Pondelok, 17. jún 2019
Meniny má Adolf | zajtra Vratislav

ZVL Auto chce časť aprílovej mzdy zamestnancom vyplatiť do 2 týždňov

Spoločnosť ZVL Auto, s. r. o. , Prešov, zaplatila peniaze, ktoré dlžila Sociálnej poisťovni, a v súčasnosti v plnom rozsahu disponuje svojimi účtami. Uviedol to dnes generálny riaditeľ závodu Ondrej Zuskáč. "Momentálne čakáme na prílev finančných prostriedkov od našich zákazníkov a hneď, ako sa vyzbiera potrebná čiastka, tak vyplatíme prvú časť aprílových výplat našim zamestnancom, " konštatoval Zuskáč a dodal, že by sa tak malo stať do dvoch týždňov. Firma meškala s vyplatením odvodov a Sociálna poisťovňa (SP) postúpila pohľadávku na exekúciu, čím došlo k zablokovaniu jej účtov. Z tohto dôvodu podľa Zuskáča nebolo vedenie spoločnosti schopné zabezpečiť vyplatenie časti marcových miezd svojim zamestnancom v dohodnutom termíne.

Potom, ako manažment minulý týždeň informoval o situácii zástupcov zamestnancov, odborári sa rozhodli vyhlásiť štrajkovú pohotovosť. Doplatok marcovej výplaty mali pracovníci na svojich účtoch už v pondelok 18. mája. Napriek tomu však v utorok popoludní zorganizovali odborári protestné zhromaždenie, pretože sa obávajú aj o aprílovú výplatu, ktorú mali dostať do 16. mája. Pred areálom spoločnosti sa zišlo viac ako 150 zamestnancov, ktorí vyjadrili nesúhlas s postupom vedenia pri vyplácaní miezd.
Situáciu v spoločnosti komplikuje už niekoľko mesiacov výrazný pokles objednávok od stálych odberateľov. Podľa generálneho riaditeľa sa predaj výrobkov v mesiaci máj v porovnaní s bežným predajom v minulom roku pohybuje na úrovni 10 %. Zvýšenie toku finančných prostriedkov očakáva vedenie v júli, kedy by mohlo dôjsť k nárastu predaja na 40 %. S ďalším zvyšovaním objednávok počítajú počas druhého polroka.
V súvislosti so zlou ekonomickou situáciou pristúpil manažment k viacerým opatreniam. Už v januári firma nahlásila hromadné prepúšťanie 45 pracovníkov, zoznam sa však postupne rozšíril o ďalších 85 ľudí. Tento proces by mal prebiehať do konca augusta. V budúcnosti by malo v závode pracovať zhruba 200 zamestnancov.
"Urobíme všetko preto, aby sa spoločnosť stabilizovala a vyrábala ďalej, " tvrdí Zuskáč. V rámci racionalizácie presunuli výrobu do jednej haly, aby sa znížili prevádzkové náklady. Zmení sa aj systém výroby, pretože základné polotovary chcú nakupovať od iných dodávateľov, čo je podľa riaditeľa omnoho lacnejšie, v závode sa budú sústreďovať na špeciálne úkony a finálne spracovanie. Nevyužité technologické zariadenia plánujú odpredať.
Produkcia ZVL Auto doteraz putovala hlavne do USA, Nemecka, Talianska a Rakúska. V súvislosti so zabezpečením odbytu spoločnosť posilnila obchodné oddelenie, ktorého úlohou je hľadať nových zákazníkov aj v segmente menších odberateľov, aby sa rozložili riziká v prípade poklesu dopytu. Orientovať sa chcú na okolité krajiny Európskej únie, prípadne na Ukrajinu.
ZVL Auto, s. r. o. , Prešov, sa zaoberá výrobou kuželíkových ložísk pre strojársky a automobilový priemysel. Vlastníkom 55-% podielu v spoločnosti je TBS Bearings Group Co. , Ltd. , zostávajúcich 45% vlastní spoločnosť ZVL Italia S.p. A.

(TASR)

Súvisiace články
29.6.2009 Zamestnaci ZVL Auto Prešov nastúpili do práce po nútenej dovolenke 16.6.2009 V ZVL Prešov trvá kvôli nevyplateným mzdám štrajková pohotovosť 19.5.2009 Zamestnanci prešovskej firmy ZVL Auto zostávajú v štrajkovej pohotovosti
Mohlo by Vás zaujímať
Pôrodná asistentka pedagogička z Prešovskej univerzity získala Biele srdce
Slovenská komora sestier a pôrodníckych asistentiek udeľovala už po dvanástykrát Biele srdce. Prestížne ocenenie za obetavosť, starostlivosť a ľudskosť si prevzala aj PaedDr. Mgr. Helena Galdunová, PhD. z Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove (FZO PU).
Poznáme nové Hviezdy Prešova
Počas Dní mesta Prešov 2019 sme spoznali nové prešovské „hviezdy“. Úspešní žiaci prešovských škôl si prevzali ocenenia z rúk JUDr. Vladimíra Feľbabu, zástupcu primátorky mesta Prešov a PaedDr. Jitky Semivanovej, vedúcej Oddelenia školstva, mládeže a športu MsÚ v Prešove.
Gréckokatolícka charita Prešov: V Prešove sa do dobrovoľníckej činnosti zapojili aj ľudia bez domova
Do III. ročníka festivalu priateľstva a dobrovoľníckej činnosti „Milujem svoje mesto – Milujem svoj kraj 2019“ sa aktívne zapojili aj ľudia bez domova. Klienti Gréckokatolíckej charity Prešov (GKCH) pomohli pri úprave a skrášlení mesta Prešov. V utorok 21. mája vyčistili okolie pobytových zariadení a vyzbierali niekoľko vriec odpadkov.
Divadelná kvapka krvi: Keď je v hlavnej úlohe ľudský život
Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa deje v divadle predtým ako sa začne večerné predstavenie? Pozývame vás nielen presvedčiť sa osobne, ale urobiť aj dobrý skutok. V týždni od 10. júna do 14. júna 2019 môžete darovať krv v rámci Divadelnej kvapky krvi.
Gréckokatolícka charita Prešov opätovne zmapuje dobrotu počas Národného týždňa charity
Gréckokatolícka charita Prešov (GKCH) sa zapája do iniciatívy NÁRODNÝ TÝŽDEŇ CHARITY. Po úspešnom prvom ročníku ju opätovne pripravujú arci/diecézne charity Slovenskej katolíckej charity. V dňoch 9. až 16. júna 2019 plánujú v diecézach intenzívnejšie upriamiť pozornosť na sociálne odkázaných ľudí. Iniciatívou ukážu služby aj tých, ktorí pomáhajú tisíckam ľudí v núdzi.
Rektor zablahoželal univerzitným oslávencom
Pri príležitosti životných jubileí zamestnancov Prešovskej univerzity v Prešove (PU) sa v priebehu týždňa na pôde rektorátu uskutočnilo tradičné priateľské stretnutie, na ktorom rektor univerzity zablahoželal všetkým oslávencom s 50. , 60. a 70. výročím narodenín.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 130 m2, s pozemkom 698 m2, Lažany, okr. Prešov

Na predaj trojizbový, dvojpodlažný rodinný dom, Lažany, okr. Prešov, zastavaná plocha 85 m2, úžitková plocha 130 m2, všetky IS, nízke mesačné náklady. Pôvodný stav.

0907030623 | | cena: 74.900,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Priestory na podnikanie

Výhodne dáme do prenájmu nebytové priestory vhodné na podnikanie v peknej, tichej časti Prešova, v blízkosti centra. Parkovanie zaistené.

| cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Dvojizbový, kompletne zariadený byt v centre Prešova

Dvojizbový, kompletne zariadený a zrekonštruovaný byt s loggiou v centre Prešova. Byt je na 2. poschodí kompletne zrekonštruovaného bytového domu s výťahom. Výborná poloha, parkovanie pred domom.

+421903602897 |
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice, okr. Prešov

Na predaj 5 izbový rodinný dom, postavený v šesťdesiatych rokoch, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2, plynové vykurovanie. Rodinný dom je v pôvodnom stave. Žiadaná lokalita

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.