Nedeľa, 24. január 2021
Meniny má Timotej | zajtra Gejza

Namiesto pokuty „plyšák“

Prešovskí vodiči dnes mali možnosť stretnúť hliadku, ktorá bola o niečo iná od tej, na akú sme zvyknutí. Namiesto pokuty totiž hliadka „uložila“ vodičom plyšovú hračku.

PRIPÚTAJTE SPRÁVNE SVOJE DETI!
Pod týmto názvom Občianske združenie Chráňme naše deti v spolupráci so spoločnosťou Shell predstavilo informačno-vzdelávaciu kampaň, ktorá poukazuje na problém rizikovosti úrazov a úmrtia detí vo vozidlách počas prepravy. Podnetom boli alarmujúce čísla, ktoré ukázali, že ročne sa na európskych cestách zraní viac ako 100 000 detí.

Kampaň potrvá celý jún a jej súčasťou sú Plyšové hliadky, z ktorých jedna dnes oslovovala prešovských vodičov na čerpacej stanici Shell.
Na to, prečo práve Plyšové hliadky a s akým cieľom je akcia organizovaná, vysvetlila predsedníčka OZ Chráňme naše deti Martina Valachová. "Deti sú naozaj jemné ako plyš a táto Plyšová hliadka sa vodičov dotazuje a zisťuje vedomosti o bezpečnej jazde, či vedia do kedy má byť dieťa v detskej sedačke, do koľko centimetrov, resp. rokov a pod. a za správne odpovede od nás dostávajú plyšové hračky ako symboliku jemnosti dieťaťa", uviedla predsedníčka OZ.

Otázky Plyšovej hliadky boli položené aj primátorovi mesta Prešov Pavlovi Hagyarimu. "Tešíme sa, že táto akcia je aj v Prešove, som presvedčený, že starostlivosť o naše deti je jednou z najdôležitejších, tak bezpečnosť v aute, ako aj mimo auta, na ihriskách, chodníkoch a pod", uviedol P. Hagyari, ktorý zdôraznil, že v Prešove je podporená každá takáto akcia, ktorá chráni naše deti, našu budúcnosť.

Na cestách sa v Európe zraní ročne až 100 000 detí.
"Každoročne príde na európskych cestách o život viac ako 1 100 detí, počet tých, ktoré sa počas prepravy vo vozidlách zrania, je mimoriadne hrozivý", uviedla M Valachová, predsedníčka Združenia Chráňme naše deti. Až 100 000 detí podľa jej slov ročne utrpí zranenie, ktoré mu bolo spôsobené vo vnútri vozidla. "Medzi významné dôvody patrí aj nedodržanie zákonných ustanovení, ktoré určuje aj nariadenie vlády SR č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií", vysvetlila organizátorka. Upozornila však, že zranenie môžu spôsobiť i neupevnené tvrdé predmety, ako napríklad fľaša s nápojom či elektronické hry a tie sa v prípade prudkého nárazu môžu zmeniť na smrtiacu zbraň.

Prevencia môže znížiť úrazy až o 60%, v aute prejavíte lásku svojmu dieťaťu tým, ak ho správne pripútate
Kampaň upozorňuje na zákaz prepravy detí na mieste predného spolujazdca bez autosedačky alebo na povinnosť použiť autosedačku či podsedák pre deti do 150 cm alebo do váhy 36 kg. Vysvetľuje tiež povinné používanie bezpečnostných pásov na zadných sedadlách pre deti.
Na zákazníkov siete čerpacích staníc Shell tak čaká Plyšová hliadka, ktorá vodičov a ich spolucestujúcich otestuje, ako dobre poznajú povinnosti o preprave detí vo vozidlách. Za správnu odpoveď ich ihneď odmení plyšovou hračkou a odovzdá aj informačný leták. "Kampaň prináša našim zákazníkom užitočné informácie, ktoré získajú aj z letákov od obsluhy čerpacích staníc, ako aj na našej webovej stránke. Stali sme sa jej spoluorganizátorom, pretože si myslíme, že prevencia môže skutočne pomôcť znížiť počet zranení tých najzraniteľnejších - detí", uviedol Ing. Igor Janok, riaditeľ prevádzky čerpacích staníc Shell Slovakia. Trasa hliadky povedie z čerpacej stanice Shell na Panónskej ceste v Bratislave do Trenčína a potom do Žiliny, Ružomberka, Prešova, Košíc a do Zvolena.

Kampaň ďalej podporili spoločnosť VOLVO, AXA, Dráčik a mediálnymi partnermi sú Zoznam.sk, Slovenka, rádio Jemné melódie a rádio Viva.

Občianske združenie Chráňme naše dete vzniklo preto, aby sa nahlas upozorňovalo na všetko, čo ohrozuje naše deti. "Aby sa nám deti zdravé a živé vrátili z lyžiarskych zájazdov či z cesty do školy, aby ich nezneužívali reklamné praktiky a aby z nich vyrástli zodpovední, ale hlavne dobrí ľudia. Chceme oslovovať všetkých dospelých, aby sme si vzájomne pomáhali a zdieľali spoločné problémy", opísala zámer a činnosť predsedníčka združenia M. Valachová.
Viac informácií o OZ Chráňme naše deti: www.chranmenasedeti.sk

Mohlo by Vás zaujímať
Prvým Prešovčanom roka 2021 je Riško
Vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove sa 1. januára 2021 ráno narodil chlapček Denis. V druhý deň nového roka sa vypýtal na svet aj prvý Prešovčan Richard.
Finančná správa zverejnila prvé formuláre daňových priznaní
Finančná správa zverejnila prvé elektronické formuláre daňových priznaní. Od 1.1.2021 sú pre klientov dostupné formuláre pre daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu A aj B či daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty. V ďalších dňoch pribudnú na portáli finančnej správy elektronické formuláre aj pre ďalšie dane a oznámenia.
Nové pravidlá pre obchod s Veľkou Britániou
Od dnes začínajú platiť nové pravidlá pre preclievanie tovaru z a do Veľkej Británie. Dôvodom je skončenie prechodného obdobia po Brexit-e, počas ktorého platila vo Veľkej Británii legislatíva EÚ, vnútorného trhu a colnej únie. Nové pravidlá sa riadia „pobrexitovou“ dohodou, ktorú sa podarilo uzavrieť medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom. Finančná správa je na novú situáciu pripravená a svojim klientom pomôže.
V roku 2020 boli v Prešove najobľúbenejšími menami Mária a Jakub
Najrozšírenejším menám novorodencov v roku 2020 v Prešove kraľujú Mária a Jakub. Opäť pribudli aj bábätká s netradičnými menami.
Formuláre sú dostupné už aj pre právnické osoby
Elektronické formuláre daňových priznaní sú dostupné už aj pre právnické osoby. Finančná správa ich dnes zverejnila na svojom portáli. Zároveň zverejnili aj ďalšie formuláre a tlačivá.
Rastie počet elektronických podaní
Čoraz viac subjektov komunikuje s finančnou správou elektronicky. Počty elektronických podaní dokazujú, že sa pre elektronickú komunikáciu rozhodli aj klienti, ktorí takúto povinnosť nemali. Daňové subjekty doručili vlani prostredníctvom portálu finančnej správe takmer 10 miliónov elektronických podaní. Najviac, vyše 1,3 milióna, podali daňové subjekty v marci 2020, a to aj napriek koronakríze.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.