Sobota, 04. apríl 2020
Meniny má Izidor | zajtra Miroslava

Tip na výlet

 • Vyvieračka Diablovej diery
  Pohorie Branisko má niekoľko zaujímavých krasových objektov. Jedným z nich je jaskyňa Diablova diera, ktorú vyhĺbili v dolomitoch vody potoka Svinka, pričom vytvorili výrazný ponor na východnej i vyvieračku na západnej strane hrebeňa pohoria. Jedinečný je aj fenomén riečnej bifurkácie (rozdvojenia) tesne nad ponorom Diablovej diery.
  5.6.2008
  0
 • V Zlej diere
  Jedinou sprístupnenou jaskyňou prešovského regiónu je Zlá diera medzi Lipovcami a Lačnovom. Hoci geomorfologicky spadá do flyšového pohoria Bachureň, je vytvorená v krasovej šošovke, ktorá sem zasahuje zo susedného Braniska. Je prístupná turistickým spôsobom, teda bez väčších zásahov, čo dáva návšteve podzemia dobrodružný rozmer.
  22.5.2008
  0
 • Sprístupnená štôlňa Viliam v Dubníckych opálových baniach
  Areál výskytu a historickej ťažby drahého opálu v centrálnej časti Slanských vrchov je nepochybne najväčšou technicko-prírodnou pamiatkou prešovského regiónu. Má svetový význam a je obrovskou škvrnou na svedomí tých zodpovedných, ktorí v minulých desiatkach rokov svojim nezáujmom túto unikátnu raritu takmer nechali napospas osudu a rozkrádačom. Našťastie, dnes je už situácia iná a sláva slovenského opálu z turistického pohľadu opäť vstáva z mŕtvych.
  8.5.2008
  0
 • Zrúcaniny Lipovského hradu
  Málo známe, schované zvyšky Lipovského hradu (v literatúre aj ako hrad Lipovce) sa nachádzajú západne od obce Lipovce, na hrebeni Jazvečieho kopca (kóta Zámčisko, 618 m n. m.) nad známou Lačnovskou tiesňavou. Hoci z hradu ostali už len fragmenty, stále je zaujímavým objektom, navyše v atraktívnom prostredí ostrého, skalnatého hrebienka pohoria Branisko.
  24.4.2008
  0
 • Kamenné pole v Kujavách
  Kujavy predstavujú v centrálnej časti Slanských vrchov jedinečný geomorfologický fenomén. Ide o pozostatok masívnej svahovej deštrukcie a zosuvu v bočnej rázsoche vrchu Čierna hora. Mrazové zvetrávanie a erózia umožnili vznik unikátneho, rozsiahleho skalného poľa, porasteného riedkym lesom a množstvom machov a lišajníkov, umiestneného v izolovanom, hlbokom kotli medzi dvomi strmými, skalnatými hrebeňmi.
  10.4.2008
  0
 • Magura z náprotivných hrebeňov Braniska
  Druhý najvyšší vrch pohoria Bachureň, Magura (1 064 m), ponúka typické krajinné scenérie flyšovej oblasti na rozhraní Šariša a Spiša. Horské lúky sa striedajú so zmiešanými lesmi, k tomu niekoľko zaujímavých pohľadov na blízke i širšie okolie.
  27.3.2008
  0
 • Kaskády v tiesňave Voroblik
  V závere turisticky známej Kopytovskej doliny v severnej časti Braniska vyhĺbili horské potoky Voroblik a Chmeľová do dolomitového podložia dve nádherné, rovnomenné roklinovité tiesňavy. Nevedie do nich oficiálne značenie a pre problematickú priestupnosť sú mimo masovej turistickej popularity. Atraktívnosťou si však v ničom nezadajú so susednou Lačnovskou tiesňavou, alebo aj menšími roklinami Slovenského raja.
  13.3.2008
  0
 • Masív Búčí
  Najnižšia z tisícmetrových kót pohoria Bachureň je hora Búče (1 005 m). Tvorí ju pretiahnutý úsek hrebeňa s výhľadovou oblou vrcholovou homoľou. Na severných svahoch, spadajúcich k obci Renčišov, je známe lyžiarske stredisko, v južných úbočiach, hoci Búče patria do flyšového pásma, sa nachádza krasová jaskyňa Zlá diera.
  28.2.2008
  0
 • Čierna hora zo Zlatej Bane
  Druhý najvyšší vrch Slanských vrchov, Čierna hora (1 073 m), sa vypína v hlavnom hrebeni nad údolím potoka Delňa. Predstavuje zalesnený, rozložitý masív s rozsiahlym, plochým vrcholovým plató a typickými častými výstupmi andezitových veží, dosák a lavíc na povrch.
  14.2.2008
  0
 • Pohľad z Komína
  Hrebeň Červenej skaly (875 m) oddeľuje od seba dve významné doliny v severnej časti pohoria Branisko - Lačnovskú a Kopytovskú. Charakterizujú ho zaujímavé skalné formy - veže, steny, brány, ako aj jaskynné útvary. Najznámejším a najnavštevovanejším podzemným priestorom je jaskyňa Komín.
  31.1.2008
  0
 • Zádielska tiesňava z Hájskej vyhliadky
  Zádielska planina je jednou z najkrajších krasových oblastí Slovenska. Medzi ňou a planinou Horný vrch vyhĺbil Zádielsky potok najkrajšiu a najmohutnejšiu krasovú tiesňavu Slovenska, Zádielsku dolinu. Zároveň je lákadlom planiny aj jej izolovaný juhovýchodný výbežok so zrúcaninami Turnianskeho hradu. Hoci spádovo Zádiel nepatrí do prešovskej oblasti, vzhľadom na význam a dobrú dostupnosť, do tohto internetového sprievodcu patrí.
  17.1.2008
  0
 • Patria zo Smrekovice
  Viete, ktorý kopec je v okrese Prešov najvyšší? Znalí asi áno, ale laici by možno mali s touto otázkou problém. Je ním Patria (1 171 m) v pohorí Branisko. Táto hora je z hlavného hrebeňa vysunutá viac na východ, na šarišskú stranu a je zároveň druhou najvyššou horou Braniska po Smrekovici, za ktorou zaostáva o 29 výškových metrov.
  3.1.2008
  0
 • Smrekovica z hrebeňa Bachurne
  Najvyšší vrch pohoria Branisko, Smrekovica (1 200 m), bol roky mimo pozornosti turistov. Jeho hustým lesom zarastený vrchol neposkytoval príliš dobré pohľady na okolie. Situácia sa zmenila po polome a následnej ťažbe, po ktorej je z odkrytého vrcholového hrebeňa niekoľko excelentných výhľadových bodov. Od roku 2005 vedú na vrchol aj značené trasy.
  20.12.2007
  0
 • Veľká Ružínska jaskyňa
  Ružínsky kras je významnou lokalitou krasových fenoménov v pohorí Čierna hora. Je bohatý nielen na povrchové, ale aj podpovrchové javy. Najznámejšou z niekoľkých desiatok jaskýň je Veľká Ružínska jaskyňa v doline Malý Ružínok. Celá táto oblasť patrí do geomorfologickej časti Pokryvy.
  6.12.2007
  0
 • Sokolia skala
  Výrazné tvary bradlového pásma si všimol v teréne zrejme každý, kto cestoval medzi Lipanami a Starou Ľubovňou. Vápencové tvrdoše vystupujú do oblej krajiny v podobe ostrých skalných chrbtov. Zrejme najkrajšie bradlo celej tejto oblasti, Sokolia skala, je však zasunutá až pod úpätie Čergova a aj preto verejnosti menej známa.
  22.11.2007
  0
 • Hlavný prameň na Borkute
  Juhozápadná časť Prešova leží na úpätí Šarišskej vrchoviny, do ktorej patria aj populárne prímestské rekreačné miesta - pramene minerálnych vôd v lokalitách Borkut, Kvašna voda a Cemjata. Jednotlivo ich navštevujú denne desiatky Prešovčanov, zaujímavá je však prechádzka po tejto oblasti v jednom.
  8.11.2007
  0
 • Na hrebeni Bujanovských vrchov
  Podcelok Čiernej hory, Bujanovské vrchy, vypĺňajú priestor medzi údolím potoka Bystrá a Hornádom na sever od tejto rieky. Je to predovšetkým územie lesov, ale aj nádherných horských lúk, ktoré vrcholí skalnatou kótou Suchý vrch (799 m).
  1.11.2007
  0
 • Na Mindžovej, pohľad na Bachureň
  Okrem hlavného hrebeňa má pohorie Bachureň niekoľko zaujímavých zákutí. Patrí medzi ne aj oblasť „vnútra podkovy“, teda časť, ktorú poloblúkovito ohraničuje hlavný hrebeň a ktorá tvorí pramennú oblasť riečky Malá Svinka.
  25.10.2007
  0
 • Roháčka z klenovských lúk
  Najvyššiu časť rudohorského pohoria Čierna hora tvorí podcelok Roháčka. Ten sa vypína severne od Hornádu, tvorí tak severozápadnú časť pohoria s dominantnými vrchmi Roháčka (1 028 m) a Čierna hora (1 024 m). Hrebeňovka tohoto podcelku patrí k veľmi pekným, nie príliš náročným podujatiam a je vďačná najmä na jeseň.
  18.10.2007
  0
 • Malý Minčol (v strede), vľavo Javorová
  Severozápadný výbežok pohoria Čergov tvorí bočný hrebeň Malého Minčola (1 054 m). Je od okolia oddelený hlbokými dolinami potoka Solisko a Večného potoka. Krajinársky sa podobá hlavnému hrebeňu pohoria, sú na ňom veľmi pekné úseky poloninových lúk s výhľadmi, ale aj hlboké lesy. Táto hrebeňová rázsocha je zároveň súčasťou hlavného európskeho rozvodia.
  11.10.2007
  0
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.