Utorok, 09. august 2022
Meniny má Ľubomíra | zajtra Vavrinec

Frenkyho hudobná encyklopédia

 • Jazzový spevák Miro Ochotnický pôsobil ako vokalista zoskupenia Jazzvec, ale mal aj vlastný program pod hlavičkou Miro Ochotnický & Band.
  16.5.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Speváckym talentom zo Súkromného centra voľného času Yamaha v Prešove, ktoré vedie Júlia Škopová (za slobodna Smolková), sa darí. Viaceré speváčky úspešne účinkovali na posledných ročníkoch. Prešovského študentského Liverpoolu, ako aj na ďalších podujatiach.
  9.5.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Thrash-metalová skupina Marion hrávala od samého počiatku 90. rokov a hneď sa zaradila medzi najznámejšie miestne amatérske formácie. V Marione pôsobili bubeník Braňo "Koška" Kóša, spevák Milan "Čigo" Savko, gitarista Andy Uličný a basgitarista Dufi.
  2.5.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Abulia je one man projekt, ktorý sa pohybuje sa v štýlových vodách elektronickej alternatívy. Stojí za ním Prešovčana menom Štefan Hovan (klávesy, spev).
  25.4.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • "Jednoduchý zvuk", znie voľný preklad názvu prešovských Simple Sound. Táto skupina, hrajúca melodickú gitarovú muziku, sa na scéne objavila koncom 90. rokov.
  18.4.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Khadaver
  Prešovská kapela Khadaver vznikla v roku 2006, hoci už dva roky predtým hlavný člen s pseudonymom Nihil Nix rozmýšľal o založení internetového electro rock/metal projektu. Sľubovaný projekt zapadal prachom, až kým neprišiel bubeník Necrocyklo, neskôr terajší spevák Nekro Mantikk a basák Hu-Zhvak.
  11.4.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Wild Band je česko-slovenská hudobná skupina, ktorú s členmi prešovského Bumerangu zostavil český spevák a gitarista Eda Wild jr. Orientuje sa na country.
  4.4.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Kapela Bumerang vznikla pred vyše 20 rokmi a svojho času bola v Prešove takmer jediným predstaviteľom contry music. V roku 1996 došlo k jej obnoveniu po trojročnej pauze, keď dal Bumerang znovu dokopy vtedajší basgitarista a spoluzakladateľ kapely Ondrej Kobyľan. Oslovil Petra "Milkyho" Milkoviča, ktorý je spevákom a gitaristom dodnes a huslistu Petra Wittnera.
  28.3.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Skupinu Joock N´ Priesche (čítaj „džuk a prišč“) založil v roku 1995 po hudobných nezhodách v domovskej Streche gitarista a spevák Marián Kolozsy. Na bicie hral „odídenec“ z Heraconu Ľubo Petruška, na basu Marek Kaščák (ex-Strecha), chvíľu aj hudobník menom Dalibor a na klávesy Iva Balčáková. Petruška časom z kapely odíde a vráti sa do nej s tým, že začne hrať na gitaru, za bicie si sadá Edo Čabala.
  21.3.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Adnoise
  Prešovská formácia Adnoise hrá inštrumentálny alternatívy rock. Kapelu tvoria Pavol Korčák (basgitara), Milan Vereščák (gitara), Viktor Pončák (gitara), Dalibor Jeník (bicie nástroje).
  14.3.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • One-man projekt Trans Human Kapacity tvoril hráč na klávesové nástroje Jozef Repčík (neskôr Erserhead). Ako Trans Human Kapacity pôsobil v roku 1999.
  7.3.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • V tejto encyklopédii sa už objavila formácia s názvom Prešovský dixieland. Ide o stále funkčnú kapelu hrajúcu známe i menej známe džezové skladby. Teleso s rovnakým názvom (a čiastočne aj personálnym prepojením) však existovalo už v minulosti.
  28.2.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Dva roky. Presne toľko má Frenkyho hudobná encyklopédia. Každú sobotu sa v nej objaví jedno heslo, teda minimálne jeden prešovský spevák, speváčka či skupina.
  23.2.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Prešovský projekt Mooka vznikol pre jednorazovú akciu, vernisáž výstavy Prešovčana Patrika Sedláka a Spišiaka Jaroslava Čecha v Krompachoch.
  21.2.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Pod pojmom „jednovetové kapely“ sa v tejto ecnyklopédii už tretí raz objavujú takí interpreti, o ktorých sa veľa informácií nedochovalo a zmestia sa do jednej vety. Tu je teda ďalších päť takýchto „jednovetových“ skupín.
  14.2.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Poďme do práce
  Prešovská skupina Poďme do práce (PDP) vznikla v roku 1992 v Banskej Bystrici, kde študovali dvaja budúci vojaci z povolania Elvis (Marián Platko) a Fuňo (Marek Funtál). Pôvodnú zostavu vtedy dopĺňal Kundro.
  7.2.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Hudobná skupina Q16 vznikla v roku 1978, v zostave Igor Pavlovský (basgitara, spev), Vlado Tomko (gitara), Hilár Šaška (bicie), Igor Zich (gitara) a Dezider Švabský (klávesy).
  31.1.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Pijani orchestra
  Pijani orchestra bolo pozoruhodné zoskupenie hrajúce old school (naozajstnú old school, á la S. O. D.) hardcore. Vytvorilo ho členovia rôznych prešovských kapiel v prvej polovici tejto dekády.
  24.1.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Orphan založil Prešovčan Miro Tásler v roku 1992 so svojim spolužiakom z košického konzervatória Petrom Bičom.
  17.1.2009
  Autor: Michal Frank
  0
 • Avantgardná kapela Kliemnt okolo basgitaristu Petra "Čabu" Čabaru, pôsobila v polovici 90. rokov. Vo svojich skladbách využívala prvky minimal rocku, či nemecký jazyk.
  10.1.2009
  Autor: Michal Frank
  0
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK