Utorok, 22. september 2020
Meniny má Móric | zajtra Zdenka

Na Spišskom hrade slávnostne otvoria letnú turistickú sezónu

Brány Spišského hradu otvorili pre verejnosť už 1. apríla, slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny je tam však naplánované až na nasledujúci víkend (5. a 6. mája).

(ilustračné foto)
(ilustračné foto)

Zaznejú salvy a mestom prechádza na koči hradný pán s hradnou paňou. Zdravia ich poddaní a rytieri tasia svoje zbrane v slávnostných dueloch. Zo Spišského podhradia sa už šíri chýr o príchode pána a všetko je na nohách. Hradná kuchyňa rozvoniava dobrotami a kúpeľníčky už pripravujú vonné masti a tajné odvary. Chystá sa dobová hostina pre hradný pár a jeho sprievod. Hradná posádka je vyzbrojená i kat v mučiarni si naleštil svoju sekeru“, opísala historický sprievod mestom Spišské Podhradie Dáša Uharčeková-Pavúková zo Spišského múzea v Levoči.

Sprievod sa uskutoční v sobotu 5. mája o 11. h, otvárací program bude pokračovať kultúrnym programom na hrade od 13. h. V nedeľu o 10. h sa pri tejto príležitosti uskutoční aj slávnostná svätá omša v Kaplnke sv. Alžbety. Program bude obohatený o vystúpenia skupiny historického šermu, a to o 13. , 15. a 17. h.

V sobotu sa bude v rámci oficiálneho otvorenia prezentovať nová publikácia o časti hradnej expozície Čo ponúkala hradná kuchyňa“, doplnila Uharčeková-Pavúková. V otváracom programe vystúpi skupina historického šermu Páni Spiša, orientálne tanečnice Alimah, ľudová hudba Gregovci, klasické hudobné trio EMGEDE SPIRITS a deti zo Spišského Podhradia. „Návštevníci budú môcť prvýkrát vidieť dobovú hradnú hostinu, ochutnať kulinárske dobroty z hradnej kuchyne a zapiť ich tajným hradným elixírom dlhovekosti“, upozornila Uharčeková-Pavúková.

V sobotu si budú môcť návštevníci zakúpiť aj biely balón ako symbolický pozdrav pre hrad Krásna Hôrka. „Symbolickou sumou jedno euro tak budú môcť prispieť na obnovu požiarom zničeného hradu. Výťažok z predaja balónov poputuje na účet oficiálnej zbierky Slovenského národného múzea na obnovu hradu Krásna Hôrka“, ubezpečila Uharčeková-Pavúková.

Počas letnej sezóny sa budú môcť návštevníci tešiť na množstvo sprievodných podujatí. V druhej polovici mája je pripravená vernisáž výstavy umeleckých diel z 19. storočia pod názvom Bohyne a svätice. „Podujatie Deň a noc múzeí je naplánované na 18. mája, pričom bude aj špeciálne sprevádzanie a nočné vstupy do novootvorenej výstavy v Levoči“, konkretizovala Uharčeková-Pavúková. Noc múzeí na Spišskom hrade bude o deň neskôr pokračovať, o 20. h tam vystúpia Cigánski diabli. Na deň detí 1. júna sa môžu malí návštevníci tešiť na Valibuka, Lomidreva a Kameňožrúta, ale aj na kontaktné divadelné predstavenie a bábkové divadlo Snehulienka a sedem trpaslíkov. V polovici júna je pripravené Hradohranie – Veľká cesta do histórie. „Toto podujatie bude od 11. do 15 júna, ide o týždenný program pre deti“, dodala Pavúková-Uharčeková.

Súvisiace články
6.5.2012 Foto: Na Spišskom hrade slávnostne otvorili sezónu
Mohlo by Vás zaujímať
Mark Dann, prostredníctvom novinky TAKE ME HOME, poplietol hlavu herečke Karin Qayumovej
Úspešný slovenský hudobník a producent Mark Dann, zverejnil svoj najnovší hudobný počin prostredníctvom videoklipu. V novinke TAKE ME HOME to medzi ním a hereckou hviezdičkou Karin Qayumovou poriadne zaiskrí!
FOTO: DAMA Fest
Ako každý rok, tak aj tento sa uskutočnil Festival SZUŠ DAMA, kde žiaci aj učitelia predstavili to, čo sa naučili.
Apple TV+ predstavuje prvú ukážku dokumentárneho TV programu “Long Way Up,”
Apple TV+ tento týždeň predstavila prvú ukážku “Long Way Up, ” novej motocyklovej série dokumentárneho TV programu, v hlavných úlohách s Ewanom McGregorom a Charleym Boormanom.
Fotografická súťaž Choď a foť v tomto ročníku aj s novinkou
Profesionálni, ale aj amatérski fotografi sa opäť môžu zapojiť do súťaže Choď a foť, ktorú už po ôsmykrát vyhlásila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Novinkou v tomto ročníku sú dve nové kategórie.
Festival architektúry a dizajnu 2020 v Prešove bude oslavou 70. výročia vyhlásenia Mestskej pamiatkovej rezervácie
5. ročník Festivalu architektúry a dizajnu v Prešove bude spájať históriu so súčasnosťou. Prešovčania sa opäť môžu tešiť na prezentáciu množstva nápadov a inšpirácií v oblasti bývania a dizajnu, ale aj na zaujímavé doplnkové aktivity a sprievodný program.
Prvou tohoročnou premiérou v rusínskom DAD je komédia
Potešiť ľudí, dať im v tomto čase pozitívnu energiu je hlavné poslanie inscenácie Detektor lži, ktorej celoslovenskú premiéru chystá na piatok 18. septembra činoherný súbor Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove.
Gloom pozývajú novým videoklipom Hollow na sobotňajší koncert
Slovenskí gotici Gloom vydali v apríli svoj v poradí tretí album Awaken a novým videoklipom k pesničke Hollow pozývajú na sobotňajší koncert v prešovskom Stromoradí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.