Štvrtok, 21. november 2019
Meniny má Elvíra | zajtra Cecília

Na Spišskom hrade slávnostne otvoria letnú turistickú sezónu

Brány Spišského hradu otvorili pre verejnosť už 1. apríla, slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny je tam však naplánované až na nasledujúci víkend (5. a 6. mája).

(ilustračné foto)
(ilustračné foto)

Zaznejú salvy a mestom prechádza na koči hradný pán s hradnou paňou. Zdravia ich poddaní a rytieri tasia svoje zbrane v slávnostných dueloch. Zo Spišského podhradia sa už šíri chýr o príchode pána a všetko je na nohách. Hradná kuchyňa rozvoniava dobrotami a kúpeľníčky už pripravujú vonné masti a tajné odvary. Chystá sa dobová hostina pre hradný pár a jeho sprievod. Hradná posádka je vyzbrojená i kat v mučiarni si naleštil svoju sekeru“, opísala historický sprievod mestom Spišské Podhradie Dáša Uharčeková-Pavúková zo Spišského múzea v Levoči.

Sprievod sa uskutoční v sobotu 5. mája o 11. h, otvárací program bude pokračovať kultúrnym programom na hrade od 13. h. V nedeľu o 10. h sa pri tejto príležitosti uskutoční aj slávnostná svätá omša v Kaplnke sv. Alžbety. Program bude obohatený o vystúpenia skupiny historického šermu, a to o 13. , 15. a 17. h.

V sobotu sa bude v rámci oficiálneho otvorenia prezentovať nová publikácia o časti hradnej expozície Čo ponúkala hradná kuchyňa“, doplnila Uharčeková-Pavúková. V otváracom programe vystúpi skupina historického šermu Páni Spiša, orientálne tanečnice Alimah, ľudová hudba Gregovci, klasické hudobné trio EMGEDE SPIRITS a deti zo Spišského Podhradia. „Návštevníci budú môcť prvýkrát vidieť dobovú hradnú hostinu, ochutnať kulinárske dobroty z hradnej kuchyne a zapiť ich tajným hradným elixírom dlhovekosti“, upozornila Uharčeková-Pavúková.

V sobotu si budú môcť návštevníci zakúpiť aj biely balón ako symbolický pozdrav pre hrad Krásna Hôrka. „Symbolickou sumou jedno euro tak budú môcť prispieť na obnovu požiarom zničeného hradu. Výťažok z predaja balónov poputuje na účet oficiálnej zbierky Slovenského národného múzea na obnovu hradu Krásna Hôrka“, ubezpečila Uharčeková-Pavúková.

Počas letnej sezóny sa budú môcť návštevníci tešiť na množstvo sprievodných podujatí. V druhej polovici mája je pripravená vernisáž výstavy umeleckých diel z 19. storočia pod názvom Bohyne a svätice. „Podujatie Deň a noc múzeí je naplánované na 18. mája, pričom bude aj špeciálne sprevádzanie a nočné vstupy do novootvorenej výstavy v Levoči“, konkretizovala Uharčeková-Pavúková. Noc múzeí na Spišskom hrade bude o deň neskôr pokračovať, o 20. h tam vystúpia Cigánski diabli. Na deň detí 1. júna sa môžu malí návštevníci tešiť na Valibuka, Lomidreva a Kameňožrúta, ale aj na kontaktné divadelné predstavenie a bábkové divadlo Snehulienka a sedem trpaslíkov. V polovici júna je pripravené Hradohranie – Veľká cesta do histórie. „Toto podujatie bude od 11. do 15 júna, ide o týždenný program pre deti“, dodala Pavúková-Uharčeková.

Súvisiace články
6.5.2012 Foto: Na Spišskom hrade slávnostne otvorili sezónu
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Kidslandia Prešov
Kidslandia dnes na Baštovej ulici privolala všetky deti na neuveriteľný zážitok! Deti mohli vidieť mená ako Ujo Ľubo alebo Usmievanka!
FOTO: Chiki liki tu-a na OSTATŇI RAZ TOUR 2019
Chiki liki tu-a zakončili svoju celoživotnú tour na Stromoradí. Martin zhodil svoj "ancug" a neskôr bude zavesený aj v Stromoradí.
Vydrapená Bužírka Punk System už dnes v Prešovskom Stromoradí. Aj s vlastným čašníkom
Vydrapená Bužírka Punk System je momentálne najaktívnejšia kapela zo všetkých, v ktorých pôsobí slovenský hudobník Michal Kaščák.
Veronika Rabada vystúpi v závere turné ešte v prešovskom Stromoradí a Košiciach
Veronika Rabada vydala minulý rok debutový album Lúka, ktorým si získala srdcia fanúšikov po celom Slovensku a momentálne je s ním na premiérovom klubovom turné. Už túto stredu 23.11. odohrá koncert pred prešovským publikom v Stromoradí. Odznejú nielen jej autorské novinky a hity ako Ach Janíčko, Husičky, Lúka, Zabudni, ale aj speváčkine obľúbené slovenské ľudové piesne. O deň neskôr ukončí svoje miniturné v Košiciach.
Foto: Edo Klena a priatelia
30 rokov po Nežnej spolu s priateľmi hráme a spievame. To je predsa super. Srdečne pozývame na náš koncert. Núdzový východ - Dano Hurtuk, Vlado Šipoš, Janko Višňovský, Dušan Papp. Východ - Tomáš Višňovský, Dano Hurtuk, Janko Višňovský, Dušan Papp. Klenoty - Michal Gál, Miro Sivák, Marcel Kokinčák, Jaro Janek, Marek Šoltýs, Jozef Marcin, Adam Kaščák, Lukáš Valkučák a kamaráti Martin Sejk a Paly Kovaľ, ..
Úspešná športovkyňa v sebe objavila talent pre maľbu
15.novembra bude v Mestskom múzeu a galérii vo Veľkom Šariši vystavovať svoje diela Veľkošarišanka Veronika Očipová (30). Svoj talent pre maľovanie objavila len tohto roku a o pár dní bude mať svoju samostatnú výstavu. Fitnesska a umelkyňa bude vystavovať svoje abstraktné diela i maľby Veľkého Šariša.
FOTO: Jazzové Dni Prešov
S jeseňou prichádza aj další ročník Jazzových dní Prešov
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.