PIS: aktuálne informácie o meste, radnici a spoločenských, kultúrnych a športových akciach v regióne

https://pis.sk/podujatie/7717/presovske_fasiangovanie_2018.html

Prešovské Fašiangovanie 2018

udalosť sa už konala < Prešov - Pešia zóna < Voľný čas

Prešovské Fašiangovanie 2018 Folklórne tradície, veľkolepá ľudová zábava a tiež fašiangová zabíjačka – také bude prešovské „Fašiangovanie 2018“. Fašiangy v tomto roku vyvrcholia 13. februára, tradične v utorok pred Popolcovou stredou.


Jedno z najobľúbenejších, no zároveň i najzábavnejších prešovských podujatí FAŠIANGOVANIE sa uskutoční 13. februára so začiatkom o 11:00 h na prešovskej pešej zóne.


Vo vynovenej koncepcii tohto obľúbeného podujatia sa centrum mesta zaplní fašiangovými maskami, fašiangovými zvykmi, ľudovou zábavou a nebude chýbať ani dobré jedlo, ktoré je s veselosťou fašiangov neodmysliteľne spojené.


Od 11. 00 h sa ku vôni šišiek, fánok či koláčov aj v tomto roku pridá vôňa zabíjačkových špecialít – pečienky, slaniny, klobás, jaterníc, tlačenky, huspeniny či škvarkov. Nebude to však len o ovoniavaní, samozrejmosťou budú i ochutnávky. Samozrejmosťou budú stánky s občerstvením či výzdoba pešej zóny fašiangovými maskami. Popritom do nálady i do skoku budú vyhrávať dve ľudové kapely.


Od 15. 30 sa zábava presunie na hlavné pódium, kde sa postupne predstaví 15 folklórnych súborov. Program vyvrcholí vo večerných hodinách tradičným pochovávaním basy.


Pozvaní sú všetci, ktorí sa chcú zabaviť v ostatný deň Fašiangov, obdobia, ktoré trvá od sviatku Troch kráľov do polnoci pred Popolcovou (Škaredou) stredou. Vtedy končí toto obdobie veselosti, zábav, plesov či zabíjačiek.


I keď v každej časti Slovenska sú zaužívané iné fašiangové zvyky a tradície, v jednom sú rovnaké – nesmie počas nich chýbať dobrá zábava a výborné jedlo. Sú teda spojené s veselosťou, zábavou, zvykmi a ľudovými tradíciami. Najveselšie sú posledné dni tohto obdobia, spojené s karnevalmi či s hodovaním. Štedré hodovanie pritom má podľa tradície priaznivo pôsobiť na hojnosť v nasledujúcom roku. Voľakedy tiež panovala predstava, že kto sa na fašiangy dosýta nenaje, bude hladný po celý rok.


Fašiangy pochádzajú zrejme z nemeckého výrazu „fašang“, ktorý sa vyvinul zo slova vast-schant, čo vo voľnom preklade znamená posledný nápoj.

 
  Voľný čas | Prešov - Pešia zóna | Pridal: Redakcia PIS | čítané: 891 krát |  diskusia (0)