Nedeľa, 21. júl 2024
Meniny má Daniel | zajtra Magdaléna

Namiesto pokuty „plyšák“

Prešovskí vodiči dnes mali možnosť stretnúť hliadku, ktorá bola o niečo iná od tej, na akú sme zvyknutí. Namiesto pokuty totiž hliadka „uložila“ vodičom plyšovú hračku.

PRIPÚTAJTE SPRÁVNE SVOJE DETI!
Pod týmto názvom Občianske združenie Chráňme naše deti v spolupráci so spoločnosťou Shell predstavilo informačno-vzdelávaciu kampaň, ktorá poukazuje na problém rizikovosti úrazov a úmrtia detí vo vozidlách počas prepravy. Podnetom boli alarmujúce čísla, ktoré ukázali, že ročne sa na európskych cestách zraní viac ako 100 000 detí.

Kampaň potrvá celý jún a jej súčasťou sú Plyšové hliadky, z ktorých jedna dnes oslovovala prešovských vodičov na čerpacej stanici Shell.
Na to, prečo práve Plyšové hliadky a s akým cieľom je akcia organizovaná, vysvetlila predsedníčka OZ Chráňme naše deti Martina Valachová. "Deti sú naozaj jemné ako plyš a táto Plyšová hliadka sa vodičov dotazuje a zisťuje vedomosti o bezpečnej jazde, či vedia do kedy má byť dieťa v detskej sedačke, do koľko centimetrov, resp. rokov a pod. a za správne odpovede od nás dostávajú plyšové hračky ako symboliku jemnosti dieťaťa", uviedla predsedníčka OZ.

Otázky Plyšovej hliadky boli položené aj primátorovi mesta Prešov Pavlovi Hagyarimu. "Tešíme sa, že táto akcia je aj v Prešove, som presvedčený, že starostlivosť o naše deti je jednou z najdôležitejších, tak bezpečnosť v aute, ako aj mimo auta, na ihriskách, chodníkoch a pod", uviedol P. Hagyari, ktorý zdôraznil, že v Prešove je podporená každá takáto akcia, ktorá chráni naše deti, našu budúcnosť.

Na cestách sa v Európe zraní ročne až 100 000 detí.
"Každoročne príde na európskych cestách o život viac ako 1 100 detí, počet tých, ktoré sa počas prepravy vo vozidlách zrania, je mimoriadne hrozivý", uviedla M Valachová, predsedníčka Združenia Chráňme naše deti. Až 100 000 detí podľa jej slov ročne utrpí zranenie, ktoré mu bolo spôsobené vo vnútri vozidla. "Medzi významné dôvody patrí aj nedodržanie zákonných ustanovení, ktoré určuje aj nariadenie vlády SR č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií", vysvetlila organizátorka. Upozornila však, že zranenie môžu spôsobiť i neupevnené tvrdé predmety, ako napríklad fľaša s nápojom či elektronické hry a tie sa v prípade prudkého nárazu môžu zmeniť na smrtiacu zbraň.

Prevencia môže znížiť úrazy až o 60%, v aute prejavíte lásku svojmu dieťaťu tým, ak ho správne pripútate
Kampaň upozorňuje na zákaz prepravy detí na mieste predného spolujazdca bez autosedačky alebo na povinnosť použiť autosedačku či podsedák pre deti do 150 cm alebo do váhy 36 kg. Vysvetľuje tiež povinné používanie bezpečnostných pásov na zadných sedadlách pre deti.
Na zákazníkov siete čerpacích staníc Shell tak čaká Plyšová hliadka, ktorá vodičov a ich spolucestujúcich otestuje, ako dobre poznajú povinnosti o preprave detí vo vozidlách. Za správnu odpoveď ich ihneď odmení plyšovou hračkou a odovzdá aj informačný leták. "Kampaň prináša našim zákazníkom užitočné informácie, ktoré získajú aj z letákov od obsluhy čerpacích staníc, ako aj na našej webovej stránke. Stali sme sa jej spoluorganizátorom, pretože si myslíme, že prevencia môže skutočne pomôcť znížiť počet zranení tých najzraniteľnejších - detí", uviedol Ing. Igor Janok, riaditeľ prevádzky čerpacích staníc Shell Slovakia. Trasa hliadky povedie z čerpacej stanice Shell na Panónskej ceste v Bratislave do Trenčína a potom do Žiliny, Ružomberka, Prešova, Košíc a do Zvolena.

Kampaň ďalej podporili spoločnosť VOLVO, AXA, Dráčik a mediálnymi partnermi sú Zoznam.sk, Slovenka, rádio Jemné melódie a rádio Viva.

Občianske združenie Chráňme naše dete vzniklo preto, aby sa nahlas upozorňovalo na všetko, čo ohrozuje naše deti. "Aby sa nám deti zdravé a živé vrátili z lyžiarskych zájazdov či z cesty do školy, aby ich nezneužívali reklamné praktiky a aby z nich vyrástli zodpovední, ale hlavne dobrí ľudia. Chceme oslovovať všetkých dospelých, aby sme si vzájomne pomáhali a zdieľali spoločné problémy", opísala zámer a činnosť predsedníčka združenia M. Valachová.
Viac informácií o OZ Chráňme naše deti: www.chranmenasedeti.sk

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK