Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Nedeľa - 27. máj 2018 - Iveta | zajtra Viliam

PIS.sk

Nadané deti dopriali svojmu mozgu poriadnu rozcvičku

Vo viac ako 60 krajinách sveta sa v marci konali tisíce osvetových podujatí na oslavu jedného z najdôležitejších ľudských orgánov. Týždeň mozgu si pripomenuli šikovní školáci z Klubu nadaných detí v Prešove.

Pravidelným namáhaním mozgu sa podporuje tvorba nových prepojení medzi neurónmi, ktoré sú pri myslení podstatné. Na precvičovanie mozgu slúžia rôzne typy aktivít. Tie netradičné, ktoré zapájajú rôzne zmysly, si vyskúšali i nadané deti z Prešova. Mozog predsa potrebuje rozcvičku!

Nadané deti si vyskúšali tvoriť vety so slovami začínajúcimi na rovnaké písmeno, hľadali odpovede na otázky, aké je to byť nesmrteľným a neviditeľným, tvorili príbehy o živote z pohľadu malého dieťaťa či staršieho človeka, medzi písmenami hľadali zmysluplné slová a odpovedali na otázky vyplývajúce z prečítaného textu.

Nechýbali obľúbené aktivity, ktorými deti otestovali „zmeny mozgu“ pohybom v neznámom teréne. Písanie „opačnou“ (nedominantnou) rukou, hry s písmenami, logické úlohy a cvičenia zamerané na verbálne myslenie. Súčasťou cvičení zameraných na mozog je relax. Samotný stres je vážnou brzdou pre správne fungovanie mozgu. Je dôležité naučiť sa meditovať, či zapojiť uvoľňovacie cvičenia.
Zaujímavými sú pohybové aktivity pre lepšie zapájanie mozgu, ktoré môžete vyskúšať doma aj vy. Skúste si umývať zuby ľavou rukou (ak ste ľavák tak pravou – čiže rukou, ktorú nepoužívate bežne), pustiť si obľúbenú hudbu a zatancovať si, skákanie na jednej a následne druhej nohy, stáť na jednej nohe ako strom, žonglovať s tenisovými (aj menšími) loptičkami. Podobné „nekonečno“ si môžete vytvoriť očami. Keď bez pohybu hlavou sa pokúšate nakresliť osmičku očami. Dobrá rada – pokúste sa ju vytvoriť čo najväčšiu, cvičenie je tak prospešné aj našim očiam. Podobne je to pri vytvorení osmičky spojenými dlaňami s natiahnutými pažami pred sebou. Všetky tieto cvičenia sú veľmi jednoduché.

Týždeň mozgu sa vo svete oslavuje od roku 1996. V tomto roku pripadol na marcový týždeň (12. -18. marec) kedy si ľudia na celom svete rôznym spôsobom potrápia mozgové aktivity.

Slovensko sa tento rok zapojilo do kampane jedenástym ročníkom. Podobne ako v predchádzajúcich ročníkoch sa vo všetkých krajoch konali rôzne prednášky o mozgu, zaujímavé diskusie a workshopy. Do projektu „Týždeň uvedomenia si mozgu“ sa zapojili poradne zdravia, knižnice, školské zariadenia či zariadenia sociálnych služieb. Partnermi Týždňa mozgu na Slovensku sú Slovenská Alzheimerova spoločnosť, Centrum MEMORY n.o. a Neuroimunologický ústav SAV – organizácie, ktoré svoju činnosť orientujú na problematiku čoraz rozšírenejšieho ochorenia mozgu

 
  19.3.2018 | Autor: Ľuboš Lukáč | Vzdelávanie a ško... | zobrazené: 265 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (72787)

Na predaj tehlový, 2 - izbový byt, 50 m2, Prešov - širšie centrum. Kompletná rekonštrukcia - plastové okná, nové stierky, drevené plávajúce podlahy. Samostatné kúrenie. Predáva sa aj s nábytkom nachádzajúcim sa v byte. K bytu je možné dokúpiť aj garáž

0907030623 | ico | cena: 78.900,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (72788)

Novostavba rodinného domu v obci Hubošovce, okres Sabinov (14 km od Prešova, 12 km od Sabinova), výmera pozemku: 2353 m2, vínna pivnica na pozemku o výmere 79 m2, 3 izbový rodinný dom, zastavaná plocha 116 m2, úžitková plocha cca 95 m2. Tichá lokalita.

0907030622 | ico | cena: 209.000,-€
ico

Reality: Predám (72803)

V tichej časti mesta Veľký Šariš ponúkame na predaj slnečný a rovinatý pozemok s výhľadom na hrad o celkovej výmere 765 m2, rozmery cca 51 x 15 m, územným plánom mesta Veľký Šariš určený na výstavu rodinných domov. Požadovaná kúpna cena je 32 Eur/m2.

0903670564 | ico | cena: 24.479,-€
ico

Reality: Predám (72681)

Ponúkame na predaj záhradku v osobnom vlastníctve o výmere 506 m2 s drevenou chatkou a altánkom, lokalita mimo obce

0907030661 | ico | cena: 8.990,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS