Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Pondelok - 18. december 2017 - Sláva, Slávka | zajtra Judita

PIS.sk

Na Prešovskej univerzite vyvrcholia oslavy 20. výročia jej vzniku

Prešovská univerzita v Prešove (PU) si v roku 2017 pripomína 20 rokov svojho založenia a zároveň slávi 350 rokov vzniku prvej vysokej školy v Prešove, známej ako Evanjelické kolégium, na tradíciu ktorého univerzita nadväzuje.

Pri tejto príležitosti sa pod záštitou PU bude začiatkom decembra konať rad slávnostných a odborných podujatí.

Prešovská univerzita vznikla pred dvadsiatimi rokmi odčlenením štyroch fakúlt zo zväzku Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Rok 2017 sa teda nesie v znamení osláv jej 20 narodenín ako aj 350 rokov vysokoškolského vzdelávania v meste Prešov. Tie vyvrcholia prvý decembrový týždeň.

Slávnostné zasadnutie Vedeckej rady PU

V utorok 5. decembra sa o 15.30 hod. v PKO (Čierny orol) uskutoční slávnostné zasadnutie Vedeckej rady PU, v rámci ktorého budú udelené dva čestné tituly Dr. h. c. Titul „doctor honoris causa“ udelí PU z vedného odboru História emeritnému profesorovi dejín raného novoveku a bývalému dekanovi Filozofickej fakulty Humboldtovej univerzity v Berlíne prof. Dr. Dr. h. c. mult. Heinzovi Alfredovi Schillingovi. Z vedného odboru Pravoslávna teológia na PU si čestný doktorát prevezme profesor Karlovej univerzity v Prahe, teológ a cirkevný historik prof. ThDr. Jan Blahoslav Lášek, Dr. h. c. Po odovzdaní čestných titulov bude nasledovať divadelné predstavenie novej hry profesora PU Karola Horáka s názvom Od kráľovstva ducha ku kráľovstvu človeka alebo Lux mentium, čiže Svetlo myslenia. Daná hra je venovaná práve výročiu Evanjelického kolégia v Prešove, ktoré je predchodcom PU.

Odovzdávanie pamätných medailí a Adventný koncert

V stredu 6. decembra sa o 15.30 hod. v budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove uskutoční slávnostný program k 20. výročiu univerzity. Jeho súčasťou bude odovzdanie 185 pamätných medailí rektorom partnerských univerzít, zamestnancom PU a jej priaznivcom. Po krátkej prestávke bude nasledovať Adventný koncert s bohatým kultúrnym programom. Ten vyvrcholí vystúpením klavírneho virtuóza Füleia Balázsa z Budapešti, ktorý je držiteľom Ceny Ferenca Liszta, a opernej speváčky a sólistky Národného divadla v Ostrave Marianny Pillarovej v hudobnom sprievode Ľudovej hudby Stana Baláža.

Medzinárodná vedecká konferencia

K výnimočnosti osláv výročí prispeje aj medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa uskutoční aj pri príležitosti 500. výročia jednej z najvýznamnejších udalostí dejín modernej Európy, reformácie. Konferencia s rovnomenným názovom Reformácia v strednej Európe bude prebiehať od 4. do 7. decembra v historickej budove Evanjelického kolégia. Vedecké podujatie organizuje Prešovská univerzita spolu s jej partnerskými univerzitami. Zúčastní sa ho viac ako 150 referujúcich z desiatich krajín Európy.

 

Prílohy

Program Adventný koncert
[  PDF - 399,1 kB]
PROGRAM Konferencia REFORMÁCIA
[  PDF - 735,5 kB]
  1.12.2017 | Autor: Anna Polačková | Kultúra a voľný čas | zobrazené: 201 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (72086)

Ponúkame na predaj, 4-izbový byt s loggiou osobnom vlastníctve, v Prešove, na ulici Záhradná, o výmere 96 m2 + pivnica 5 m2 + garáž, prízemie, čiastočná rekonštrukcia, tiché bývanie blízko centra

907030758 | ico | cena: 119.500,-€
ico

Reality: Predám (71922)

Ponúkame na predaj 4 izbový byt v Sabinove. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou - vymenené okna , plávajúce podlahy, sadrokartonové jadro. Byt sa nachádza na 6 poschodí. Pre bližšie informácie nás kontaktujte na tel. čísle 0907 030 373

0907030676 | ico
ico

Reality: Predám (71928)

jednopodlažná murovaná chata pozostavajúca z 2 miestností (2 x 25 m2), podpivničená, v chate sú plastové okná, oplotený pozemok, elektrina - možné napojenie, studňa - možné vykopanie priamo na pozemku

0907030661 | ico | cena: 21.900,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (71930)

Byt prešiel kompletnou rekonštrukciou. Plastové okná, nové podlahy, stierky, rozvody, kuchynská linka. Má balkón a pivnicu, je čiastočne zariadený. Byt je v zateplenom bytovom dome a má dostatok parkovacích miest. Výhodou je pešia dostupnosť do mesta.

0907030693 | ico | cena: 75.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS