Piatok, 19. júl 2019
Meniny má Dušana | zajtra Iľja, Eliáš

Prvým mládežníckym ombudsmanom je Lucia Kažimírová

Prvým mládežníckym ombudsmanom na Slovensku, ktorého úlohou bude chrániť a obhajovať základné práva a slobody mládeže na území mesta Prešov, sa stala 20-ročná študentka Fakulty manažmentu Prešovskej univerzity Lucia Kažimírová.

Do funkcie ju zvolili členovia Mládežníckeho parlamentu Prešova a výsledky hlasovania vyhlásili dnes na konferencii mládežníckych parlamentov z Prešovského kraja, ktorú organizujú pod názvom Participácia mládeže na živote obce, mesta, regiónu. Na podujatie prijal pozvanie aj verejný ochranca práv na Slovensku Pavel Kandráč.

S myšlienkou vytvorenia tohto inštitútu prišli prešovskí mládežníci. Pavel Kandráč pre TASR povedal, že ho teší záujem mladých ľudí podieľať sa na ochrane základných práv a slobôd, a preto jeho kancelária prijala gestorstvo. Ponúkla im spoluprácu a usmernenie najmä pri riešení podnetov, kde nebudú postačovať ich nadobudnuté vedomosti a skúsenosti.

"Tie problémy, ktoré budú vedieť vyriešiť vo vlastnej kompetencii, necháme na nich, aby sa ukázalo, že majú záujem o veci verejné, " povedal Kandráč. Dodal, že tento krok bude mať veľký prínos pre jeho úrad, lebo ombudsman koná aj z vlastnej iniciatívy a okrem toho jednou z jeho úloh je podieľať sa na zvyšovaní právneho vedomia, preto je dobré do toho procesu zapájať hlavne mladých ľudí. Kažimírová pre médiá uviedla, že aj doteraz sa na mládežnícky parlament obracali ich rovesníci so žiadosťou o pomoc pri riešení svojich problémov. V nasledujúcom období bude podľa nej potrebné vytvoriť základné pravidlá pre výkon tejto funkcie. "Verejný ochranca práv podporil túto myšlienku a v ďalších dňoch plánujeme vytvoriť metodiku práce mládežníckeho ombudsmana Prešova a zároveň aj všetkých ostatných, ktorí by mohli byť zvolení na základe tejto pilotnej myšlienky, " povedala o najbližších úlohách Kažimírová.

Podľa primátora Prešova Pavla Hagyariho vznik takéhoto inštitútu pozitívne ovplyvní aj prácu samosprávy, pretože mladá generácia bude mať svojho zástancu, ktorý bude mať možnosť nanášať podnety a návrhy. Tie môžu pomôcť pri rozhodovaní mesta v oblastiach, ktoré sa mládeže bytostne dotýkajú.

(TASR)

Mohlo by Vás zaujímať
Mesto Prešov súčasťou unikátneho projektu
Prešovský samosprávny kraj, Katedra geografie a aplikovanej geoinformatiky na FHPV PU v Prešove, Svetová banka a Európska komisia spojili svoje sily, aby verejnosti predstavili prvý geoportál, ktorý bude využívať otvorené dáta na podporu analytických a rozhodovacích procesov na Úrade PSK. Svoj tím rozšírili aj o mesto Prešov, ktoré je slovenským lídrom v Open Data agende.
Euro Souvenir bankovka prichádza aj do Prešova
Zberateľské eurobankovky majú na sebe veľkú nulu, no aj tak ich chcú mať takmer všetci! Suvenírový a zberateľský fenomén pochádzajúci z Francúzska prichádza už aj do Prešova.
Mesto Prešov poďakovalo dobrovoľníkom
Festival priateľstva a dobrovoľníckej činnosti Milujem svoje mesto - Milujem svoj kraj 2019 sa aj tento rok stretol s veľkým záujmom.
Koniec kožušinových fariem na Slovensku žiada už 75 tisíc ľudí, ktorí podpísali petíciu
Za zákaz chovu zvierat na kožušiny na Slovensku sa zasadzuje čoraz viac ľudí. Petícia Ide o chlp! , ktorú spustilo občianske združenie Humánny pokrok, má už vyše 75 tisíc podpisov a mieri vyššie. Je čas na legislatívny zákaz kožušinových fariem, vyzýva združenie.
Šikovní Slováci do netradičných povolaní priniesli ľudové zvyky a robia to po našom
Láska k Slovensku, ľudovým tradíciám a hodnotám. To všetko spája netradičné povolania ako tatérka, fast-foodista či ejlista, ktoré síce vznikli v rôznych kútoch sveta, no šikovní Slováci ich začali robiť doma.
Mesto Prešov privítalo vzácnych hostí
Prešov počas uplynulého týždňa navštívili dvaja významní hostia. Po veľvyslankyni Tureckej republiky si naše mesto prišiel pozrieť aj veľvyslanec Poľska na Slovensku. Vzácne návštevy boli v Prešove po prvýkrát od zvolení do funkcií.
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 2 podlažný rodinný dom, pozemok 514 m2, všetky IS, Ľubotice

5 izbový rodinný dom, základy domu kameň, stavebný materiál zmiešaný, úžitková plocha cca 200 m2. Plynové vykurovanie, rovinatý pozemok. Rodinný dom je v pôvodnom stave.

0907030622 | | cena: 111.900,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj 3 izbový byt, 66 m2, ulica Volgogradská, Prešov

Sídlisko III, vyhľadávaná lokalita s výbornou občianskou vybavenosťou , 66m2 + lodžia 4m2, pivnica cca 6m2, poschodie 5 z 8, čiastočná rekonštrukcia, dobré dispozičné riešenie

0907030758 | | cena: 85.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj stavebný pozemok 1476 m2, Fintice, okres Prešov

lokalita: obec Fintice, v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty. IS:elektrina v dosahu, plyn v dosahu, obecný vodovod v dosahu, kanalizácia - žumpa. Pozemok je mierne svahovitý, slnečný, v blízkosti lesa, ideálna orientácia.

0907030661 | | cena: 38,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.