Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Nedeľa - 18. marec 2018 - Eduard | zajtra Jozef

PIS.sk

Prešovská univerzita udelila čestný titul dvom významným osobnostiam

Prešovská univerzita v Prešove (PU) udelila čestný titul Dr. h. c. dvom významným osobnostiam historickej vedy s európskym významom. Sú nimi bývalí dekani fakúlt dvoch popredných svetových univerzít, Humboldtovej univerzity v Berlíne a Karlovej univerzity v Prahe, prof. Heinz Alfred Schilling a prof. Jan Blahoslav Lášek.

Čestný titul „Doctor honoris causa“ je najvyšším ocenením, udeľovaným akademickou inštitúciou, spravidla popredným dejateľom vedeckého a akademického života. Nedá sa získať žiadnym obvyklým kvalifikačným postupom a nemôže byť nárokovateľný. Univerzita jeho udelením vyjadruje úctu, uznanie i vďaku významným osobnostiam za ich prínos pre rozvoj vedeckého poznania, vysokého školstva i vlastnej inštitúcie. Jeho udelenie je na návrh rektora plne v kompetencii vedeckej rady, ako najvyššieho vedeckého orgánu univerzity.

V súlade s právnymi predpismi a zákonnými ustanoveniami Vedecká rada PU dňa 19. júna 2017 prerokovala a schválila návrh na udelenie čestného titulu Dr. h. c. , ktorý bol 5. decembra z vedného odboru História udelený prof. Heinzovi Alfredovi Schillingovi a z vedného odboru Pravoslávna teológia prof. Janovi Blahoslavovi Lášekovi. Ich vedecké dielo spája jeden spoločný motív, ktorým je reformácia a jej dôsledky v spoločenskom a konfesionálnom vývine ranonovovekej Európy. „Dnešný deň je akademickým sviatkom našej univerzity. Do zoznamu niekoľkých desiatok popredných vedeckých, akademických i verejných činiteľov, nosiacich jej čestný titul, sa zaradili dve vzácne osobnosti. Som, v mene univerzity, nesmierne rád, že prijali naše ocenenie svojho vkladu do európskeho akademického a vedeckého života a budú v ňom šíriť dobré meno našej alma mater, “ uviedol vo svojom príhovore rektor univerzity prof. Peter Kónya.

Významný český historik a teológ z Karlovej univerzity

„Profesor Lášek nielen, že patrí medzi najvýznamnejších odborníkov v oblasti teológie, ale ukázal sa byť rovnako skvelým dekanom, s vynikajúcimi odbornými aj ľudskými vlastnosťami. Slobodne sa pohybuje vo východnej, západnej i modernej teológii, ale aj v iných humánnych disciplínach. Preto som presvedčený, že udelenie čestného titulu v jeho prípade je viac ako na mieste, “ zdôraznil v laudatiu dekan Pravoslávnej bohosloveckej fakulty (PBF) PU prof. Ján Šafin. „Dovoľte mi, aby som sa vám predovšetkým poďakoval za poctu, ktorej sa mi na tejto univerzite dostalo, prijímam ju s vďačnosťou ako uznanie mojich odborných snáh, “ zneli slová prof. Lašeka pri preberaní titulu. Ako doplnil, s PBF PU ho spája dlhodobá spolupráca i osobné priateľstvá s tromi generáciami jej učiteľov.

Emeritný profesor dejín raného novoveku z Humboltovej univerzity

Prof. Schilling je jedným z najvýznamnejších historikov, venujúcich sa reformácii v súčasnom svete. Vo svojej vedeckej činnosti intenzívne spolupracuje s krajinami strednej Európy, vrátane Slovenska. „Jeho prevratné práce už dlhý čas využívajú pri svojich bádaniach historici a cirkevní historici z Prešovskej univerzity. Okrem toho s ním spolupracujú aj na báze osobných kontaktov, “ poznamenal v laudátiu doc. Ladislav Suhány, pre vonkajšie vzťahy a marketing PU. Emaritný profesor vďaka svojej práci a významným dosiahnutým prínosom získal viacero cien a ocenení. Je nositeľom vyznamenania Francúzskej republiky „Rytier Rádu akademických paliem“, ceny Dr. A. H. -Heinekena za históriu udelenej Kráľovskou holandskou akadémiou umení a vied, čestného doktorátu Teologickej fakulty Univerzity Georga Augusta v Göttingene a čestného doktorátu Univerzity v Trentone.

Predstavenie novej hry

Po odovzdaní čestných titulov nasledovalo uvedenie novej hry profesora PU Karola Horáka s názvom Od kráľovstva ducha ku kráľovstvu človeka alebo Lux mentium (Svetlo myslenia). Hra, ktorú stvárni Študentské divadlo PU v Prešove, je venovaná práve výročiu Evanjelického kolégia v Prešove, ktoré je predchodcom PU. „Príbeh začína polemikou súčasných vysokoškolákov o téme Evanjelické kolégium, tá sa preľne do čias 17. storočia, do obdobia vzniku tejto výchovno-vzdelávacej inštitúcie, “ priblížil autor hry prof. Horák.

 
  6.12.2017 | Autor: Anna Polačková | Spoločnosť | zobrazené: 484 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (72240)

centrum mesta, priestory na prízemí so vstupom priamo z chodníka, celková výmera: 25 m2, cena 8.499, - EUR+DOHODA, prevádzka plne funkčná, odstúpenie so všetkým(tovar, regály, stojany, police), mesačný nájom 500, - Eur/mesiac s energiami, voľný po dohode, WC v pries

0907030661 | ico | cena: 8.499,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72497)

Dom je dvojpodlažný, podpivničený, je prepojený s garážou, kde je možné parkovať 3 autá. Je riešený ako 2 byty s dvoma kuchyňami, kúpeľňou, vhodný na dvojgeneračné bývanie. Prenajíma sa ako nezariadený. V cene sú zahrnuté energie .

0907030623 | ico | cena: 700,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (72458)

Stavebný pozemok na Malom Šariši, okr. Prešov, plocha parcely 500 m2, prístup je hlavná asfaltová komunikácia, obdĺžnikový tvar - šírka cca 13 m, dĺžka 41 m, vstup na pozemok: z východnej strany. Všetky IS pri pozemku.

0907030622 | ico | cena: 28.000,-€
ico

Reality: Predám (72220)

Ponúkame na predaj, 4-izbový byt s loggiou v osobnom vlastníctve, v Prešove, na ulici Záhradná, výmera:96 m2+pivnica 5 m2, vyvýšené prízemie, byt bol zrekonštruovaný asi pred 5 rokmi, predáva sa aj s garážou, priamo pod bytom.

907030758 | ico | cena: 119.500,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS