Utorok, 11. august 2020
Meniny má Zuzana | zajtra Darina

Prešovský kraj hospodári najlepšie spomedzi VÚC

Prešovský samosprávny kraj hospodári najlepšie spomedzi všetkých vyšších územných celkov na Slovensku.

Vyplýva to z údajov Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO na internetovom portáli, kde sú zverejnené informácie o hospodárení slovenských obcí a vyšších územných celkov.
Finančné zdravie Prešovského kraja má hodnotu +1,5 na stupnici od -3 po +3.

Finančné skóre vyššie ako jeden má už len Nitriansky samosprávny kraj (+1,3). Štyri kraje sa hýbu v rozmedzí +0,1 až +0,9. Najhoršie je ohodnotené hospodárenie Trnavského a Banskobystrického samosprávneho kraja, -0,1.

Medzi päť najdôležitejších indikátorov finančnej stability samospráv patria celkový dlh, dlhová služba, záväzky aspoň 60 dní po splatnosti, okamžitá likvidita a základná bilancia. Až dva z nich (záväzky aspoň 60 dní po splatnosti a okamžitá likvidita) majú v PSK najvyššie ohodnotenie +3.
Inštitút však sleduje aj iné indikátory – ako napríklad dlh na obyvateľa.
Celkový dlh na obyvateľa v PSK predstavuje 75 €, v roku 2010 to bolo 81 €.

Na výpočet indikátorov finančnej stability INEKO sleduje viaceré finančné ukazovatele, ako napríklad bežné a kapitálové príjmy a výdavky, záväzky, bankové úvery a výpomoci, úrokové splátky, pohľadávky, výsledok hospodárenia, neobežný majetok, či počet obyvateľov.
"Pozitívne hodnotenie finančnej kondície kraja je pre nás zadosťučinením. Považujem to za výsledok dlhodobej tímovej práce. Sme maximálne zodpovední pri vynakladaní finančných prostriedkov a nemáme benevolentný prístup k používaniu zdrojov, pričom prihliadame na odborné finančné stanoviská. Nie je to vždy pozitívne prijaté, ale ukazuje sa, že je to správna cesta", komentuje hodnotenie predseda PSK Peter Chudík.

Prešovský samosprávny kraj je s počtom obyvateľov takmer 810 000 najľudnatejším regiónom Slovenska. Bežné príjmy PSK v roku 2011 presiahli 150 mil. €. Kapitálové výdavky v tom istom roku prevýšili 37,3 mil. €, kým v roku 2010 to bolo menej ako 24 mil. €.

Z miest Prešovského kraja má najvyššie skóre mesto Kežmarok +2,4, ktoré ako jediné presiahlo hodnotu +2. Zhodné skóre +1,7 dosiahli mestá Svit a Spišské Podhradie. Na opačnom konci rebríčka s hodnotou -1,3 je Veľký Šariš, za ktorým nasleduje Vranov nad Topľou so skóre -0,6. Krajské mesto Prešov má finančné zdravie ohodnotené na +0,1.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.