Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Sobota - 21. júl 2018 - Daniel | zajtra Magdaléna

PIS.sk

Putovanie regiónom Šariša deti zaujalo

Nadaní žiaci základných škôl z Klubu nadaných detí v Prešove spoznávali Šariš. Prostredníctvom Šariš Tour sa oboznámili so zvykmi, tradíciami a známymi-neznámymi pamiatkami šarišského regiónu.

Neodmysliteľnou súčasťou ľudovej kultúry každého regiónu je folklór. Jednotlivé regióny sa odlišujú typickými osobitosťami – zvykmi, obyčajmi, architektúrou, piesňami, nárečím a...najmä krojmi, lebo ako kedysi poznamenal etnograf, folklorista a bojovník za tradičnú kultúru Šariša Ján Lazorík: “... príroda iba jediný raz vytvorila nejakého krásneho motýľa, a potom už nikdy viac druhého takého.“
Kroje zaujali členov Klubu nadaných detí, ktorí sa oboznámili s tradičným šarišským krojom a spoznali jednotlivé časťami odevu. Ženský kroj pozostával z nariasenej sukne, na ktorú bolo potrebné aj tri a pol metra látky. V tej dobe sa riasenie robilo ručne a uväzovala sa v páse. Hornú časť tvorila blúzka zdobená krásnymi ľudovými výšivkami. Ďalšou časťou bol lajblik – vesta, ktorý si obliekali na blúzku. Hlavy mladých, vydatých žien zdobili čepce, staršie ženy zase nosili šatky (hustky) z originálnej látky, ale aj ručne vyšívané. Pokrývku hlavy zvanú parta mala žena na hlave jediný raz v živote, a to v deň sobáša. Bola krásne zdobená, nazývaná diadémom.

Kroj si dievčatá z Klubu nadaných detí Prešov vyskúšali.

V regióne Šariš zostali školáci naďalej predstavením známych – neznámych pamiatok Šariša. Za všetky možno spomenúť napríklad Kaštieľ v Šarišských Michaľanoch, ktorého klenby zdobia zrkadlá, kostol v obci Víťaz, ktorý patrí k najstarším svätyňám v regióne. Medzi významné pamiatky patrí kaštieľ v Krivanoch odkiaľ pochádza aj spomínaný Ján Lazorík. Nemenej zaujalo Mauzóleum rodu Bujanovics v Uzovciach, či stredoveký kostol v Orkucanoch, ktorý mal aj strieľne. Unikátna pamiatka sa však nachádza aj priamo v Prešove, prešovský Suchý mlyn a množstvo iných.

Úlohou žiakov bolo vybrať si jednu z prezentovaných pamiatok a pokúsiť sa ju vlastnoručne farebne nakresliť. Treba povedať, že sa im naozaj darilo.

 
  26.2.2018 | Autor: Ingrid Storinská | Vzdelávanie a ško... | zobrazené: 516 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (72927)

2 -izbový byt 58 m2, loggia 3 m2, Prešov - Šváby. 2. nadzemné podlažie/7, orientácia bytu V/Z. Kompletná rekonštrukcia - plastové okná, plávajúce podlahy. K bytu patrí priestranná pivnica.

0907030623 | ico | cena: 77.500,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72920)

Dám do prenájmu pekný, dvojizbový, kompletne zariadený byt na Sídlisku duklianskych hrdinov v Prešove. Slnečný byt s loggiou a pivnicou na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Parkovanie pred domom.

+421903602897 | cena: dohodou
ico

Reality: Dám do prenájmu (72391)

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 | ico
ico

Práca: Ponúkam (72986)

Prijmeme upratovačku na upratovanie na Plzenskej 2 v Prešove v termíne 23.7 - 3.8. Ponúkaná mzda 3 € / hod. Denne objem práce 5-6 hodín.

0918714387 | ico
ico

Reality: Predám (72681)

Ponúkame na predaj záhradku v osobnom vlastníctve o výmere 506 m2 s drevenou chatkou a altánkom, lokalita mimo obce

0907030661 | ico | cena: 8.990,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., 2015 - 2018 Vádium-IT, s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS