Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Štvrtok - 22. marec 2018 - Beňadik | zajtra Adrián

PIS.sk

Na Prešovskej univerzite vyvrcholia oslavy 20. výročia jej vzniku

Prešovská univerzita v Prešove (PU) si v roku 2017 pripomína 20 rokov svojho založenia a zároveň slávi 350 rokov vzniku prvej vysokej školy v Prešove, známej ako Evanjelické kolégium, na tradíciu ktorého univerzita nadväzuje.

Pri tejto príležitosti sa pod záštitou PU bude začiatkom decembra konať rad slávnostných a odborných podujatí.

Prešovská univerzita vznikla pred dvadsiatimi rokmi odčlenením štyroch fakúlt zo zväzku Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Rok 2017 sa teda nesie v znamení osláv jej 20 narodenín ako aj 350 rokov vysokoškolského vzdelávania v meste Prešov. Tie vyvrcholia prvý decembrový týždeň.

Slávnostné zasadnutie Vedeckej rady PU

V utorok 5. decembra sa o 15.30 hod. v PKO (Čierny orol) uskutoční slávnostné zasadnutie Vedeckej rady PU, v rámci ktorého budú udelené dva čestné tituly Dr. h. c. Titul „doctor honoris causa“ udelí PU z vedného odboru História emeritnému profesorovi dejín raného novoveku a bývalému dekanovi Filozofickej fakulty Humboldtovej univerzity v Berlíne prof. Dr. Dr. h. c. mult. Heinzovi Alfredovi Schillingovi. Z vedného odboru Pravoslávna teológia na PU si čestný doktorát prevezme profesor Karlovej univerzity v Prahe, teológ a cirkevný historik prof. ThDr. Jan Blahoslav Lášek, Dr. h. c. Po odovzdaní čestných titulov bude nasledovať divadelné predstavenie novej hry profesora PU Karola Horáka s názvom Od kráľovstva ducha ku kráľovstvu človeka alebo Lux mentium, čiže Svetlo myslenia. Daná hra je venovaná práve výročiu Evanjelického kolégia v Prešove, ktoré je predchodcom PU.

Odovzdávanie pamätných medailí a Adventný koncert

V stredu 6. decembra sa o 15.30 hod. v budove Divadla Jonáša Záborského v Prešove uskutoční slávnostný program k 20. výročiu univerzity. Jeho súčasťou bude odovzdanie 185 pamätných medailí rektorom partnerských univerzít, zamestnancom PU a jej priaznivcom. Po krátkej prestávke bude nasledovať Adventný koncert s bohatým kultúrnym programom. Ten vyvrcholí vystúpením klavírneho virtuóza Füleia Balázsa z Budapešti, ktorý je držiteľom Ceny Ferenca Liszta, a opernej speváčky a sólistky Národného divadla v Ostrave Marianny Pillarovej v hudobnom sprievode Ľudovej hudby Stana Baláža.

Medzinárodná vedecká konferencia

K výnimočnosti osláv výročí prispeje aj medzinárodná vedecká konferencia, ktorá sa uskutoční aj pri príležitosti 500. výročia jednej z najvýznamnejších udalostí dejín modernej Európy, reformácie. Konferencia s rovnomenným názovom Reformácia v strednej Európe bude prebiehať od 4. do 7. decembra v historickej budove Evanjelického kolégia. Vedecké podujatie organizuje Prešovská univerzita spolu s jej partnerskými univerzitami. Zúčastní sa ho viac ako 150 referujúcich z desiatich krajín Európy.

 

Prílohy

Program Adventný koncert
[  PDF - 399,1 kB]
PROGRAM Konferencia REFORMÁCIA
[  PDF - 735,5 kB]
  1.12.2017 | Autor: Anna Polačková | Kultúra a voľný čas | zobrazené: 448 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Dám do prenájmu (72504)

Ponúkame na prenájom obchodné priestory s výkladom v Prešove, na ulici Hlavná o výmere 30 m2, jedná sa o jednu miestnosť, priestor je vhodný na kanceláriu alebo obchod, cena: 600, - Eur/mesiac bez DPH, v cene je vykurovanie a voda bez elektrickej energie

0907030758 | ico | cena: 600,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72497)

Dom je dvojpodlažný, podpivničený, je prepojený s garážou, kde je možné parkovať 3 autá. Je riešený ako 2 byty s dvoma kuchyňami, kúpeľňou, vhodný na dvojgeneračné bývanie. Prenajíma sa ako nezariadený. V cene sú zahrnuté energie .

0907030623 | ico | cena: 700,-€
ico

Reality: Predám (72458)

Stavebný pozemok na Malom Šariši, okr. Prešov, plocha parcely 500 m2, prístup je hlavná asfaltová komunikácia, obdĺžnikový tvar - šírka cca 13 m, dĺžka 41 m, vstup na pozemok: z východnej strany. Všetky IS pri pozemku.

0907030622 | ico | cena: 28.000,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72450)

Dáme do prenájmu viaceré nebytové priestory na ulici T. Ševčenka v Prešove s voliteľbou výmerou 50 az 150 m2 vhodné ako ateliér, kancelárie, prevádzky služieb. Objekt s možnosťou parkovania sa nachádza vo veľkej záhrade v tichej štvrti v blízkosti centra.

0903602897 | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (72491)

Ponúkame na predaj 3-izbový byt s loggiou, v osobnom vlastníctve, v Prešove na ulici Matice Slovenskej, výmera: 66 m2 + pivnica 3 m2 + loggia 4 m2, poschodie: 10 z 12, čiastočne zrekonštruovaný, výborná lokalita

0907030758 | ico | cena: 76.990,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS