Utorok, 22. jún 2021
Meniny má Paulína | zajtra Sidónia

Tip na výlet: Magura

Druhý najvyšší vrch pohoria Bachureň, Magura (1 064 m), ponúka typické krajinné scenérie flyšovej oblasti na rozhraní Šariša a Spiša. Horské lúky sa striedajú so zmiešanými lesmi, k tomu niekoľko zaujímavých pohľadov na blízke i širšie okolie.

Trasa: Lačnov, cintorín (795 m) - Lačnov, kaplnka (825 m) - Lačnovské sedlo (859 m) - Magura (1 064 m) - sedlo pod Bachurňou (1 000 m) - sedlo Magura (990 m) - Lačnov, cintorín (795 m)

Značka: červená 0902, zelená 5704, neznačená.

Pohorie: Bachureň

Trvanie trasy: 2:10 h.

Obtiažnosť: mierne náročná

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 Šarišská vrchovina - Branisko.

Prístup na začiatok trasy: autobusom SAD z Prešova do Lipoviec, resp. Lačnova (zlé spojenie), výhodnejšie ísť autom do Lačnova.

Príjemná, nedlhá a v podstate nenáročná trasa sa začína v dôverne známej horskej dedinke Lačnov, pri cintoríne (795 m). Tu sa napojíme na červenú značku a po ceste prechádzame dedinou až na jej horný koniec pri kaplnke (825 m, 10 min.). Pokračujeme poľnou cestou lúkami s peknými pohľadmi na okolie a na záver vystúpime do Lačnovského sedla (859 m, 35 min.).
Tu pokračujeme doprava (na sever) po zelenej značke. Prejdeme na okraj lúky (značkový kôl) a začíname v serpentínkach a traverzom stúpať riedkym zatrávneným lesom až na bočný hrebeň, spadajúci z Magury (opäť kolík). Ďalej doprava, takmer rovno po hrebienku, neskôr sa cesta stáča mierne doľava a opäť stúpa. Na poliankach sa ukazujú prvé výhľady, priamo pred nami je vrcholová homoľa Magury. Na mieste, kde sa stúpanie vyrovnáva a začína sprava traverzovať vrchol, odbočíme zo značky doľava na staršiu lesnú cestu a ňou vystúpime pár desiatok metrov na väčšiu poľanu, kde sa ponad stromy otvára pekný výhľad na Vysoké Tatry. Prejdeme z cesty doprava na najvyššie miesto lúky a z neho už lesom, spočiatku dosť hustým, stúpame bez chodníka, ale orientačne jednoducho (sedliacky rozum - stále nahor) pár metrov na vrcholový hrebeň k netradičnému „parkovisku závodných strojov“(viď foto) v blízkosti vrcholu Magury (1064 m, 1:10 h).
Odtiaľ pár metrov na rozsiahlu lúku, kde už sú aj náznaky ciest, postupne sa stáčame doľava a kopírujúc hrebeň prichádzame do krajinársky pekných miest s rozľadmi na Tatry, Levočské vrchy, ale aj šarišskú stranu. Cesta mierne klesá do sedla pod Bachurňou (1 000 m, 1:30 h), kde sa opäť napojíme na zelenú i červenú značku, stočíme sa prudko doprava (teda ideme v podstate späť) a po ceste, často značne rozbitej ťažbou, okolo bývalých napájadiel a salaša, pohodlne dokráčame až do lúčnatého sedla Magura (990 m 1:45 h).
Tu opäť opustíme značku, urobíme pár krokov od smerovníka doľava, po lúke (v lete slabo znateľný chodníček) prídeme až k terénnemu zlomu a už viditeľnejším chodníčkom klesáme bývalými terasovými políčkami s kopami vyzbieraných kameňov. Postupne sa nám otvorí pohľad do kotliny na Lačnov, zľava sa pripojí výrazná lesná cesta a ňou zostúpime až na začiatok trasy, k lačnovskému cintorínu (785 m, 2:10 h).

Magura z náprotivných hrebeňov Braniska
Lačnovské sedlo
Tatry z Lačnovského sedla
Na bočnom hrebienku Magury
Parkovisko pod vrcholom
Levočské vrchy z hrebeňa Magury
Tatry z hrebeňa Magury
Veteráni na Magure, za nimi Bachureň
Cestou do sedla Magury
Mohlo by Vás zaujímať
Seriózne pamiatky i pikošky na severovýchode Slovenska sú otvorené
Severovýchod Slovenska – Bardejov, Svidník a ich okolie majú množstvo lákadiel, niektoré seriózne sú zapísané v UNESCO a iné takzvané pikošky, prinášajú úsmev alebo obdiv. Historické pamiatky tak spolu s prírodnými krásami a modernými službami cestovného ruchu ako kúpeľníctvo, wellness, či singletracky, tvoria žiadaný mix lákajúci návštevníkov.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.