Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Nedeľa - 20. máj 2018 - Bernard | zajtra Zina

PIS.sk

770 Prešov ‐ mesto v srdci Európy

Kedy: udalosť sa už konala < Krajské Múzeum Prešov < Výstava

Výstava predstaví verejnosti prierez dejinným vývojom mesta za posledných 770 rokov. Návštevníci v múzeu okrem exponátov, týkajúcich sa jednotlivých historických etáp Prešova, môžu vzhliadnuť unikátne originálne listiny, ktoré sú zvyčajne očiam verejnosti nedostupné. Za ich sprístupnenie možno poďakovať Štátnemu archívu v Prešove. Výstava sa dotýka konkrétnych celkov, ale aj významných a tragických udalostí, ktoré boli pre mesto kľúčové a nechali na jeho kultúrnom charaktere stopu. Oboznámite sa, akým smerom sa uberalo mesto vďaka cechom a remeslám, akú malo konfesionálnu či etnickú identitu jeho obyvateľstvo, aké následky mal pre mesto ničivý požiar v roku 1887, s čím súvisí aj organizovanie hasičstva v Prešove.


Dozviete sa aj o iných smutných udalostiach, ktoré nechali na jeho tvári výrazné jazvy, ako boli Prešovské krvavé jatky, poprava vojakov v roku 1918, 1. Židovský transport, či bombardovanie Prešova. O histórii mesta Prešov sa popísalo mnoho kníh rôznej výpovednej hodnoty. No jeho prvé stopy života sú zachytené už oveľa skôr, ako nám napovedá prvá písomná zmienka ‐ teda už od prítomnosti paleolitického človeka v údolí Torysy. Malebná krajinka s úrodnými riečnymi terasami či nerastným bohatstvom sa priam pýtala na využitie. Prvé trvalé osídlenie priamo v meste, aj keď mimo Hlavnej ulice, dokladujú archeologické nálezy od 8. storočia, napríklad na Pavlovičovom námestí alebo na Slovenskej ulici v Prešove. Keďže mesto ležalo na dôležitej križovatke ciest, rozvíjalo sa v stredoveku ako remeselnícka a obchodnícka osada.


Prvá písomná zmienka o Prešove pochádza zo 7. novembra 1247, v ktorej dostalo pomenovanie Epurries. Z listiny Belu IV. , napriek tomu, že je iba z odpisu, sa dozvedáme o sťažnosti cisterciánskych mníchov z Bardejova, ktorí obviňujú prešovských Nemcov, že si posunuli hraničné kamene na časť ich pozemkov. Nemci sa usadili v Prešove na mieste Hlavnej ulice už v 12. storočí, a to na pozvánku samotného kráľa. Ten po tatárskych vpádoch pozýva hostí do spustošenej krajiny, s cieľom, aby ju hospodársky oživili. Preto v roku 1299 panovník Ondrej III. vďačne udelil nemeckým obyvateľom Prešova, ale aj Veľkého Šariša a Sabinova mestské výsady. Privilégium sa vzťahovalo aj na ostatné obyvateľstvo, aj napriek tomu, že bolo udelené Nemcom. Prešov sa tak vymanil spod nadvlády hradného panstva v Šariši a stal sa kráľovským mestom.


O akte udelenia mestských výsad pojednáva listina, ktorú môže návštevník podobne ‐ ako aj iné významné originálne listiny a dokumenty o meste ‐ vidieť v Krajskom múzeu v Prešove na výstave 770 - Prešov ‐ mesto v srdci Európy. Nemali by ste si ju v priebehu jej trvania nechať újsť a oboznámiť sa s jedinečnými dejinami mesta Prešov, pri ktorých sa určite nikto z vás nudiť nebude.

 
  Výstava | Krajské Múzeum | Pridal: Redakcia PIS | čítané: 792 krát |  diskusia (0) |  

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (72704)

5-izbový nadštandardný byt, s jedálňou, loggiou a šatníkom, celková výmera bytu 102 m2, Prešov, Sekčov. Byt je po kompletnej rekonštrukcii materiálmi vyššej kvalitatívnej triedy. K bytu patrí pivnica, 3 m2.

0907030623 | ico | cena: 107.500,-€
ico

Reality: Predám (72702)

4-izb.byt, 98 m2, k bytu patrí aj pozemok pod bytovým domov, 3. poschodie/ 3, orientácia bytu V/ Z, obývacia izba a ďalšie 2 izby a loggia sú orientované do dvora - na tichú, západnú stranu. Byt je po rekonštrukcii, riešený ako bezbariérový.

0907030623 | ico | cena: 123.500,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72761)

Dám do prenájmu pekný, dvojizbový, kompletne zariadený byt na Sídlisku duklianskych hrdinov v Prešove. Slnečný byt s loggiou a pivnicou na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Parkovanie pred domom.

0903602897 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Dám do prenájmu (72450)

Dáme do prenájmu viaceré nebytové priestory na ulici T. Ševčenka v Prešove s voliteľbou výmerou 50 az 150 m2 vhodné ako ateliér, kancelárie, prevádzky služieb. Objekt s možnosťou parkovania sa nachádza vo veľkej záhrade v tichej štvrti v blízkosti centra.

0903602897 | cena: dohodou
ico

Reality: Dám do prenájmu (72762)

Dáme do prenájmu variabilné kancelárske priestory o výmere 67m2 a 52 m2 samostatne, ale aj vcelku 119 m2, situované v krásnej záhrade v blízkosti centra Prešova s parkovaním.

0903602897 | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS