Utorok, 09. august 2022
Meniny má Ľubomíra | zajtra Vavrinec

Frenkyho hudobná encyklopédia

 • Záhrada vznikla v roku 1993, kedy ju založili František „Snoopy“ Karlík (basová gitara) a Peter Kostelnik (gitara, klarinet, flauta). Od začiatku mala v obsadení aj speváčku. Celkovo sa za mikrofónom vystriedalo asi osem speváčok, z toho minimálne tri s kapelou účinkovali aj naživo, istý čas hrala Záhrada dokonca bez speváčky.
  16.8.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Viac-menej hardrockovú skupinu Joe & Entry tvoril bubeník Tomáš Višňovský (predtým krátko Marek Stašák), gitarista Maťo Dancák, basgitarista Rasťo Uhrík, jej frontmanom bol spevák Marián „Fero“ Ferenc.
  9.8.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • DX Sons pôvodne založil gitarista a spevák Andrej Lukošík, s ktorým hrali Marek Broda a Fero Tryban. Kapela produkovala pop-rock, nie nepodobný zoskupeniam typu I. M. T. Smile.
  2.8.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Pod pojmom „jednovetové kapely“ sa v tejto ecnyklopédii už druhý raz objavujú takí interpreti, o ktorých sa veľa informácií nedochovalo a zmestia sa do jednej vety. Tu je teda ďalších päť takýchto „jednovetových“ skupín.
  26.7.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Peha sa stala jednou z najúspešnejších prešovských skupín všetkých čias, prerazila aj v ČR, úspechy mala i v Poľsku. Jej história s azačala písať v auguste 1997, kedy došlo k rozkolu v skupine I. M. T. Smile medzi Ivanom Táslerom a Katarínou Knechtovou. Katarína (1981) kapelu opustila, nasledoval ju aj bubeník Martin Migaš. Založili skupinu Peha, pričom sa ku nej pridali členovia 67th Harlem - gitarista Kajo Sivák (krátky čas pôsobil aj v I. M. T- Smile), klávesák Juraj Ondko a basgitarista Marek „Belo“ Belanský. Táto trojica hudobníkov pôsobila istý čas súčasne v oboch kapelách (na akcii Summer Rock ´98 hrali dokonca obe kapely), v roku 1999 však definitívne 67th Harlem rozpustila a venovala sa iba úspešnejšej Pehe.
  19.7.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Gitarista a spevák Rado Slatkovský alias Slaďo bol lídrom skupiny EMS-3, ktorá vznikla na prelome rokov 1991 a 92. Okrem Slaďa kapelu tvorili ´Maťas´ (basgitara) a ´Eros´ (bicie). EMS-3 boli priekopníkmi synhipopu á la Depeche Mode skĺbeného s new wave a novoromantizmom.
  12.7.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Korene kapely Panther siahajú niekde do roku 1982. Koncom 80. rokov patril Panther (niekedy nesprávne uvádzaný aj ako Panter) v Prešove medzi najznámejšie formácie tvrdého rocku, zúčastnil sa aj legendárneho open-air koncertu v amfiteátri vtedajšieho Okresného domu pionierov a mládeže v Prešove (krátko pred revolúciou 1989).
  5.7.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Young Jazz Band, resp. Young Jazz Session. Pod týtmo názvom pravidelne vystupnú talenty prešovskej jazzovej školy pod vedením Petra Adamkoviča a Michala Gála. V psoledných rokoch sa stali súčasťou „sejšnov“ v rámci festivalu Prešov Jazz.
  28.6.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Skupina Nonsense vznikla v roku 1992 a do svojho rozpadu v roku 1994 pôsobila v nezmenenom obsadení: Tomáš Hricišák (gitara, spev), Matúš Grega (spev), Eduard Čabala (bicie), Silver Šmihula (basová gitara) a Adrián Kizek (klávesové nástroje).
  21.6.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Skupina Trolej prvý raz vystúpila v roku 2003, zostava však už existovala takmer dva roky. Tvorili ju Pavol Ringer (gitara, od marca 2003), Peter Zborovský (bicie), Marián Škvarek (basgitara, od marca 2004), Daniel Tekeľ (klávesy, od júna 2003) a Martin Stefanič (gitara). V roku 2004 sa Trolej rozrástol aj o speváka Tadeáša.
  14.6.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Prešovská hip-hopová formácia S. W. R. (čítaj „sever“) nedávno pokrstila svoj druhý album "eReMeN & Co." Toto CD vydala kapela vlastným nákladom, podobne ako prvé demo V kolobehu života (2007).
  7.6.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Vanad patrí do prvej vlny metalových kapiel v Prešove. Hrávať začal už koncom 80. rokov, kedy bol vyhľadávanou akvizíciou vtedajších Koncertov mieru.
  31.5.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Rocková skupina Atlantida (s krátkym i, predtým používala aj názov Atlantída) patrí k mladej generácii prešovských muzikantov. Kapelu založil gitarista a vokalista Peter Vyslocký alias „Quoníček“ (ex-Real Line, tiež Malý princ), učiteľ klavíra v hudobných kurzoch.
  24.5.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • „Franzovci“. Tak znie prezývka tanečnej skupiny, ktorá vznikla po rozpade „Šarišanov“ (orchester TOM, resp. Osvetová beseda Veľký Šariš). Pomenovaná bola podľa kapelníka Dušana Franza.
  17.5.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Od začiatku 50. rokov bodoval na prešovskej scéne orchester, ktorý pritom mal sídlo v neďalekom Veľkom Šariši. „Najelegantnejšiu kapelu“, ako tanečnému orchestru hovorilo, založil Arpád Holvay.
  10.5.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Skupina Masmédiá žila viac z legendy než reálnym hudobným životom, keďže išlo o prvú prešovskú punkrockovú kapelu (narátajúc new wave zoskupenia, ktoré sa čiastočne hlásili k punku), ktorá vznikla ešte pred pádom totalitného režimu v novembri 1989.
  3.5.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Členovia kapely Nuda vznikla v roku 1998. Založil ju spevák Kamil Filka, ktorý už predtým mal spravené vlastné nahrávky (Vtáky bijú o pomoc), s bubeníkom Stanom Kociovom, vtedy hrajúci na syntetizátor. Od úplných začiatkov kapele, ktorej názov vymyslel S. Kociov, vypomáhali Ivan a Miro Táslerovci, ktorí jej, už rok po vzniku, pomohli presadiť sa v rámci celoslovenskej hudobnej scény.
  26.4.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Boris Maťko (gitara), Igor Vladyka (basgitara), Lukáš Hudáček (bicie), Mário „Gapa“ Garbera (saxofón), ale aj ďalší hosťujúci hudobníci tvorili základ skupiny Šok, ktorá na scéne pôsobila v druhej polovici 90. rokov. Štýlovo bola zameraná na funky, pričom vo svojej muzike skĺbila aj prvky jazzu a rocku.
  19.4.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Jedna z najznámejších a najúspešnejších prešovských kapiel. Jej lídrom bol klávesák a spevák Andy Belej. V ich muzike boli cítiť vplyvy funky a jazzu, zišlo sa v nej viacero výrazných muzikantských osobností, resp. hudobníkov, z ktorých sa postupom času takéto osobnosti stali (napr. Mário Gapa Garbera).
  12.4.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • V rokoch 1990 a 1991 pôsobila v Prešove thrash-metalová formácia Exitus. Tvorili ju gitaristi Ďuďo a Miro Klimkovci, bubeník Braňo Kóša, basgitarista Ján „Kafi“ Kavulič (pred ním hral na basu Ďuďo Klimko) a spevák Marek Szitaiy.
  5.4.2008
  Autor: Michal Frank
  0
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK