Štvrtok, 18. august 2022
Meniny má Elena, Helena | zajtra Lýdia

Frenkyho hudobná encyklopédia

 • Skupina Žobráci hrávala bluegrass a jemu podobné žánre (country, írska hudba...), do značnej miery sa venovala prevzatému repertoáru, vrátane coververzií popových a ľudových piesní. Jej korene siahajú do konca 70. rokov. K názvu Žobráci si kapela pridávala dôvetok SŠVS (Spojené štáty východoslovenské), keďže časť kapely pochádzala z Prešova a časť z Košíc. Používala aj angické označenie The Beggars.
  29.3.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • 4 Moment je hardrocková kapela z Prešova založená v rokoch 2002 - 2003. Aktuálne hrá v zložení: Tomáš Lipták (gitara a spev), Braňo Šíma (gitara), Ondrej "Adži" Pašmik (basgitara), Martin Vidiševský (na bicích vystriedal Petra Piroha).
  22.3.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Slovak Pink Floyd Revival, je - ako už názov napovedá - formácia, ktorá sa zamerala na tvorbu legendárnych Pink Floyd. Tento projekt založili bratia Miroslav a Jaroslav Merčiakovci (predtým Bluesbabe, Stopa, Eufónia...). Pribrali skúseného bubeníka Petra Kertvela a basgitaristu Ľuba Cvancigera.
  15.3.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Ľuboslav Petruška, gitarista Chiki liki tu-a, na nedávnom koncerte tejto kapely zahral sólo dve skladby (kým basák menil strunu). Okrem obligátnej Láska moja de si to bol songs názvom AC/DC - Motörhead od skupiny Karambol. Táto skupina nie je len fiktívnym projektom Petrušku a spol. , ale skutočne existovala. Tak ako iné zoskupenia, v ktorých sa tento gitarista objavil.
  8.3.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Kapelu Roams založil Miro Tásler starší po „muzikantských problémoch“, ktoré nastali v úspešnej prešovskej skupine Beatmakers. Názov Roams, resp. ROAMS bol vytvorený z počiatočných písmen členov kapely (len pre zaujímavosť, túto metódu neskôr využili aj Táslerovi synovia pri hľadaní názvu skupiny).
  1.3.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Pod pojmom „jednovetové kapely“ sú v tejto ecnyklopédii uvedení takí interpreti, o ktorých sa veľa informácií nedochovalo a zmestia sa do jednej vety. Tu je prvých päť takýchto „jednovetových“ skupín.
  23.2.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Internetový portál PIS.sk prináša každý týždeň jedno heslo Frenkyho hudobnej encyklopédie. Každú sobotu sa v tejto sekcii objaví jedna (môže aj viac) prešovská skupina či interpret. Frenkyho hudobná encyklopédia, ktorá vznikla v spolupráci s Prešovským Korzárom, má rok.
  22.2.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Prešovský pesničkár Alexander Cap je pravoslávnym kňazom, riaditeľom Úradu prešovskej pravoslávnej eparchie a zároveň docentom na katedre biblistiky na bohosloveckej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. Vydal už štyri albumy a absolvoval niekoľko koncertných vystúpení.
  16.2.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Kapela Temple predstavujeme mladú krv prešovskej hudobnej scény. Táto metalová formácia vznikla na „hornom“ gymnáziu (na Konštantínovej ulici) a predstavila sa na niekoľkých ročníkoch súťažnej prehliadky Prešovský študentský Liverpool.
  9.2.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Takmer kultovou bola v roku 1995 v Prešove skupina Pons (z lat. = most). Tvorili ju Michal „Pÿžš“ Vrabec (spev), Martin „Malyna“ Tarasovič (basová gitara), Peter „Larwa“ Vološčuk (gitara), Dávid „Pasta“ Mizla (akustická gitara).
  2.2.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Mladá prešovská skupina Head-Line absolvovala svoj prvý koncert 21. 4. 2007. Skupinu ešte v decembri 2006 založili gitarista Juraj Figura s bubeníkom Palim Višňovským, v januári privzali speváka Martina Hudáka, čerstvého víťaza Liverpoolu.
  26.1.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Metalová kapela The Search hrá v pomerne stabilnej zostave už vyše 15 rokov. Medzi priaznivcami tvrdej muziky si svojou zmesou speed, melodic, ghotic a doom metalu získala svoje miesto.
  19.1.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Každý svoje
  Skupinu Každý svoje tvoria členovia: Imrich Bartošík - spev, kazoo, Peter Kovalčík - bicie, Filip Činčala - basgitara, Michal Havadej – klávesy a Peter Rosoľanka - gitara. Kapela pláva v alternatívnych vodách, mieša ska, rock a ďalšie štýly.
  12.1.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Prešovský dixieland je kapela hrajúca známe i neznáme skladby tradičného džezu. Vznikla v roku 2004 a založili ju ostrieľaní hudobníci, ktorí si už čo - to preskákali.
  5.1.2008
  Autor: Michal Frank
  0
 • Vis maior (z lat. = vyššia moc) bola prakticky punkrocková skupina spolupracujúca s kapelami Nonsense, Zlý sveta a Strecha. S týmito, v tom čase známejšími kapelami, odohrala ako predkapela koncerty v Prešove a Vranove nad Topľou.
  29.12.2007
  Autor: Michal Frank
  0
 • Podľa viacerých kritérií je najúspešnejšou prešovskou kapelou I. M. T. Smile. Skupinu založil v roku 1992 Miroslav Tásler (r. nar. 1976), ktorý študoval kompozíciu na košickom konzervatóriu a jeho brat Ivan Tásler (r. nar. 1979). Táto dvojica tvorila od počiatku základ skupiny, čo dokladuje aj názov tvorený iniciálkami bratov Táslerovcov.
  22.12.2007
  Autor: Michal Frank
  0
 • Metalovú formáciu Cellearius založili v septembri 1997 Daniel Ináš (gitara), Daniel Doroš (bicie) a Igor Kyseľa (gitara). K zakladajúcej trojici sa pridal spevák Daniel Tabák a basgitarista Martin Lončák. Na klávesy istý čas v kapele hrala Lucia Marinčáková.
  15.12.2007
  Autor: Michal Frank
  0
 • AMC Trio
  AMC Trio je v súčasnosti najznámejšou džezovou kapelou z Prešova. Za sebou má pritom strastiplnú cestu. Vzniklo ešte v roku 1993, potom sa však odmlčalo, aby sa naplno vrátilo. Písmená AMC znamenajú Adamkovič, Marinčák, Cvanciger. Klavirista Peter Adamkovič (1970) založil toto kombo po rozpade kapely Ad acta. Jeho „dvojičkou“ sa stal basák Martin Marinčák (1964), ktorý s ním hral aj po odchode bubeníka Stana Cvancigera (1965) do Bratislavy.
  8.12.2007
  Autor: Michal Frank
  0
 • zZub
  Na začiatku tretieho milénia vznikla v Prešove kapela zZub. Pôvodne experimentálny projekt dvoch ľudí, pôvodne džezmenov, prerástol v originálne zoskupenie. Táto kapela pravdepodobne ako jediná kapela na Slovensku totiž hrá drum'n'bass naživo.
  1.12.2007
  Autor: Michal Frank
  0
 • Malý princ
  Malý princ nie je len hrdina svetoznámej knihy Antoinea de Saint-Exupéryho, ale aj prešovská folkrocková skupina. Založili ju gitarista a spevák Mišo Gima (tiež Mloci) a huslistka a speváčka Dagmar Juhásová (ex-BB Country). Malý princ hral v rôznych zostavách, od základného dua, po „superzostavu“ s dychovou sekciou a speváckym zborom, s ktorou Malý princ odohral hneď svoje premiérové vystúpenie na Festivale dobrej hudby - Sigord 2002.
  24.11.2007
  Autor: Michal Frank
  0
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK