Sobota, 25. máj 2019
Meniny má Urban | zajtra Dušan

Michala Bosáka si pripomenú výstavou a kalendárom

Putovnú výstavu a kalendár významných bankárov Slovenska pripravuje Spoločnosť Michala Bosáka (SMB) pri príležitosti tohtoročného 100. výročia podpisu tohto bankára zo Šariša na americkú desaťdolárovku.

Výstava bude otvorená 17. decembra a inštalovaná by mala byť v prešovskej filiálke bývalej Americko-slovenskej banky, ktorú v roku 1923 dal v Prešove postaviť práve Bosák. Medzi vystavované exponáty budú zaradené verné kópie i originály bankoviek s Bosákovým podpisom. Ako uviedol predseda SMB Rudolf Bosák, výstava by postupne mala putovať nielen všetkými slovenskými krajmi, ale rokuje sa aj o jej uvedení v zahraničí. Ďalšou aktivitou pri príležitosti 100. výročia podpisu je vydanie kalendára významných bankárov Slovenska. Ten podľa R. Bosáka môže slúžiť ako pomôcka pre učiteľov bankovnícka, zaujímavý ale bude aj pre všetkých bankovníkov. A to nielen prehľadom významných bankárov Slovenska, ktorých portréty do kalendára zaradili, ale aj zoznamom bankárov podpísaných na slovenských bankovkách a štátovkách. „Materiály sme zbierali pol roka a ak začiatkom roka 2009 skutočne prejdeme na euro, tak to bude unikátny a kompletný zoznam všetkých takýchto bankárov, “ upozornil predseda SMB Rudolf Bosák. Kalendár chce SMB distribuovať aj na všetky základné a stredné školy. V súvislosti s tým Spoločnosť osloví všetky slovenské banky s cieľom, aby sa podieľali na výrobe kalendárov a tie potom darovali pre jednotlivé školy.

Sto rokov od podpisu slovenského bankára na americkej bankovke si chce Spoločnosť pripomenúť aj zrekonštruovaním školy, ktorú dal sám postaviť vo svojom rodnom Okrúhlom, ako aj zriadením stálej expozície spomínanej putovnej výstavy. Ďalším z cieľom SMB je vytvorenie Inštitútu Michala Bosáka v Prešove, ktorý by mal slúžiť predovšetkým na vzdelávanie v oblasti bankovníctva. Spoločnosť nominovala Michala Bosáka aj na Cenu PSK, komisia ale návrh, ktorý podala SMB spomedzi 15-tich iných návrhov nevybrala.
(ik)

Predseda SMB Rudolf Bosák
Súvisiace články
6.11.2007 Vďaka súťaži spoznala Moskvu
Mohlo by Vás zaujímať
Nadané deti rozvíjali intelektové schopnosti v projekte Fort IQ
Školáci z prešovského Klubu nadaných detí sa zapojili do zaujímavého českého projektu. Zábavné učenie, riešenie logických úloh, čítanie s porozumením, matematické rébusy a rôzne záhadné úlohy na Slovensko priniesol projekt Fort IQ. Riešenie tvorivých úloh zaujalo!
Filozofická fakulta PU slávi 60. výročie svojho vzniku
Filozofická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove (PU), ako druhá najstaršia filozofická fakulta na Slovensku, v tomto roku slávi 60. výročie svojho založenia. Počas tejto bohatej histórie dokázala, že je stabilnou súčasťou vysokého školstva na Slovensku.
Slovenským hokejistom fandí Klub nadaných detí Prešov
Májové stretnutie nadaných detí v Prešove bolo venované Majstrovstvám sveta v ľadovom hokeji. Školáci pripravili pre slovenských hokejistov krásne kresbičky a nechýbali rôzne želania. Klub nadaných detí Prešov drží slovenským hokejistom palce!
Akreditačná komisia schválila inžiniersky program pre vysokú školu ISM Slovakia
Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove má schválený nový inžiniersky študijný program zameraný na ekonomiku a manažment. „Študijný program ekonomika a manažment v obchodnom podnikaní nám v uplynulých dňoch schválila akreditačná komisia, teraz už len čakáme na podpis ministerky školstva, “ neskrýva radosť kancelár školy, Jozef Polačko.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2, plynové vykurovanie. Rodinný dom je v pôvodnom stave. Žiadaná lokalita

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dám do prenájmu kancelárske priestory

Variabilné kancelárske priestory 52 m2 a 66 m2, alebo vcelku 118 m2 v širšom centre Prešova, situované v peknom, tichom prostredí s parkovaním v areáli.

+421903602897 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

Na predaj 2 stavebné pozemky v obci Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, prístup - hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, obdĺžnikový tvar pozemku, IS v blízkosti pozemku, Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Pekný, slnečný, zrekonštruovaný a kompletne zariadený byt na druhom poschodí bytového domu s výťahom. Loggia a pivnica k dispozícii, parkovanie pred domom.

+421903602897 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.