Piatok, 19. apríl 2024
Meniny má Jela | zajtra Marcel
Diskusná téma:

Zmena režimu a život v Prešove

Registrovaný a prihlásený užívateľ má možnosť jednotlivé príspevky hodnotiť.
Diskutujúci odoslaním príspevku potvrdzuje súhlas s Kódexom diskusie
#48304
Zmena režimu a život v Prešove 48304
mladypresoucan (ID: 2246) | -6% Praktikant
mladypresoucan | 19.11.2014 23:39
V súvislosti s 25. výročím prevratu by som si rád urobil určitý prieskum názorov a nálad Prešovčanov na túto tému. Preto si dovolím položiť nasledujúce otázky:

1) Čo Vám dal a čo vzal 17. november 1989?

2) Ak by ste to mali porovnať, kedy sa z Vášho pohľadu v Prešove žilo lepšie?

3) Čo Vám po novembri 1989 v meste najviac chýba?

4) Malo sa po roku 1989 niečo urobiť ináč?

5) Čo Vás najviac teší alebo, naopak, trápi na ponovembrovom dianí nielen v Prešove?

Hoci je môj názor na ponovembrové dianie na tomto fóre dostatočne známy, vyjadrím sa aj za seba.

Osobne si myslím, že november 1989 dal všetkým občanom ideály, ktoré sa ani zďaleka nenaplnili v pôvodnom rozsahu a taktiež legislatívne umožnil nabaliť sa zopár vyvoleným na princípe neriadenej strely. Jednoducho sa na pár rokov "zhaslo", aby sa za tento čas vybrakoval a rozkradol všetok štátny majetok, ktorý bol desaťročia budovaný generáciami našich prarodičov plus toto všetko sme umocnili nožnicami medzi chudobnými a bohatými a vznikom obrovskej nezamestnanosti. Najsmutnejšia na tom je skutočnosť, že všetko to, čo sa po prevrate v praxi udialo, bolo v príkrom rozpore s proklamovanými sľubmi a ideálmi, ktoré zazneli na námestiach.

V mene "slobody a demokracie" sme sa nechali ovládnuť prevrátenými hodnotami a stratou ľudskosti. V mene "voľného trhu" sme si nechali zničiť naše životaschopné podniky, vyrábajúce kvalitný tovar, aby sme mohli začať dovážať šmejdy zo zahraničia. V mene "slobodného vierovyznania" sme cirkvi dovolili, aby sa stala najbohatším vlastníkom a vymývačom mozgov.

Teším sa na Vaše reakcie.
#48305
RE: Zmena režimu a život v Prešove 48305
Roobert (ID: 2742) | 32% Majster
Roobert | 20.11.2014 06:10
Absolútne s tebou nesúhlasím nakoľko ideš systémom kolektívnej viny. Paradoxom je, že sám si neodpovedal na 5 otázok, ktoré si položil aj keď v príspevku deklaruješ, že tak urobíš.

Zmena režimu bola z môjho pohľadu neriadená s dodatkom, že z jej potenciálu najviac vyťažili tí, ktorí mali základný kapitál, mali najviac informácií a získali si dôveru vtedy sklamaných ľudí. Či sa bavíme o politikoch (dôvera ľudí), podsvetí (peniaze), začítajúcich podnikateľoch (bývalí komunisti s napojením na zahraničie a dostatočným množstvom informácií).

Čo si myslíme, že Obama je najsilnejší muž planéty? Že má najväčší vplyv? Je to presne taká istá figúrka ako tie naše, ktoré vídavate denno-denne v TV (píšem vídavate, lebo osobne televízor nepozerám ani žiadne správy).

November 89 nezmenil vôbec nič. Maximálne to, že si trošku viac nahlas môžeme povedať svoj názor. Skôr či neskôr by k zmene režimu došlo. Nie sme Severná Kórea alebo Kuba, ktoré sú krásne izolované.
#48314
RE: Zmena režimu a život v Prešove 48314
babajajka (ID: 1865) | -10% Praktikant
babajajka | 20.11.2014 09:55
Choď sa pozrieť do Ruska, pochopíš.
Pozri si fotky, ako to tu vyzeralo, pochopíš.
Pozri si... .a vlastne nič nepozeraj, ty to aj tak nepochopíš.
Ty máš ten svoj boľševizmus v hlave.
#48306
48306
racio (ID: 2305) | 100% Praktikant
racio | 20.11.2014 06:59
Vidíte, zmena režimu priniesla napríklad aj to, že tu dnes môžete verejne povedať svoj názor. Myslím si, že to ani inak byť nemohlo vzhľadom na dianie v celej východnej Euro`pe. Na otázky odpovedať nebudem , lebo nie som v škole . Ale poviem krátko svoj názor. Mne sa žije rovnako dobre v Prešove ako sa mi žilo predtým a žijem tu už veeeeľa rokov. Ľudia v čase tzv. Nežnej skutočne verili , na čistotu úmyslov. Ale ako to už býva v každom režime vždy je to ľuđoch . Aj komunisti, tí "šikovnejší " vycítili, že prišiel ich čas a pozrite sa ako sa dnes prezentujú ako ctihodní občania podnikatelia slobodného štátu. Samozrejme nechcem sa dotknúť tých tisícov skromných ľudí, ktorí boli v strane iba kvôli tomu, že by ináč nemohol profesne napredovať, alebo ho tam majster napísal , lebo percento robotníkov muselo byť. Mne sa po Novembri nepáči to, že táto spoločnosť nie je humánna k ľuđom, arogancia moci a to je jedno, ktorá farba práve vládne, temer sa vytratila úcta k človeku, slušnošť. Mamon penazí na nás vyskakuje z každého rohu, veľa ľudí za ním naťahuje tak svoje ručičky, že zabúdajú byť skoro ľudmi. A sa po Novembri nemohlo urobiť ináč, lebo záujmy tých ktorí ťahali nitky boli asi také aký je dnes výsledok. K cirkvi asi toľko - som za odluku cirkvi od štátu . Som človek, ktorý sa aj aktívne zúčastnil týchto zmien. Robil som to s dobrým úmyslom, vierou , že ľuđom sa bude lepšie dýchať a aj žiť. Ale, keđ som videl kto všetko sa už potom, keđ bolo jasné, že to už tak ostane začal tlačiť do funkcií tak som túto arénu dobrovoľne opustil. Vždy je to o ľuđoch
#48309
RE: 48309
Roobert (ID: 2742) | 32% Majster
Roobert | 20.11.2014 07:44
Presne ako hovoris. Krasny racionalny nazor. Cesko-Slovensko bolo jednou z poslednych krajin kde sa udiali zmeny. Preto sa aj vtedajsi rezim mal moznost pripravit na tieto zmeny. Neskor sa ukazalo, ze sa pripravili velmi dôkladne a precizne...
#48310
48310
racio (ID: 2305) | 100% Praktikant
racio | 20.11.2014 07:57
Nemôžem predsa svoju slobodu vymeniť za cenu rožkov. Takto nejako to napísal Peťo Himič, ktorý bol v tom čase študentom a bol aktívnym účastníkom vtedajšieho diania medzi vysokoškolákmi. Dnes pracuje vo fachu, ktorý ho baví , v oblasti blízkej tomu čo vyštudoval .
#48313
RE: "" svoju slobodu"" 48313
trex (ID: 653) | 1% Majster
trex | 20.11.2014 09:46
skus slobodne kritizovat hhhoohhoohhoo caust,
- ludia pred pučom stali v rade na mandarinky
-teraz stoja v 100 krat vacsich radoch na urade prace..
-drogy , eutanazia , pochody zrud po uliciach nasich miest, ,, ,den D sa blizi...
-
#48312
Ľutosť 48312
brońa10 (ID: 3856) | 100% Praktikant
brońa10 | 20.11.2014 09:44
Niekedy je mi ľuto, že sme nedodržiavali lustračný zákon...a vlastne vo svojej nežnosti umožnili súdruhom ďalej drancovať krajinu... .viď priklad vodca stáda zvaného PARLAMENT.. Paľko z parku :D
#48317
RE: Ľutosť 48317
trex (ID: 653) | 1% Majster
trex | 20.11.2014 10:39
ale na sususlina od sasamanov este nedorastol, ,, ,
#48315
48315
racio (ID: 2305) | 100% Praktikant
racio | 20.11.2014 10:26
Dnes Paľko, zajtra Jožko či Marka. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí v sebe s príchodom moci objavia punc výnimočnosti a myslia si, že oni sú práve tí vyvolení, ktorí musia mať viac, najviac , nekonečne najviac ako ostatní. A v Paľkovom prípade smutné o to viac, že sociálny demokrat či co chcel byť. Hnus. Asi aj tí, ktorí prišli s myšlienkou socializmu tonajprv mysleli úprimne. Ale znova ten červík, ktorí v nich vr`tal my sme vyvolení. A aby tak mohlo byť, tak ostatní šedá šeđ. Veľmi dlho bude trvať, kým sa tá špina vyplaví. Tu vniektorom príspevku Robert pusil citáciu Plato`na. Pozrite si to- odporúčam.
#48339
48339
helios (ID: 4565) | 45% Pokročilý
helios | 20.11.2014 13:10
priniesol vsetko a nic...ze nemusime cakat na banany (hoci ja tom nezazil), ze mame plne hypermarkety, ze mozeme cestovat po svete, ze mame slobodu slova a pohybu? ano, pekne, ale co z toho, ked ludia su k sebe ako hoveda, na plne voziky nemame peniaze a na dovolenky taktiez...kapitalizmus je obycajne zdieracstvo
#48342
RE: 48342
racio (ID: 2305) | 100% Praktikant
racio | 20.11.2014 13:19
Kapitalizmus, myslím vyspelý nie toto čo máme tu , je už v niektorých vyspelých krajinách spoločnosťou sociálnejšou ako bol ten náš pred rokom 1989. Veľa vody uplynie, netrúfam si povedať koľko, kým sa prirodzeným posunom a najmä zmenou myslenia v hlavičkách ľudí dostaneme đalej od ranného kapitalizmu.
#48369
RE: RE: 48369
xelen (ID: 735) | 22% Majster
xelen | 20.11.2014 22:23
Mňa tiež fascinuje, keď kapitalizmus dokázal prerásť sociálne istoty socializmu (Dánsko, Nórsko, Švajčiarsko...).

Podľa mňa to je tým, že obyvatelia týchto krajín majú v krvi nezneužívanie systému a je spoločenská hanba, ak to niekto robí.

Poznám pár ľudí, ktorí sa u nás pýšia tým, že zneužívajú náš systém. U nás je to stále v hesle neokrádaš štáš, okrádaš rodinu.
#48343
RE: 48343
babajajka (ID: 1865) | -10% Praktikant
babajajka | 20.11.2014 13:25
Veď práve, ak si to nezažil, nemôžeš hodnotiť.
Ludia k sebe boli ako píšeš hovada vždy. Stačí že máš viac.
Viac šťastia, viac peňazí, alebo viac rozumu.
To posledné sa odpúšťa najhoršie :-) :-)
#48347
RE: 48347
loyd (ID: 3880) | 100% Pokročilý
loyd | 20.11.2014 13:54
Komunizmus-socializmus je najstrašnejšia ideologia v dejinách ľudstva. Ak niekto tvrdí, že za Komančov bolo lepšie, mal by si prečítať knihy, v ktorých ľudia opisujú hrôzy, ktoré za komunizmu-socializmu zažili. Odporúčam.
#48350
RE: RE: 48350
racio (ID: 2305) | 100% Praktikant
racio | 20.11.2014 15:12
Iste, tak ako fašizmus i komunizmus boli ideolo`gie úplne scestné a priniesli veľa bolesti a hrôz. Poznačili veľa ľudských osudov a rodín. Je dobré o tom vedieť. Už len tie po vojne nezmyselné procesy u nás. Neskôr to už išlo v trochu inej rovine . Ľudí, ktorých sa priamo osobne tieto udalosti nedotkli a tých bolo veľmi veľa vnímali zmenu režimu ako veľké plus. Išli veľakrát z veľkej biedy do lepšieho, dostali prácu, byty, deti vzdelanie tak prečo by mali byť nespokojní. Až ich vzdelanejšie a rozhľadenejšie deti zistili, že toto asi nie. A opäť zmena a hyeny opäť na scéne. Nečudujte sa ľuđom, nie každý je filozof, väčšina meria mieru spokojnosti s režimom či má na to, aby mal kde bývať a či má na to, aby jeho rodina mohla dôstojne fungovať.
#48355
48355
blackfire (ID: 43) | 2% Majster
blackfire | 20.11.2014 17:30
Ja k tomu len toľko Xindl X - Čecháček a totáček: http://youtu.be/ko8NsZtqw38
#48360
Po 17.11.1989 48360
Hangari (ID: 287) | 16% Idol
Hangari | 20.11.2014 18:01
začalo rojenňe boľševikov z VUML-u, študentov marx.leninizmu, - kachľičkaroch. Zbujňici a vrahove co še maskovaľi pod kosakom a kladivom, še teraz maskuju pod modru zastavu zo zlatimi hvizdičkami a hvaria že buľi pomiľene, viď. Pavol Mešťan, Eduard Kukan, a bezpočet daľšich sudruhov-kapitaľistov.
#48361
RE: Po 17.11.1989 48361
racio (ID: 2305) | 100% Praktikant
racio | 20.11.2014 18:14
Samozrejme že buľi pomiľene, aľe kedz vof tim pomiľenu bulo tak fajne:-)
#48364
RE: RE: Po 17.11.1989 48364
Hangari (ID: 287) | 16% Idol
Hangari | 20.11.2014 19:11
Šak i teraz im fajňe, maju daňove raje, šicke še staľi "poštarmi" bo maju schrankove firmi, co aňi sudruh Lenin bi ňeziscil ktori z jeho učeňikoch ich ma. Bul dobri profesor. 603,613, Volgi, Čajki, vimeňiľi za BMW, Audini, sukromne triskače, ... , kralikarňe za milionove vilki a kralikarňe ostaľi pre pracujúci ľud, ktorému sľubovaľi svetle zajtrajški, ktore hľedaľi kec na plagatoch kukaľi do daľki, ktorému aňi ňechcu zaplacic. Pretim chodziľi pic vo vlaku družbi a teraz na Floridu a na Bahami.
#48368
48368
xelen (ID: 735) | 22% Majster
xelen | 20.11.2014 22:16
Určite je lepšie dnes ako pred rokom 1989. Máme individuálnu slobodu a zodpovednosť. Postavenie každého závisí vo významnej miere od vlastného úsilia. Horšie je, že spoločnosť nefunguje, aby podporila ľudí s horšími štartovacími podmienkami. Tu treba podporovať organizácie, ktoré sledujú korupciu a naše uvoľnené peniaze správne podeliť.

Dodnes sa desím predstavy, že by ktosi na úrade rozhodol o tom, či smiem ísť študovať. A potom po škole by rozhodol, že musím ísť do práce, ktorú vyberie on a pracovať tam do konca života. Des.

Mne chýba vzájomná súdržnosť a podpora spoločnosti. To čo je bežné v západnej Európe, keď ľudia vedia podporiť spoločné ciele, keď sa správajú k sebe slušne a nebľakajú po sebe navzájom pre prkotinky.

Podľa jedného experta každá zmena režimu spôsobí rozpad morálnych hodnôt asi tak na 50 rokov. Už sme za polovicou. Podľa mňa sa morálka 10 rokov mínus a dnes posunula. Je viac občianskeho aktivizmu, ustálila sa časť spoločnosti, ktorej to nie je jedno. Máme stále čo robiť.

A som rád, že ako tu čítam príspevky ľudí, málokto spomína na minulé obdobie ako na vo výraznej miere lepšie.

Pridať diskusný príspevok môže len registrovaný a prihlásený používateľ.

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK