Utorok, 22. september 2020
Meniny má Móric | zajtra Zdenka

Vo Veľkom Šariši si pripomenú 700. výročie bitky o hrad

Rekonštrukciou historickej udalosti zápasu o hrad Šariš si dobrovoľníci z Veľkého Šariša v nedeľu (22.4.) pripomenú 700. výročie tejto udalosti.

(ilustračné foto: greatmilan)
(ilustračné foto: greatmilan)

Tento zápas o korunu uhorského kráľovstva neskôr vyvrcholil v rozhodujúcej bitke pri Rozhanovciach.

V nedeľu 22. apríla si dobrovoľníci z Veľkého Šariša a blízkeho okolia pripomenú 700. výročie zápasu o korunu uhorského kráľovstva, ktorý neskôr vyvrcholil v rozhodujúcom boji pri Košiciach, známom tiež pod názvom Bitka pri Rozhanovciach. Približne hodinový program sa začne na hrade o 14:00.

Martin Sárossy z organizačného výboru informoval, že do programu, ktorý sa začne na hrade o 14. 00 h a bude trvať približne hodinu, sa zapoja desiatky dobrovoľníkov v dobových kostýmoch. Spresnil, že vystúpenie bude mať tri dejstvá: dobývanie hradby, súboj na nádvorí a ústup útočníkov po tom, ako posol prinesie na hrad správu o blížiacom sa vojsku Matúša Čáka. Ten pred 700 rokmi zachránil svojimi posilami Omodejovcov, ktorí bránili hrad Šariš pred vojskami kráľa Karola Róberta.

"Nebude to filmovo-profesionálna rekonštrukcia stredovekého obliehania hradu. Sme dobrovoľníci a chceme prispieť k oživeniu hradu. Útočiace vojsko bude prekračovať úsek hradby, ktorý vlani opravili nezamestnaní. Odviedli tu poriadny kus práce a aj týmto podujatím sa im chceme poďakovať", povedal Sárossy.

Organizátormi podujatia sú občianske združenie Rákociho cesta a Kultúrno-informačné centrum Veľký Šariš. Vystúpenie je súčasťou projektu, ktorý podporila Karpatská nadácia. Sárossy pripomenul, že účinkujúcich na vystúpenie pripravovali členovia prešovských skupín historického šermu COHORS a SARUS.

http://pis.sk/podujatie/1965/dobyvanie_sarisskeho_hradu.html

Video archív nájdete na tv.pis.sk

Mohlo by Vás zaujímať
V Prešove sa začína jesenné upratovanie
Od 17. septembra 2020 sa v Prešove bude upratovať vo veľkom. Pozrite si už teraz harmonogram pristavenia VOK-ov a pripravte sa na jarné upratovanie.
FOTO: DAMA Fest
Ako každý rok, tak aj tento sa uskutočnil Festival SZUŠ DAMA, kde žiaci aj učitelia predstavili to, čo sa naučili.
Mesto Prešov podpísalo zmluvu s dodávateľom parkovacieho softvéru
Mesto Prešov podpísalo zmluvu s firmou OCP s.r.o. , na realizáciu informačného systému automatizovanej regulácie parkovania. Cieľom je vytvorenie centrálneho systému evidencie vozidiel, ktorý od januára 2021 umožní kontrolu platieb za parkovné.
Vyhlásenie mesta Prešov k úhrade záväzkov voči spoločnosti Matijka, s.r.o
Mesto Prešov vyplatilo spoločnosti Matijka s.r.o. za vykonané záchranné práce po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici sumu len do výšky stanovenej v znaleckom posudku z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline. Zvyšnú vyfakturovanú čiastku radnica naďalej považuje za nedôvodnú.
V Prešove sme si pripomenuli 76. výročie Slovenského národného povstania
Pri pamätníkoch v Južnom parku a na Konštantínovej ulici sme si pripomenuli pamiatku obetí SNP. Ani po 76 rokoch tak nezabúdame na tých, ktorí padli v boji za našu slobodu.
Mesto Prešov sa v septembri zapojí do súťaže Do práce na bicykli
Mesto Prešov sa aj tento rok zapojí do národnej kampane Do práce na bicykli. Celoslovenská súťaž potrvá od 1. do 30. septembra 2020.
Mesto Prešov zaplatilo firme Matijka s.r.o. za vykonané záchranné práce
Mesto Prešov pristúpilo k úhrade oprávnených nákladov spojených so záchrannými prácami vykonanými po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove. Faktúry od spoločnosti Matijka s.r.o. radnica preplatila do výšky uznanej v znaleckom posudku z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.