Nedeľa, 05. júl 2020
Meniny má Cyril, Metod | zajtra Patrik, Patrícia

Prvým mládežníckym ombudsmanom je Lucia Kažimírová

Prvým mládežníckym ombudsmanom na Slovensku, ktorého úlohou bude chrániť a obhajovať základné práva a slobody mládeže na území mesta Prešov, sa stala 20-ročná študentka Fakulty manažmentu Prešovskej univerzity Lucia Kažimírová.

Do funkcie ju zvolili členovia Mládežníckeho parlamentu Prešova a výsledky hlasovania vyhlásili dnes na konferencii mládežníckych parlamentov z Prešovského kraja, ktorú organizujú pod názvom Participácia mládeže na živote obce, mesta, regiónu. Na podujatie prijal pozvanie aj verejný ochranca práv na Slovensku Pavel Kandráč.

S myšlienkou vytvorenia tohto inštitútu prišli prešovskí mládežníci. Pavel Kandráč pre TASR povedal, že ho teší záujem mladých ľudí podieľať sa na ochrane základných práv a slobôd, a preto jeho kancelária prijala gestorstvo. Ponúkla im spoluprácu a usmernenie najmä pri riešení podnetov, kde nebudú postačovať ich nadobudnuté vedomosti a skúsenosti.

"Tie problémy, ktoré budú vedieť vyriešiť vo vlastnej kompetencii, necháme na nich, aby sa ukázalo, že majú záujem o veci verejné, " povedal Kandráč. Dodal, že tento krok bude mať veľký prínos pre jeho úrad, lebo ombudsman koná aj z vlastnej iniciatívy a okrem toho jednou z jeho úloh je podieľať sa na zvyšovaní právneho vedomia, preto je dobré do toho procesu zapájať hlavne mladých ľudí. Kažimírová pre médiá uviedla, že aj doteraz sa na mládežnícky parlament obracali ich rovesníci so žiadosťou o pomoc pri riešení svojich problémov. V nasledujúcom období bude podľa nej potrebné vytvoriť základné pravidlá pre výkon tejto funkcie. "Verejný ochranca práv podporil túto myšlienku a v ďalších dňoch plánujeme vytvoriť metodiku práce mládežníckeho ombudsmana Prešova a zároveň aj všetkých ostatných, ktorí by mohli byť zvolení na základe tejto pilotnej myšlienky, " povedala o najbližších úlohách Kažimírová.

Podľa primátora Prešova Pavla Hagyariho vznik takéhoto inštitútu pozitívne ovplyvní aj prácu samosprávy, pretože mladá generácia bude mať svojho zástancu, ktorý bude mať možnosť nanášať podnety a návrhy. Tie môžu pomôcť pri rozhodovaní mesta v oblastiach, ktoré sa mládeže bytostne dotýkajú.

(TASR)

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Vyhlásenie mesta Prešov k fungovaniu spoločnosti 1. FC TATRAN
V spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. je mesto Prešov menšinovým akcionárom (vlastníme 8,7 % akcií), avšak dlhodobo nemáme žiadne informácie o stave spoločnosti, čo považujeme za neakceptovateľné. Mesto Prešov dlhodobo nemá svojho zástupcu v orgánoch spoločnosti, a to aj napriek dlhodobej a opakovanej iniciatíve zo strany radnice zabezpečiť zástupcu priamo v predstavenstve.
Kreatívni programátori budú môcť predstaviť svoje nápady budúci rok
Tretí ročník súťaže Šarišský hackathon sa z dôvodu pandémie COVID-19 presúva na rok 2021, keď sa život vráti do zvyčajných koľají. Aktuálna situácia na Slovensku a možný nástup druhej vlny COVID-19 by totiž mohol ohroziť priebeh súťaže.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.