Pondelok, 17. február 2020
Meniny má Miloslava | zajtra Jaromír

Vo Veľkom Šariši si pripomenú 700. výročie bitky o hrad

Rekonštrukciou historickej udalosti zápasu o hrad Šariš si dobrovoľníci z Veľkého Šariša v nedeľu (22.4.) pripomenú 700. výročie tejto udalosti.

(ilustračné foto: greatmilan)
(ilustračné foto: greatmilan)

Tento zápas o korunu uhorského kráľovstva neskôr vyvrcholil v rozhodujúcej bitke pri Rozhanovciach.

V nedeľu 22. apríla si dobrovoľníci z Veľkého Šariša a blízkeho okolia pripomenú 700. výročie zápasu o korunu uhorského kráľovstva, ktorý neskôr vyvrcholil v rozhodujúcom boji pri Košiciach, známom tiež pod názvom Bitka pri Rozhanovciach. Približne hodinový program sa začne na hrade o 14:00.

Martin Sárossy z organizačného výboru informoval, že do programu, ktorý sa začne na hrade o 14. 00 h a bude trvať približne hodinu, sa zapoja desiatky dobrovoľníkov v dobových kostýmoch. Spresnil, že vystúpenie bude mať tri dejstvá: dobývanie hradby, súboj na nádvorí a ústup útočníkov po tom, ako posol prinesie na hrad správu o blížiacom sa vojsku Matúša Čáka. Ten pred 700 rokmi zachránil svojimi posilami Omodejovcov, ktorí bránili hrad Šariš pred vojskami kráľa Karola Róberta.

"Nebude to filmovo-profesionálna rekonštrukcia stredovekého obliehania hradu. Sme dobrovoľníci a chceme prispieť k oživeniu hradu. Útočiace vojsko bude prekračovať úsek hradby, ktorý vlani opravili nezamestnaní. Odviedli tu poriadny kus práce a aj týmto podujatím sa im chceme poďakovať", povedal Sárossy.

Organizátormi podujatia sú občianske združenie Rákociho cesta a Kultúrno-informačné centrum Veľký Šariš. Vystúpenie je súčasťou projektu, ktorý podporila Karpatská nadácia. Sárossy pripomenul, že účinkujúcich na vystúpenie pripravovali členovia prešovských skupín historického šermu COHORS a SARUS.

http://pis.sk/podujatie/1965/dobyvanie_sarisskeho_hradu.html

Video archív nájdete na tv.pis.sk

Mohlo by Vás zaujímať
Asanácia poškodeného bytového domu na Mukačevskej ulici (AKTUALIZÁCIA)
Mesto Prešov reaguje na nepodložené informácie týkajúce sa objednávky na záchranné práce a výberu firmy šíriace sa na sociálnych sieťach
AKTUALIZÁCIA: Mesto Prešov vyplatilo poškodeným obyvateľom z Mukačevskej ulice už takmer pol milióna eur
Mesto Prešov zrealizovalo ďalšie úhrady z oficiálneho darovacieho účtu pre poškodených obyvateľov z Mukačevskej ulice. Zatiaľ bolo prerozdelených 631 500 eur.
FLEXI jedálny lístok sa v Prešove osvedčil, mesto chce zapojiť ďalšie školy
Mesto Prešov sa ako jedna z prvých samospráv na Slovensku koncom minulého roka zapojilo do projektu Ministerstva školstva s názvom FLEXI školské stravovanie. Ide o inovatívny a moderný prístup k zostave jedálneho lístka v školských jedálňach s dôrazom na čerstvé potraviny z regiónov aj s cieľom skracovania uhlíkovej stopy a podpory regionálnych producentov, ďalej minimalizáciu plastov, znižovanie zdroja živočíšnych bielkovín v prospech tých rastlinných, a tiež akceptovanie náboženských požiadaviek a národnostných špecifík.
Zrútenie bezbariérovej plošiny na Šváboch
Podvečer 23.01.2020 došlo k zrúteniu časti bezbariérovej plošiny so zábradlím v areáli nákupného strediska na Švábskej ulici č. 36
Zažite veselé a chutné Fašiangovanie v Prešove
Mesto Prešov vás počas obdobia zábavy, plesov a karnevalov pozýva na tradičné a obľúbené Fašiangovanie. Voňavé a chutné dobroty, ľudová hudba a pestrý sprievodný program si nenechajte ujsť už 25. februára 2020 na Hlavnej ulici.
FOTO: Benefičný Koncert Pre Bytovku Mukačevská
19. 01. 2020 sa odohral v Tatran Hanball Aréne benefičný koncert pre ľudí z postihnutej bytovky na Mukačevskej 7. Vystúpili mnohé známe mená ako Lukáš Adamec, Katka Knechtová, Kandráčovci, ElevenHill a mnohí další! Samozrejme PIS si to nenechal ujsť.
Poznáme najúspešnejších športovcov mesta Prešov za rok 2019
V Prešove sme počas galavečera Športovec roka už po 59. krát ocenili najlepších športovcov, ktorí v uplynulom roku reprezentovali a zviditeľňovali naše mesto doma i v zahraničí. Do siene slávy prešovského športu pribudlo desiate meno.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.