Utorok, 04. august 2020
Meniny má Dominik, Dominika | zajtra Hortenzia

Tip na výlet: Magura

Druhý najvyšší vrch pohoria Bachureň, Magura (1 064 m), ponúka typické krajinné scenérie flyšovej oblasti na rozhraní Šariša a Spiša. Horské lúky sa striedajú so zmiešanými lesmi, k tomu niekoľko zaujímavých pohľadov na blízke i širšie okolie.

Trasa: Lačnov, cintorín (795 m) - Lačnov, kaplnka (825 m) - Lačnovské sedlo (859 m) - Magura (1 064 m) - sedlo pod Bachurňou (1 000 m) - sedlo Magura (990 m) - Lačnov, cintorín (795 m)

Značka: červená 0902, zelená 5704, neznačená.

Pohorie: Bachureň

Trvanie trasy: 2:10 h.

Obtiažnosť: mierne náročná

Mapa: VKÚ Harmanec č. 115 Šarišská vrchovina - Branisko.

Prístup na začiatok trasy: autobusom SAD z Prešova do Lipoviec, resp. Lačnova (zlé spojenie), výhodnejšie ísť autom do Lačnova.

Príjemná, nedlhá a v podstate nenáročná trasa sa začína v dôverne známej horskej dedinke Lačnov, pri cintoríne (795 m). Tu sa napojíme na červenú značku a po ceste prechádzame dedinou až na jej horný koniec pri kaplnke (825 m, 10 min.). Pokračujeme poľnou cestou lúkami s peknými pohľadmi na okolie a na záver vystúpime do Lačnovského sedla (859 m, 35 min.).
Tu pokračujeme doprava (na sever) po zelenej značke. Prejdeme na okraj lúky (značkový kôl) a začíname v serpentínkach a traverzom stúpať riedkym zatrávneným lesom až na bočný hrebeň, spadajúci z Magury (opäť kolík). Ďalej doprava, takmer rovno po hrebienku, neskôr sa cesta stáča mierne doľava a opäť stúpa. Na poliankach sa ukazujú prvé výhľady, priamo pred nami je vrcholová homoľa Magury. Na mieste, kde sa stúpanie vyrovnáva a začína sprava traverzovať vrchol, odbočíme zo značky doľava na staršiu lesnú cestu a ňou vystúpime pár desiatok metrov na väčšiu poľanu, kde sa ponad stromy otvára pekný výhľad na Vysoké Tatry. Prejdeme z cesty doprava na najvyššie miesto lúky a z neho už lesom, spočiatku dosť hustým, stúpame bez chodníka, ale orientačne jednoducho (sedliacky rozum - stále nahor) pár metrov na vrcholový hrebeň k netradičnému „parkovisku závodných strojov“(viď foto) v blízkosti vrcholu Magury (1064 m, 1:10 h).
Odtiaľ pár metrov na rozsiahlu lúku, kde už sú aj náznaky ciest, postupne sa stáčame doľava a kopírujúc hrebeň prichádzame do krajinársky pekných miest s rozľadmi na Tatry, Levočské vrchy, ale aj šarišskú stranu. Cesta mierne klesá do sedla pod Bachurňou (1 000 m, 1:30 h), kde sa opäť napojíme na zelenú i červenú značku, stočíme sa prudko doprava (teda ideme v podstate späť) a po ceste, často značne rozbitej ťažbou, okolo bývalých napájadiel a salaša, pohodlne dokráčame až do lúčnatého sedla Magura (990 m 1:45 h).
Tu opäť opustíme značku, urobíme pár krokov od smerovníka doľava, po lúke (v lete slabo znateľný chodníček) prídeme až k terénnemu zlomu a už viditeľnejším chodníčkom klesáme bývalými terasovými políčkami s kopami vyzbieraných kameňov. Postupne sa nám otvorí pohľad do kotliny na Lačnov, zľava sa pripojí výrazná lesná cesta a ňou zostúpime až na začiatok trasy, k lačnovskému cintorínu (785 m, 2:10 h).

Magura z náprotivných hrebeňov Braniska
Lačnovské sedlo
Tatry z Lačnovského sedla
Na bočnom hrebienku Magury
Parkovisko pod vrcholom
Levočské vrchy z hrebeňa Magury
Tatry z hrebeňa Magury
Veteráni na Magure, za nimi Bachureň
Cestou do sedla Magury
Mohlo by Vás zaujímať
Vyhliadková veža na Dukle láka po znovuotvorení
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí.
Objavte Poloniny
Občianske združenie Take naše vymýšľa a realizuje nápady v oblasti cestovného ruchu a regionálneho rozvoja na Východnom Slovensku. Predstavujú nový projekt Objavte POLONINY, ktorý vymysleli počas obdobia celonárodného pokoja.
Záujem o destináciu Horný Zemplín výrazne stúpol
Záujem o destináciu Horný Zemplín výrazne stúpol. Dôkazom toho sú nielen takmer vypredané ubytovacie kapacity v regióne, ale aj výrazne zvyšujúca sa návštevnosť webovej stránky Oblastnej organizácie cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš (OOCR HZ a HŠ), na ktorej nájdu záujemcovia cenné informácie.
7 pikošiek zo severovýchodu Slovenska
Každá správna turistická destinácia či mesto má okrem serióznych pamiatok aj legendami a zvláštnosťami opradené atrakcie, nazývané aj pikošky. Severovýchod Slovenska - Bardejov a okolie má takýchto pikošiek lákajúcich turistov dostatok.
Vodné športy na Domaši
Domaša je predurčená na prevádzku vodných športov. Dobré poveternostné podmienky lákajú najmä milovníkov jachtingu a windsurfingu. Čoraz častejšie sa objavujú aj vyznávači kitesurfingu. Okrem návštevníkov Domaše, ktorí prídu cielene s vlastným vybavením užiť si športový zážitok, poskytujú miestni prevádzkovatelia aj zapožičanie športového náradia.
Severovýchod Slovenska spustila projekt Otvorené chrámy
Na území Prešovského kraja nájdu návštevníci vyše tri desiatky drevených kostolov, ktoré tvoria osobitnú skupinu sakrálneho a pamiatkového fondu Slovenska. Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska, preto počas tejto sezóny, spustila projekt Otvorené chrámy. Jeho cieľom je sprístupniť architektúru drevených chrámov širokej verejnosti.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.