Štvrtok, 21. november 2019
Meniny má Elvíra | zajtra Cecília

Vo Veľkom Šariši si pripomenú 700. výročie bitky o hrad

Rekonštrukciou historickej udalosti zápasu o hrad Šariš si dobrovoľníci z Veľkého Šariša v nedeľu (22.4.) pripomenú 700. výročie tejto udalosti.

(ilustračné foto: greatmilan)
(ilustračné foto: greatmilan)

Tento zápas o korunu uhorského kráľovstva neskôr vyvrcholil v rozhodujúcej bitke pri Rozhanovciach.

V nedeľu 22. apríla si dobrovoľníci z Veľkého Šariša a blízkeho okolia pripomenú 700. výročie zápasu o korunu uhorského kráľovstva, ktorý neskôr vyvrcholil v rozhodujúcom boji pri Košiciach, známom tiež pod názvom Bitka pri Rozhanovciach. Približne hodinový program sa začne na hrade o 14:00.

Martin Sárossy z organizačného výboru informoval, že do programu, ktorý sa začne na hrade o 14. 00 h a bude trvať približne hodinu, sa zapoja desiatky dobrovoľníkov v dobových kostýmoch. Spresnil, že vystúpenie bude mať tri dejstvá: dobývanie hradby, súboj na nádvorí a ústup útočníkov po tom, ako posol prinesie na hrad správu o blížiacom sa vojsku Matúša Čáka. Ten pred 700 rokmi zachránil svojimi posilami Omodejovcov, ktorí bránili hrad Šariš pred vojskami kráľa Karola Róberta.

"Nebude to filmovo-profesionálna rekonštrukcia stredovekého obliehania hradu. Sme dobrovoľníci a chceme prispieť k oživeniu hradu. Útočiace vojsko bude prekračovať úsek hradby, ktorý vlani opravili nezamestnaní. Odviedli tu poriadny kus práce a aj týmto podujatím sa im chceme poďakovať", povedal Sárossy.

Organizátormi podujatia sú občianske združenie Rákociho cesta a Kultúrno-informačné centrum Veľký Šariš. Vystúpenie je súčasťou projektu, ktorý podporila Karpatská nadácia. Sárossy pripomenul, že účinkujúcich na vystúpenie pripravovali členovia prešovských skupín historického šermu COHORS a SARUS.

http://pis.sk/podujatie/1965/dobyvanie_sarisskeho_hradu.html

Video archív nájdete na tv.pis.sk

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
FOTO: Chiki liki tu-a na OSTATŇI RAZ TOUR 2019
Chiki liki tu-a zakončili svoju celoživotnú tour na Stromoradí. Martin zhodil svoj "ancug" a neskôr bude zavesený aj v Stromoradí.
Nákupné centrum Družba v novom šate
Nákupné centrum Družba na Námestí Kráľovnej pokoja v Prešove je po kompletnej rekonštrukcii krajšie a modernejšie. Obnovou prešla aj tanečná sála Folklórneho súboru Šarišan.
Mesto Prešov spustilo novú web stránku o parkovaní
Obyvatelia aj návštevníci Prešova nájdu odteraz všetky informácie o pripravovanom systéme regulovaného parkovania na jednom mieste. Nová web stránka ponúka užívateľom prehľadnú štruktúru, zrozumiteľný obsah a dôležité fakty o schválených pravidlách parkovania.
Mesto Prešov má 8 nových prístreškov pre bicykle
Prešovčania si už o niekoľko dní budú môcť bezpečne odložiť svoj bicykel. Mesto Prešov 30.10.2019 prevzalo od zhotoviteľa nové ckyloprístrešky, ktoré sú pokračovaním projektu Central MeetBike. Prístrešky budú slúžiť pre širokú verejnosť na krátkodobé parkovanie bicyklov.
Mesto Prešov ocenilo najkrajšie predzáhradky, balkóny aj okolia vchodov
V Prešove sme už po tretíkrát spoznali výhercov najkrajších predzáhradok, balkónov či okolí vchodov do bytových domov. Najlepším na radnici odovzdala ceny osobne primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.
FOTO: Jazzové Dni Prešov
S jeseňou prichádza aj další ročník Jazzových dní Prešov
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.