Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Piatok - 25. máj 2018 - Urban | zajtra Dušan

PIS.sk

Prešovská univerzita odovzdávala pamätné medaily

Na Prešovskej univerzite vyvrcholili oslavy 20. výročia jej založenia. Súčasťou slávnostného programu bolo odovzdanie pamätných medailí predstaviteľom spoločenského a politického života, domácim a zahraničným rektorom partnerských univerzít, zamestnancom PU a jej priaznivcom.

Rok 2017 sa nesie v znamení osláv 20. narodenín PU, ako aj 350 rokov vysokoškolského vzdelávania v meste Prešov. Pri tejto príležitosti sa pod záštitou PU koná rad slávnostných a odborných podujatí. Jedným z nich bola aj akademická slávnosť, ktorá sa uskutočnila 6. decembra v Divadla Jonáša Záborského, s cieľom pripomenúť si doterajšiu priazeň, spoluprácu, ako aj dlhoročnú vedeckú a pedagogickú prácu v prospech univerzity.

„Pred dvadsiatimi rokmi sa začala písať história novej akademickej inštitúcie na Slovensku, ktorá dostala meno Prešovská univerzita v Prešove. Aj keď nie všetci jej vznik vítali, už v prvých rokoch existencie ukázala svoju životaschopnosť a opodstatnenosť pôsobenia na poli vedy a edukácie. Dnes je univerzita pevne ukotvená v stredoeurópskom vzdelávacom priestore a disponuje celou škálou akademických partnerských pracovísk na celom svete, “ zneli úvodné slova rektora PU Petra Kónyu. Úspešnú cestu univerzity podľa jeho slov vo veľkej miere umožnila najmä existujúca akademická tradícia v meste Prešov. Vznik samostatnej univerzity bol v podstate spočiatku iba kontinuálnym pokračovaním činnosti prešovských fakúlt bývalej veľkej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Pritom už od vzniku UPJŠ v r. 1959 existovala jedna z dvoch jej zakladajúcich fakúlt v Prešove a v čase rozdelenia pôsobila v meste už polovica fakúlt univerzity.

Tradícia prešovského vysokého školstva, ku ktorej sa PU hlási a v súčasnosti ju aj rozvíja, je podstatne staršia. Presne pred tristo päťdesiatimi rokmi, v jeseni 1667, bola v Prešove otvorená vzdelávacia inštitúcia Kolégium hornouhorských stavov.

„V súčasnosti patrí naša univerzita k najväčším, a podľa výsledkov komplexnej akreditácie vo viacerých oblastiach poznania, aj k najlepším na Slovensku, “ zdôraznil rektor. Tento úspech univerzity je predovšetkým výsledok práce jej zamestnancov, ako pedagogických, tak aj nepedagogických pracovníkov. „Dovoľte preto, aby som sa Vám úprimne a zo srdca poďakoval: kolegyniam a kolegom za dlhoročnú pedagogickú a vedecko-výskumnú prácu v prospech univerzity, partnerským pracoviskám doma i v zahraničí za spoluprácu a ďalším za priazeň a pomoc, ktorú univerzite už roky nezištne preukazujete, “ poznamenal.

Ako symbolické vyjadrenie vďaky odovzdal rektor PU 150 pamätných medailí. Prevzali si ich napr. primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Peter Krajňák, biskupi jednotlivých cirkví, desiatky domácich a zahraničných rektorov, dekani fakúlt, zamestnanci PU a jej priaznivci. Pri tejto príležitosti zároveň odovzdala primátorka mesta Prešov ďakovný list Prešovskej univerzite za vzdelávanie a dlhoročnú aktívnu prácu s mládežou, ako aj šírenie dobrého mena mesta Prešov. Pamätný list v mene ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej udelil univerzite aj štátny tajomník Peter Krajňák.

Slávnostnú atmosféru podujatia umocnil Adventný koncert, ktorý bol plný spevu, hudby, melódií a skvelých výkonov jednotlivých interpretov. V rámci bohatého programu sa predstavil napr. Miešaný spevácky zbor Nostro Canto, Trio s klavírom, Zbor Pravoslávnej bohosloveckej fakulty, Ženský spevácky zbor Iuventus paedagogica, Mário Gapa Garbera, Arpád Farkaš a iní. Finále koncertu patrilo vystúpeniu klavírneho virtuóza Füleia Balázsa. „Maďarský klavirista z Budapešti neostal nič dlžný svojej povesti držiteľa Ceny Ferenca Liszta. Interpretačný protagonista zvládol klavírny part bezpečne, s ľahkosťou, virtuozitou, s výrazným dramatickým nábojom, “ zhodnotil Viliam Tarjányi jeden z hlavných organizátorov programu. Ako dodal, najvyšší punc umeleckého večera dali koncertu operná speváčka a sólistka Národného divadla v Ostrave Marianna Pillarová v hudobnom sprievode Ľudovej hudby Stana Baláža.

Adventný koncert PU v Divadle Jonáša Záborského bol absolútnym vrcholom osláv 20. výročia jej vzniku.

 
  8.12.2017 | Autor: Anna Polačková | Vzdelávanie a ško... | zobrazené: 525 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (72682)

pozemok č. 1 - šírka: cca 26 m - dĺžka: cca 33 m, orientácia: J/V pozemok č. 2 - šírka: cca 29 m - dĺžka: cca 28 m, orientácia: J/V elektrina cca 50 m od pozemku, plyn cca 50 m od pozemku, verejný vodovod cca 50 m od pozemku, kanalizácia cca 50 m od pozemku

0907030661 | ico | cena: 46.990,-€
ico

Reality: Predám (72803)

V tichej časti mesta Veľký Šariš ponúkame na predaj slnečný a rovinatý pozemok s výhľadom na hrad o celkovej výmere 765 m2, rozmery cca 51 x 15 m, územným plánom mesta Veľký Šariš určený na výstavu rodinných domov. Požadovaná kúpna cena je 32 Eur/m2.

0903670564 | ico | cena: 24.479,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72761)

Dám do prenájmu pekný, dvojizbový, kompletne zariadený byt na Sídlisku duklianskych hrdinov v Prešove. Slnečný byt s loggiou a pivnicou na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Parkovanie pred domom.

0903602897 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Dám do prenájmu (72450)

Dáme do prenájmu viaceré nebytové priestory na ulici T. Ševčenka v Prešove s voliteľbou výmerou 50 az 150 m2 vhodné ako ateliér, kancelárie, prevádzky služieb. Objekt s možnosťou parkovania sa nachádza vo veľkej záhrade v tichej štvrti v blízkosti centra.

0903602897 | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (72681)

Ponúkame na predaj záhradku v osobnom vlastníctve o výmere 506 m2 s drevenou chatkou a altánkom, lokalita mimo obce

0907030661 | ico | cena: 8.990,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS