Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Piatok - 20. apríl 2018 - Marcel | zajtra Ervín

PIS.sk

Návštevnosť v Prešovskom kraji opäť vzrástla

Prešovský kraj zaznamenal v roku 2017 opätovný nárast turistov. Historicky ide o najvyššie čísla domácich i zahraničných návštevníkov a ich prenocovaní.

V kraji sa ubytovalo vyše 894 000 návštevníkov, priemerná doba pobytu bola tri noci. K aktivitám na rozvoj turizmu opätovne prispela Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska, v tomto roku predstaví Prešovský kraj ako Kraj kultúrnych pamiatok.
Podľa údajov Štatistického úradu SR bolo v roku 2017 v Prešovskom kraji zaznamenaných 894 173 návštevníkov ubytovacích zariadení, ktorí v kraji strávili 2 790 308 nocí. Návštevnosť Prešovského kraja medziročne vzrástla o 4,6 %. Kým doteraz držal rekord v počte návštevníkov Prešovského kraja rok 2016 s 854 528 návštevníkmi, uplynulý rok ho prekonal o takmer 40 000 návštevníkov.
Priemerná doba pobytu bola tri noci.

Zahraniční návštevníci tvoria 31 % z celkového počtu návštevníkov. Za rok 2017 ich počet vzrástol o 2,4 % na 276 666 cudzokrajných návštevníkov. V kraji strávili 823 232 nocí. Presná štruktúra zahraničných návštevníkov ešte nie je dostupná, podľa odhadov oblastných organizácií cestovného ruchu majú najväčší podiel českí turisti, nasledujú Poliaci a návštevníci z Maďarska a Nemecka.
Zaznamenaný bol nárast tržieb za ubytovanie za rok 2017 v celkovej sume 62 907 386 eur. Ide o 4,5-percentný nárast tržieb, ktorý kopíruje medziročný rast počtu návštevníkov ubytovacích zariadení.

Aktivity na podporu rozvoja cestovného ruchu
„Z rastúcej návštevnosti máme radosť, zároveň je záväzkom pracovať na rozvoji cestovného ruchu vo všetkých jeho oblastiach. V roku 2017 sme k propagácii kraja prispeli početnými aktivitami, úspech opäť mala kampaň Legendarium pre rodiny s deťmi, kampaň na podporu návštevnosti hradov Letohrad a zrealizovali sme mnohé aktivity na rozvoj turistickej infraštruktúry v objeme 41 500 eur. V tomto roku sa kampaň bude niesť v téme Kraj kultúrnych pamiatok a opätovne budeme investovať aj do rozvoja drobnej infraštruktúry, “ uviedol Michal Sýkora, predseda Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.

K aktivitám organizácie v minulom roku patrila aj finančná podpora posilnených letných spojov Tatranskej elektrickej železnice, v spolupráci s oblastnými organizáciami obnova vyhliadky Kamenná hora pri Bardejove, úpravy bežeckých a cyklistických tratí v Levočských vrchoch, úprava zelene v Bachledovej doline, osadzovanie informačných a hnedých tabúľ, prípravy projektových dokumentácií na cyklotrasy, sprejazdnenie trasy pre cyklistov pri Spišských Hanušovciach či značenie 150 km turistických chodníkov v okresoch Prešov a Sabinov zabezpečené Klubom slovenských turistov.

KOCR tiež v jeseni 2017 predstavila nový promo spot Prešovského kraja „Nechajte sa zviesť“, ktorý zaujal širokú verejnosť. Motívom je let orla, ktorý postupne predstavuje kraj. Spot je voľne šíriteľný a organizácia ho v prípade záujmu poskytuje zariadeniam a organizáciám, ktoré majú záujem o jeho využitie, vrátane recepcií hotelov a informačných kancelárií. K dispozícii je aj jeho kratšia letná 30 sek. verzia. Informácie sú dostupné na stránke www.severovychod.sk.

KOCR Severovýchod Slovenska realizovala aktivity zo zdrojov členského príspevku Prešovského samosprávneho kraja a členských organizácií cestovného ruchu, ktoré následne putujú do regiónov vo forme investícií. Opätovne bola úspešná v získaní podpory vo forme dotácie od Ministerstva dopravy a výstavby SR (149 200 eur).

Kraj kultúrnych pamiatok a investície do infraštruktúry
Aktivity na podporu propagácie kraja budú v roku 2018 orientované na kampaň Kraj kultúrnych pamiatok. „Letná kampaň predstaví kultúrne pamiatky Prešovského kraja, ktorých máme spomedzi všetkých krajov najviac a predstavujú silný turistický potenciál. Prešovský kraj má na svojom území takmer 4000 väčších i menších kultúrnych pamiatok, štyri zo siedmich lokalít UNESCO, najviac obnovovaných hradov, unikátne drevené kostolíky, kráľovské mestá, skanzeny či múzeá a galérie s bohatými expozíciami, “ informoval Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

Pokračovať opäť budeme v osadzovaní informačných tabúľ, ktoré chýbajú najmä v oblasti Horného Zemplína. V prípade schválenia dotácie na rok 2018 pribudnú v spolupráci s oblastnými organizáciami CR i ďalšie hnedé dopravné tabule, cykloznačenie na vybraných cyklotrasách na Šariši, údržba cyklistických tratí v Levočských vrchoch či obnova rekreačného areálu pri jazierku v Bardejovských Kúpeľoch. Organizácia tiež pracuje na príprave ucelených produktov cestovného ruchu a na realizácii aktivít nového produktu náboženského turizmu Svätomariánska púť, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Mnoho aktivít má pred sebou aj cyklistické koordinačné centrum CykloPO pri KOCR Severovýchod Slovenska, patrí k nim pokračovanie procesu prípravy technických dokumentácií pre ďalšie úseky EuroVelo 11, obnova cykloturistického značenia i prípravy strategických plánov a dokumentácií cyklodopravy a cykloturistiky v Prešovskom kraji.

 
  • Obnovená vyhliadka Kamenná hora nad Bardejovom, Foto - OOCR Saris Bardejov
  • Prešovský kraj sa ako Kraj kultúrnych pamiatok predstavil už počas veľtrhu cest. ruchu ITF Slovakiatour v Bratislave, január 2018
  20.3.2018 | Autor: Barbora Čechová | Kultúra a voľný čas | zobrazené: 394 krát |  diskusia (0) |   | |

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Dám do prenájmu (72617)

Na dlhodobý prenájom 3-izbový nezariadený byt na Martina Benku, tichá lokalita, 74 m2 + loggia, samostatné WC a kúpeľňa, poschodie 1/12, čiastočne rekonštruovaný, ihneď voľný, cena 470 vrátane energií

0907030619 | ico | cena: 470,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72391)

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 | ico
ico

Reality: Predám (72618)

Starší rodinný dom, 2 izby, kuchyňa, 2 komory, IS - elektrika, prípojka na plyn, vlastná studňa, možnosť napojenia na kanalizáciu. Obytná plocha cca 85 m2, pôvodný stav, zachovalý, suchý dom, slnečný pozemok s výmerou 704 m2.

0907030619 | ico | cena: 29.000,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72604)

Dom je dvojpodlažný, podpivničený, pozemok 393 m2. Je prepojený s garážou, kde je možné parkovať 3 autá. Jedná sa o rodinný dom riešený ako 2 byty s dvoma kuchyňami, kúpeľňou, vhodný na dvojgeneračné bývanie. V cene nie sú zahrnuté energie.

0907030623 | ico | cena: 500,-€
ico

Reality: Predám (72605)

5-izbový nadštandardný byt, s jedálňou, loggiou a šatníkom, celková výmera bytu 102 m2, Prešov, Sekčov. 5. poschodie/ 7, orientácia bytu V/ Z. Byt je po kompletnej rekonštrukcii materiálmi vyššej kvalitatívnej triedy. K bytu patrí aj pivnica cca 3 m2.

0907030623 | ico | cena: 107.500,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS