PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/clanok/17052/shmu_upozornuje_na_zvysenu_koncentraciu_smogu_v_ovzdusi.html

SHMÚ upozorňuje na zvýšenú koncentráciu smogu v ovzduší

SHMÚ dnes v skorých ranných hodinách opätovne vydal upozornenie na smogovú situáciu pre častice MP10 pre Prešov. Pre elimináciu nežiadúcich účinkov na organizmus uvádza niekoľko odporúčaní.

SLOVENSKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV ako poverená organizácia vydal upozornenie na smogovú situáciu pre častice PM10 v oblastiach východného Slovenska, okrem Košíc sa uvádza aj Prešov a okolie.

Za príčiny smogovej situácie SHMÚ uvádza vysoké emisie PM10 z vykurovania pevným palivom, dopravy a z ďalších lokálnych zdrojov, nepriaznivé rozptylové podmienky vplyvom aktuálnej meteorologickej situácie. K najcitlivejším skupinám populácie na častice PM10 patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo – cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy. Akútne účinky sa môžu pozorovať u citlivých osôb už od koncentrácií, ktoré prekračujú hodnotu vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, kašľa a bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolávať záchvaty a príznaky z dráždenia dýchacích ciest.

Pre obmedzenie zbytočnej expozície častíc PM10 v čase so zvýšenými koncentráciami v ovzduší SHMÚ odporúča za vhodné zabezpečiť tieto opatrenia:

- obmedziť dobu pobytu vonku
- skrátiť vetranie obytných miestností
- obmedziť fyzickú námahu vonku (fyzická práca, športové aktivity).

Obyvateľstvo využívajúce lokálne vykurovacie systémy na pevné palivo (pece, kachle, kotle ústredného kúrenia, kozuby a pod.) by malo dlhodobo dodržiavať tieto zásady:

- Nespaľovať odpad, vrátane odpadového dreva (nábytok, okná a pod.), vznikajú pritom okrem PM10 aj ďalšie toxické látky.
- V prípade kúrenia drevom používať drevo dobre vysušené (malo by sa sušiť 1-2 roky).
- Udržovať spaľovanie paliva pokiaľ možno v optimálnych podmienkach: pravidelne čistiť kotol a komín, prikladať radšej častejšie po menších dávkach, nastaviť regulačné klapky tak, aby mal vzduch prístup k palivu, nedusiť oheň, ak je to možné, udržovať teplotu za kotlom medzi 150-250°C.

Pokiaľ je to možné, vymeniť staré spaľovacie zariadenie za moderný kotol s nízkymi emisiami škodlivých látok.
Obmedzenia je potrebné dodržiavať a aktivity časovo obmedzovať tým viac, čím vyššie sú koncentrácie častíc PM10 v ovzduší a čím rizikovejší z hľadiska zdravia sú obyvatelia dotknutých častí.

zdroj: www.shmu.sk

 
2.3.2018 | Pridal: Redakcia PIS | Mesto Prešov | čítané: 1128 krát