Pondelok, 17. jún 2019
Meniny má Adolf | zajtra Vratislav

Zamestnanci prešovskej firmy ZVL Auto zostávajú v štrajkovej pohotovosti

Viac ako 150 zamestnancov firmy ZVL Auto, s. r. o. , Prešov, sa dnes po skončení pracovnej zmeny zišlo o 15. hodine pred areálom závodu, aby na protestnom zhromaždení vyjadrili nespokojnosť s postupom vedenia firmy pri vyplácaní miezd a so zlými pracovnými podmienkami.

V tejto súvislosti už na minulotýždňovom mimoriadnom zasadnutí závodnej odborovej organizácie vyhlásili štrajkovú pohotovosť.
"Žiadame okamžité prijatie takých opatrení, ktoré zabezpečia vyplácanie miezd v stanovených termínoch tak, ako to bolo dohodnuté v kolektívnej zmluve, " povedal pred zhromaždenými predseda miestnych odborov Ján Jacko. Ten uviedol, že na minulotýždňovom stretnutí ho generálny riaditeľ Ondrej Zuskáč informoval, že z dôvodu zablokovania firemných účtov Sociálnou poisťovňou nebudú môcť vyplatiť časť marcovej mzdy.
Odborári žiadali, aby vedenie o stave upovedomilo zamestnancov. Manažment sa však podľa Jacka takémuto postupu bránil a požiadal odbory, aby o stave informoval sami. Závodný výbor v spolupráci s Odborovým zväzom KOVO teda zvolal na dnes protestný míting.
"Keď sa to zamestnávateľ dozvedel, nejakým spôsobom sa peniaze našli a v piatok boli odoslané na účty, " konštatoval Jacko. Štrajkovú pohotovosť však odborári nezrušili, pretože sa obávajú aj o aprílovú mzdu, ktorej výplatný termín uplynul 16. mája. Na dnešné protestné zhromaždenie pozvali aj zástupcov vedenia. Tí však neprišli. Odborárom a médiám sa nepodarilo stretnúť s vedením spoločnosti ani po skončení mítingu.
Jacko ďalej uviedol, že prostredníctvom OZ KOVO vyzvú manažment na ďalšie spoločné stretnutie, na ktorom by mali hovoriť o uspokojení nárokov zamestnancov. Ak sa tak nestane, sú rozhodnutí podniknúť ďalšie zákonné kroky, ktoré však zatiaľ nechcel konkretizovať.
Predseda OZ KOVO Emil Machyna dnes pre TASR povedal, že situácia je neprehľadná, a preto ponúkli tamojším zamestnancom pomoc. "Hrozí to, že nebudú mať vyplatené ďalšie mzdy. A my vôbec nevieme, v akom stave je firma, či bude ďalej podnikať, alebo nie, " povedal predseda OZ KOVO a dodal, že manažment by o týchto otázkach mal v prvom rade komunikovať s ľuďmi, ktorých zamestnáva.
Vedenie OZ KOVO podľa Machynu odporúča svojim organizáciám, aby v prípade, ak sa pracovníci nachádzajú vo výpovednej lehote, neprijímali niektoré formy Zákonníka práce na skrátenie pracovného času, takzvaných 60 %, pretože tak by mohli prísť o časť mzdy a znamenalo by to pravdepodobne aj nižšie odstupné.
"Zamestnanci sa však aj napriek tomu na takomto postupe dohodli, lebo mali záujem, aby firme pomohli, čo považujem za veľký ústupok, " doplnil Machyna.
Podľa slov predsedu závodného výboru OZ Jána Jacka v závode pracuje 320 zamestnancov, z čoho je asi 80 vo výpovednej lehote. Viac ako polovica zamestnancov vo výpovednej lehote poberá 60-% mzdu.
Situácia v závode na výrobu komponentov pre automobilový a strojársky priemysel sa podľa odborárov začala komplikovať po tom, ako sa znížili objednávky najmä zo zahraničia. Už začiatkom roka nahlásila spoločnosť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny hromadné prepúšťanie, ktoré sa týkalo 45 zamestnancov. Neskôr zoznamy rozšírili o ďalších 85 miest.
Ako informoval TASR člen rady OZ KOVO Jozef Balica, vedeniu spoločnosti ponúkli odborári ďalší termín na stretnutie. To by sa malo uskutočniť vo štvrtok popoludní.

(TASR)

Súvisiace články
29.6.2009 Zamestnaci ZVL Auto Prešov nastúpili do práce po nútenej dovolenke 16.6.2009 V ZVL Prešov trvá kvôli nevyplateným mzdám štrajková pohotovosť 21.5.2009 ZVL Auto chce časť aprílovej mzdy zamestnancom vyplatiť do 2 týždňov
Mohlo by Vás zaujímať
Pôrodná asistentka pedagogička z Prešovskej univerzity získala Biele srdce
Slovenská komora sestier a pôrodníckych asistentiek udeľovala už po dvanástykrát Biele srdce. Prestížne ocenenie za obetavosť, starostlivosť a ľudskosť si prevzala aj PaedDr. Mgr. Helena Galdunová, PhD. z Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove (FZO PU).
Poznáme nové Hviezdy Prešova
Počas Dní mesta Prešov 2019 sme spoznali nové prešovské „hviezdy“. Úspešní žiaci prešovských škôl si prevzali ocenenia z rúk JUDr. Vladimíra Feľbabu, zástupcu primátorky mesta Prešov a PaedDr. Jitky Semivanovej, vedúcej Oddelenia školstva, mládeže a športu MsÚ v Prešove.
Gréckokatolícka charita Prešov: V Prešove sa do dobrovoľníckej činnosti zapojili aj ľudia bez domova
Do III. ročníka festivalu priateľstva a dobrovoľníckej činnosti „Milujem svoje mesto – Milujem svoj kraj 2019“ sa aktívne zapojili aj ľudia bez domova. Klienti Gréckokatolíckej charity Prešov (GKCH) pomohli pri úprave a skrášlení mesta Prešov. V utorok 21. mája vyčistili okolie pobytových zariadení a vyzbierali niekoľko vriec odpadkov.
Divadelná kvapka krvi: Keď je v hlavnej úlohe ľudský život
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa deje v divadle predtým ako sa začne večerné predstavenie? Pozývame vás nielen presvedčiť sa osobne, ale urobiť aj dobrý skutok. V týždni od 10. júna do 14. júna 2019 môžete darovať krv v rámci Divadelnej kvapky krvi.
Gréckokatolícka charita Prešov opätovne zmapuje dobrotu počas Národného týždňa charity
Gréckokatolícka charita Prešov (GKCH) sa zapája do iniciatívy NÁRODNÝ TÝŽDEŇ CHARITY. Po úspešnom prvom ročníku ju opätovne pripravujú arci/diecézne charity Slovenskej katolíckej charity. V dňoch 9. až 16. júna 2019 plánujú v diecézach intenzívnejšie upriamiť pozornosť na sociálne odkázaných ľudí. Iniciatívou ukážu služby aj tých, ktorí pomáhajú tisíckam ľudí v núdzi.
Rektor zablahoželal univerzitným oslávencom
Pri príležitosti životných jubileí zamestnancov Prešovskej univerzity v Prešove (PU) sa v priebehu týždňa na pôde rektorátu uskutočnilo tradičné priateľské stretnutie, na ktorom rektor univerzity zablahoželal všetkým oslávencom s 50. , 60. a 70. výročím narodenín.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Priestory na podnikanie

Výhodne dáme do prenájmu nebytové priestory vhodné na podnikanie v peknej, tichej časti Prešova, v blízkosti centra. Parkovanie zaistené.

| cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj trojizbový, dvojpodlažný rodinný dom, Lažany, okr. Prešov, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, všetky IS, nízke mesačné náklady. Pôvodný stav.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 x stavebný pozemok s výmerou 689 m2, Župčany, okr. Prešov

Na predaj 2 stavebné pozemky v obci Župčany, okr. Prešov. Plocha parcely 2 x 689 m2, prístup - hlavná komunikácia asfaltová, k pozemku spevnená makadamová cesta, obdĺžnikový tvar pozemku, IS v blízkosti pozemku, Cena 26 eur/m2.

0907030622 | | cena: 26,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2, plynové vykurovanie. Rodinný dom je v pôvodnom stave. Žiadaná lokalita

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.