom každé 10. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotnosti. „Štandardné“ tehotenstvo pritom trvá 40 týždňov. Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených detí a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.

Starostlivosť o predčasne narodené deti je náročná. Rodiny s predčasniatkami preto potrebujú pomoc a podporu. Občianske združenie malíček už šesť rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku. Malíček vznikol z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami s predčasným narodením dieťaťa. Ako ďalej vysvetľuje Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia malíček a zároveň vrchná sestra na oddelení s predčasne narodenými deťmi: „Malíček svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí a poskytuje cenné a hlavne praktické informácie a podporu rodičom. Našim poslaním je byť mostom medzi rodinou a nemocnicou.” Malíček zároveň spolupracuje s medzinárodnou organizáciou EFCNI (Európska nadácia pre zdravie novorodencov), ktorá sa v súčasnosti zameriava na tvorbu Štandardov zdravotnej starostlivosti o nezrelých novorodencov.

K zvýšeniu povedomia o problematike predčasne narodených detí každoročne napomáha aj Svetový deň predčasne narodených detí, ktorý si celý svet pripomína 17. novembra. Bol založený európskymi rodičovskými organizáciami a rodičmi predčasne narodených detí, ktorí sa rozhodli informovať o problematike predčasných pôrodov. Od roku 2011 slávime Svetový deň aj v Slovenskej republike. Malíček, ako člen medzinárodnej organizácie EFCNI je organizátorom osláv pre SR

Občianske združenie malíček už 6. rok organizuje v rámci Slovenska rôzne kultúrne a spoločenské aktivity. „Našou „srdcovkou“ spojenou s týmto významným dňom je benefičný večer s odovzdávaním cien Purpurové srdce“, vysvetľuje Ľubica Kaiserová. Malíček v tento benefičný večer oceňuje osobnosti, ktoré sa práve svojou činnosťou a pôsobením pričinili o zlepšenie situácie predčasne narodených detí – či už na akademickej, nemocničnej alebo domácej pôde. Tento rok pripadne tento výnimočný večer na 14. november 2017 o 17.00 v Primaciálnom paláci v Bratislave. Záštitu nad tohtoročným Svetovým dňom prevzal minister zdravotníctva Tomáš Drucker.

Po celom Slovensku sa ale pri príležitosti svetového dňa predčasne narodených detí rozžiaria purpurovou farbou viaceré významné budovy.

Medzi ďalšie aktivity, ktorými sa občianske združenie Malíček rozhodlo na Slovensku podporiť svetový deň predčasne narodených detí a na ktoré je aj široká verejnosť srdečne vítaná sú:

17.11. o 18:00 – sv. omša, Kostol Krista Kráľa na sídlisku Sekčov v Prešove
17.11. o 14.00 – výstava háčkovaných vecí a diskusia s rodinami predčasne narodených detí, Centrum voľného času sv. J. Pavla II. v Prešove
13.11. – 19.11. – osveta na školách (prednášky, diskusie, stretnutia)
Stredná zdravotnícka škola v Trenčíne, vyvrcholením bude 16.11. návšteva pracoviska JIS vo Fakultnej nemocnici Trenčín
Stredná zdravotnícka škola v Košiciach
Evanjelické gymnázium V Prešove
Gymnázium Konštantinova v Prešove
23.11. o 19.00 – pomáhajúci Pub kvíz, ktorý organizuje europoslankyňa Jana Žitňanská, Kalab na Zámockej 5 v Bratislave

 
  15.11.2017 | Pridal: Redakcia PIS | Mesto Prešov | zobrazené: 183 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (71930)

Byt prešiel kompletnou rekonštrukciou. Plastové okná, nové podlahy, stierky, rozvody, kuchynská linka. Má balkón a pivnicu, je čiastočne zariadený. Byt je v zateplenom bytovom dome a má dostatok parkovacích miest. Výhodou je pešia dostupnosť do mesta.

0907030693 | ico | cena: 75.000,-€
ico

Reality: Predám (71922)

Ponúkame na predaj 4 izbový byt v Sabinove. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou - vymenené okna , plávajúce podlahy, sadrokartonové jadro. Byt sa nachádza na 6 poschodí. Pre bližšie informácie nás kontaktujte na tel. čísle 0907 030 373

0907030676 | ico
ico

Reality: Predám (71928)

jednopodlažná murovaná chata pozostavajúca z 2 miestností (2 x 25 m2), podpivničená, v chate sú plastové okná, oplotený pozemok, elektrina - možné napojenie, studňa - možné vykopanie priamo na pozemku

0907030661 | ico | cena: 21.900,-€
ico

Reality: Predám (71874)

Rodinný dom na 20-á pozemku, Miklušovce, okr. Prešov. Dom je riešený na dvoch podlažiach s dvoma oddelenými vstupmi. Na prízemí sa nachádza dvojizbový byt s kuchyňou, predsieňou. Na prvom poschodí je 3 - izbový byt s kuchyňou, kúpeľňou s WC. Pôvodný stav.

0907030623 | ico | cena: 58.000,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS