Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Piatok - 17. november 2017 - Klaudia | zajtra Eugen

PIS.sk

770 Prešov ‐ mesto v srdci Európy

Kedy: udalosť sa už konala < Krajské Múzeum Prešov < Výstava

Výstava predstaví verejnosti prierez dejinným vývojom mesta za posledných 770 rokov. Návštevníci v múzeu okrem exponátov, týkajúcich sa jednotlivých historických etáp Prešova, môžu vzhliadnuť unikátne originálne listiny, ktoré sú zvyčajne očiam verejnosti nedostupné. Za ich sprístupnenie možno poďakovať Štátnemu archívu v Prešove. Výstava sa dotýka konkrétnych celkov, ale aj významných a tragických udalostí, ktoré boli pre mesto kľúčové a nechali na jeho kultúrnom charaktere stopu. Oboznámite sa, akým smerom sa uberalo mesto vďaka cechom a remeslám, akú malo konfesionálnu či etnickú identitu jeho obyvateľstvo, aké následky mal pre mesto ničivý požiar v roku 1887, s čím súvisí aj organizovanie hasičstva v Prešove.


Dozviete sa aj o iných smutných udalostiach, ktoré nechali na jeho tvári výrazné jazvy, ako boli Prešovské krvavé jatky, poprava vojakov v roku 1918, 1. Židovský transport, či bombardovanie Prešova. O histórii mesta Prešov sa popísalo mnoho kníh rôznej výpovednej hodnoty. No jeho prvé stopy života sú zachytené už oveľa skôr, ako nám napovedá prvá písomná zmienka ‐ teda už od prítomnosti paleolitického človeka v údolí Torysy. Malebná krajinka s úrodnými riečnymi terasami či nerastným bohatstvom sa priam pýtala na využitie. Prvé trvalé osídlenie priamo v meste, aj keď mimo Hlavnej ulice, dokladujú archeologické nálezy od 8. storočia, napríklad na Pavlovičovom námestí alebo na Slovenskej ulici v Prešove. Keďže mesto ležalo na dôležitej križovatke ciest, rozvíjalo sa v stredoveku ako remeselnícka a obchodnícka osada.


Prvá písomná zmienka o Prešove pochádza zo 7. novembra 1247, v ktorej dostalo pomenovanie Epurries. Z listiny Belu IV. , napriek tomu, že je iba z odpisu, sa dozvedáme o sťažnosti cisterciánskych mníchov z Bardejova, ktorí obviňujú prešovských Nemcov, že si posunuli hraničné kamene na časť ich pozemkov. Nemci sa usadili v Prešove na mieste Hlavnej ulice už v 12. storočí, a to na pozvánku samotného kráľa. Ten po tatárskych vpádoch pozýva hostí do spustošenej krajiny, s cieľom, aby ju hospodársky oživili. Preto v roku 1299 panovník Ondrej III. vďačne udelil nemeckým obyvateľom Prešova, ale aj Veľkého Šariša a Sabinova mestské výsady. Privilégium sa vzťahovalo aj na ostatné obyvateľstvo, aj napriek tomu, že bolo udelené Nemcom. Prešov sa tak vymanil spod nadvlády hradného panstva v Šariši a stal sa kráľovským mestom.


O akte udelenia mestských výsad pojednáva listina, ktorú môže návštevník podobne ‐ ako aj iné významné originálne listiny a dokumenty o meste ‐ vidieť v Krajskom múzeu v Prešove na výstave 770 - Prešov ‐ mesto v srdci Európy. Nemali by ste si ju v priebehu jej trvania nechať újsť a oboznámiť sa s jedinečnými dejinami mesta Prešov, pri ktorých sa určite nikto z vás nudiť nebude.

 
  Výstava | Krajské Múzeum | Pridal: Redakcia PIS | čítané: 641 krát |  diskusia (0) |  

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (71923)

Ponúkame na predaj 3 izbový byt na ulici Antona Prídavku. Byt prešiel čiastočnou rekonštrukciou - plastové okna, podlahy, dlažby, stúpačky. Výborná lokalita. Pre bližšie informácie nás kontaktujte na tel. čísle 0907 030 676.

0907030676 | ico
ico

Reality: Predám (71928)

jednopodlažná murovaná chata pozostavajúca z 2 miestností (2 x 25 m2), podpivničená, v chate sú plastové okná, oplotený pozemok, elektrina - možné napojenie, studňa - možné vykopanie priamo na pozemku

0907030661 | ico | cena: 21.900,-€
ico

Reality: Predám (71582)

5 izbový rodinný dom na predaj 130m2 obytná plocha. Dom prešiel čiastočnou rek. Za domom pozemok vhodný na realizáciu dalšieho domu. Všetky inžinierske siete. Výborné napojenie na dialnicu D1 Prešov Poprad. Cena 89 000, - EUR + DOHODA

0907030676 | ico | cena: 89.000,-€
ico

Reality: Predám (71930)

Byt prešiel kompletnou rekonštrukciou. Plastové okná, nové podlahy, stierky, rozvody, kuchynská linka. Má balkón a pivnicu, je čiastočne zariadený. Byt je v zateplenom bytovom dome a má dostatok parkovacích miest. Výhodou je pešia dostupnosť do mesta.

0907030693 | ico | cena: 75.000,-€
ico

Reality: Predám (71920)

stavebný pozemok, 625 m2, v zastavanom území obce Terňa, katast. územie Hradisko, okr. Prešov. Pozemok je svahovitý, v spodnej časti rovinatý, prístup po asfaltovej ceste. Elektrina v dosahu pozemku, voda - v blízkosti studňa, ktorá nie je priamo na pozemku

0907030623 | ico | cena: 8.700,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS