Štvrtok, 18. apríl 2024
Meniny má Valér | zajtra Jela
Diskusia k článku:

Mesto rozdelí 171.900 eur na podporu športu

Registrovaný a prihlásený užívateľ má možnosť jednotlivé príspevky hodnotiť.
Diskutujúci odoslaním príspevku potvrdzuje súhlas s Kódexom diskusie
#43123
Mesto rozdelí 171.900 eur na podporu športu 43123
peko (ID: 92) | 12% Majster
peko | 18.4.2014 10:21
lobisti uz funguju na plny vykon.necham sa prekvapkat.
#43132
RE: Mesto rozdelí 171.900 eur na podporu športu 43132
Hangari (ID: 287) | 16% Idol
Hangari | 18.4.2014 17:57
ešči treba znac kemu še to prekvapka, rad bi som tutak vidzel dajaku fakturu... . aľe asi som idealista, tha ňe?
#43135
43135
tepšička (ID: 1299) | -6% Pokročilý
tepšička | 18.4.2014 19:45
Mna by zaujimalo, preco je napr. futbal "nosny sport". Preco nie napr. plavanie, volejbal, kolieskove korcule?
#43137
RE: 43137
hogofot (ID: 4395) | 30% Začiatočník
hogofot | 18.4.2014 21:53
možno preto, že v danej komisii aj zastupiteľstve sedia "predstavitelia futbalu", takže aj keď mestu nerobí radosť futbal už dlhé roky, naďalej je vyzdvihovaný nad športy, ktoré za posledné roky napredovali a robia mestu väčšiu reklamu, ako napr. volejbal. Ale možno sa mýlim a niekto mi vysvetlí to vysoko fundovane, ako futbal je top šport v meste.
Mňa skôr zaujalo a trápi, že v komisii, ktorá bude dávať odporúčanie na rozdelenie financií, sedí predstaviteľ firmy, ktorá žiada tiež pekné peniažky na svoje aktivity a aby to nevyzeralo zle, rozpísalo to na viaceré adresy.
#43183
RE: RE: 43183
iveta590 (ID: 2473) | 0% Začiatočník
iveta590 | 24.4.2014 11:44
Súhlasím hogofot, je mi veľmi smutno, keď vidím, ako mesto rozdeľuje peniaze na šport. Peniaze dostanú opäť tí, ktorí buď nemajú žiadne výsledky (futbal, hokej) a peniaze skončia v čiernej diere alebo ich majú dosť a peniaze od mesta im až tak veľmi nepomôžu (hádzaná). Volejbal je presne druh športu, s ktorým Prešovčania pravidelne každý rok reprezentujú mesto v slovenskej extralige (btw tento rok obsadili volejbalisti 4. miesto, keď sa im v boji o 3. miesto nepodarilo zdolať Myjavu). Pritom prešovský volejbalový klub nemá žiadnych legionárov, tím je postavený zväčša z mladých hráčov do 25 rokov a rozpočtovo je neporovnateľný s ostatnými klubmi. Preto si myslím, že volejbalisti by si peniaze od mesta zaslúžili!
#43216
RE: RE: 43216
Richard Drutarovský (ID: 4123) | -5% Praktikant
Richard Drutarovský | 26.4.2014 15:53
Mal som podobné obavy ako Vy. Keď som sa stal poslancom, hrozilo, že dotácie bude dostávať len pár vyvolených. Podľa toho, kto ako zalobuje u poslancov. Oslovilo ma viacero klubov. V takej situácii nemali chuť uchádzať sa o dotácie. Preto som navrhol v zastupiteľstve, aby vznikli jasné pravidlá rozdeľovania dotácií. Aby sa vylúčil subjektívny faktor z rozhodovania a mechanizmus rozdeľovania bol daný dopredu, bol spravodlivejší.

Podarilo sa to. Po dlhých rokovaniach boli prijaté dotačné pravidlá formou všeobecne záväzného nariadenia. Myšlienka tzv. „nosných športov, “ ktoré sú pravidlami mierne zvýhodnené, sa mi tiež nepáči. No mestské nariadenia schvaľuje 3/5-vá väčšina poslancov. Tí, ktorí sú zainteresovaní v niektorých športoch, si to „vydupali“.

Už druhý rok máme v Prešove našťastie schválené pravidlá. Hoci v Prešove zatiaľ nie je zvykom rozhodovať transparentne a férovo, aspoň tu už pravidlá sú. Už nestačí prísť za niektorým jednotlivým vplyvným poslancom a prihrať si k sebe viac na úkor ostatných. Podľa získaných skúseností sa pravidlá ešte môžu vylepšovať. Naposledy na konci minulého roka, no drží sa pravidlo, že počas hry sa pravidlá nemenia.

Poslanci teda schválili pravidlá a raz ročne v rozpočte schvália celkový balík peňazí na dotácie. Žiadatelia predložia svoje žiadosti, úrad napočíta podľa pravidiel body a každý dostane rovnakú čiastku dotácie za získaný bod.

Poslanci už „len“ schvália takto napočítané dotácie, lebo túto kompetenciu si ponechali. Najbližšie už v pondelok, materiál je tu: http://www.presov.sk/file/21612/navrh_prerozdel...

Sám vidím ešte niekoľko vecí, ktoré by sa v pravidlách mali vylepšiť (http://www.presov.sk/portal/?c=12&id=21752), no oproti tomu, čo bolo, keď som sa stal poslancom, je to veľký krok dopredu.
#43225
RE: RE: RE: 43225
paulus (ID: 4229) | 0% Začiatočník
paulus | 27.4.2014 09:55
Súhlasím s vami, že je to krok vpred. Niekedy dávnejšie mi známi vraveli, že dotáciu získali len vyvolaní, tak ako vravíte. Dnes sa o to môže pokúsiť každý, kto splna určite kritéria, čo je podľa mňa dobré. Pozrel som si tie dotačné pravidlá, podľa mňa nie sú zlé nastavené, ale určite sa dá niečo vylepšiť, možno v tomto prípade zjednodušiť. Treba si však uvedomiť, že nájsť také pravidlá, aby vyhovovali každému športu, teda športovému subjektu, je podľa mňa veľmi tažké. Vždy sa nájde niekto, komu to vyhovovať jednoducho nebude.
#43217
............ 43217
peko (ID: 92) | 12% Majster
peko | 26.4.2014 16:43
som prekvapkany hoc... .
#43223
............ 43223
peko (ID: 92) | 12% Majster
peko | 26.4.2014 20:19
pre istotu , jedna otazocka, kto kontroluje vyuzitie schvalenych dodatcii _???
#43224
RE: ............ 43224
Hangari (ID: 287) | 16% Idol
Hangari | 27.4.2014 09:04
Tam še robi tzv. samokontrola, bo kontrolora zatľik varoš ňema.

Pridať diskusný príspevok môže len registrovaný a prihlásený používateľ.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK