Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.
obsah:

dnes je Utorok - 20. február 2018 - Lívia | zajtra Eleonóra

PIS.sk

Vladimír Ganaj – Archeológia obrazu

Kedy: 19.1.2018 do 25.3.2018 < Šarišská galéria < Vernisáž / Výstava

Vernisáž: 18.1. 2018 vo štvrtok o 16.00 hod.
Kurátor: PhDr. Miroslav Kleban


Pohľady na súčasnú maľbu a kresbu ako na prežívajúce média v prítomnosti expandujúcich experimentálnych foriem umocňujú ich vnímanie ako príliš klasické, príliš tradičné formy umeleckého vyjadrenia. Nové formy imaginácie sa v prípade prešovského výtvarníka Vladimíra Ganaja prelínajú s grotesknou paródiou a serióznou dvojznačnosťou. Ganajov výtvarný jazyk ustupuje súčasnej estetike kvalitného obrazu v kontextoch tradičného námetu figúry a zátišia. Barokovou výstavbou obrazovej plochy autor začína svoj agresívny, avšak v konečnom dôsledku priam poetický proces vrstvenia.
Vnímanie klasických maliarskych žánrov, akými sú portrét, figurálna kompozícia, či zátišie, reprezentujú materiálnu imanenciu, skrývajúcu sa v detailoch a vybočeniach z ideálnej abstraktnej predstavy o predmetoch a javoch, zakorenených v mentálnej pamäti. Predmety zachytené na jednotlivých obrazoch nie sú len stelesnením ich vlastnej ontológie, ale reprezentujú istú formu prostredia vyjadrenú skrze obrazové vzorce. Maliarsky proces je v Ganajovom prípade spontánnym, okamžitým, niekedy náhodným gestom, akcelerovaný časom, teda neúprosnou pominuteľnosťou nestálosti predmetov a javov. Od svojich študijných čias autor pracuje na svojom výtvarnom programe, v ktorom čerpá z filozofických obsahov existencionalizmu a postmoderných tendencií v súčasnom výtvarnom umení a literatúre. Kontrastné vnímanie klasickosti námetu prekračuje hranice kolektívneho myslenia stereotypnosti a siaha po revolte a živej inovácii, miestami až perverznej provokácii. Predmetné zobrazovanie sa časom intuitívne presúva do polohy abstrahovaných konštruktov, v snahe dosiahnutia absolútnej vizuálnej čistoty a emocionálneho náboja. Absolútnosť a archaickosť rezonujú v dvoch interpretačných rovinách, jednak ako metafyzická poetika priestoru s absenciou figúry, aby sa tá, na druhej strane mohla objaviť separátne v médiu kresby, ako štúdie rôznych mutácií a variácií fyziognomických vzťahov. Ich vizuál je inšpirovaný čiastočne infantilným kresebným prejavom a expresívnou lineárnosťou. Jazykom inej (subjektívnej) modernity autor skúma teoretické i praktické pozostatky avantgardnej evolúcie expresívneho, futuristicky dynamického a novofiguratívneho podhubia, pričom bilancuje na hranici veristického a abstraktne štylizovaného prejavu určitej nájdenej formy ľudského fragmentu (artefaktu) ako adekvátnej existenčnej výpovede. V prvej väčšej samostatnej výstave budú publiku predstavené maliarske práce v konfrontácii s kresbou, ktorá miestami nerešpektuje limity formátu, a preto umožňuje konceptuálnejšie presahy v kontexte inštalácie, čím nadobúda intermediálny charakter.


Prešovský výtvarník Vladimír Ganaj ukončil magisterské štúdium pod vedením prof. Stanislava Balka na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Od roku 2016 pôsobí ako interný doktorand na Akadémii umení v Banskej Bystrici v ateliéri klasických maliarskych disciplín pod vedením prof. Ľudovíta Hološku. Od roku 2009 vystavoval na kolektívnych a samostatných výstavách v Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici, Plzni a Kutnej Hore.

 
  Vernisáž / Výstava | ŠG | Pridal: Redakcia PIS | čítané: 326 krát |  diskusia (0) |  

PRIHLÁSENIE

zabudol som heslo

Užívateľ neprihlásený. Registrácia

INZERCIA

ico

Reality: Predám (72318)

Na predaj stavebný pozemok na Malom Šariši, prístup - hlavná asfaltová komunikácia. Všetky inžinierske siete pri pozemku.

0907030622 | ico | cena: 28.000,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (59727)

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | ico | cena: dohodou
ico

Reality: Predám (72240)

centrum mesta, priestory na prízemí so vstupom priamo z chodníka, celková výmera: 25 m2, cena 8.499, - EUR+DOHODA, prevádzka plne funkčná, odstúpenie so všetkým(tovar, regály, stojany, police), mesačný nájom 500, - Eur/mesiac s energiami, voľný po dohode, WC v pries

0907030661 | ico | cena: 8.499,-€
ico

Reality: Predám (72220)

Ponúkame na predaj, 4-izbový byt s loggiou v osobnom vlastníctve, v Prešove, na ulici Záhradná, výmera:96 m2+pivnica 5 m2, vyvýšené prízemie, byt bol zrekonštruovaný asi pred 5 rokmi, predáva sa aj s garážou, priamo pod bytom.

907030758 | ico | cena: 119.500,-€
ico

Reality: Dám do prenájmu (72347)

Ponúkame na prenájom obchodné priestory s výkladom v Prešove, na ulici Hlavná o výmere 30 m2, jedná sa o jednu miestnosť, priestor je vhodný na kanceláriu alebo obchod, cena: 600, - Eur/mesiac bez DPH, v cene je vykurovanie a voda bez elektrickej energie

907030758 | ico | cena: 600,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti. OK

© Copyright 2000 - 2015 Vádium s.r.o., Prešov
Powered by Tesmur:CMS