Utorok, 04. august 2020
Meniny má Dominik, Dominika | zajtra Hortenzia

Cesty v Prešovskom kraji čakajú v lete opravy

Prešovský samosprávny kraj začína letnú sezónu na cestách opravami komunikácií II. a III. triedy. Opravy možno rodzeliť na dve časti: odstraňovanie povodňových škôd a modernizácia havarijných stavov regionálnych komunikácií.

ilustračný obrázok
ilustračný obrázok

Prešovský samosprávny kraj na regionálnych komunikáciách bude ešte v tomto roku odstraňovať následky ničivých povodní z roku 2010. Povodňové škody len na cestách II. a III. triedy vtedy dosiahli výšku 23,6 mil. €. V kraji spôsobili okolo 100 kolíznych bodov, ktoré doteraz riešime postupne podľa závažnosti.

Okrem vozoviek povodne v Prešovskom kraji zničili 12 mostov. Zatiaľ je opravených necelých 50 % škôd, ktoré spôsobila voda v máji a júni 2010. Vláda SR nám na odstránenie škôd spôsobených povodňami poskytla 6,8 mi. €, zvyšok financujeme z vlastných zdrojov PSK.

[CITE]["Doteraz evidujeme zosuvy v obciach Petrovany, Drienov, Paršivá, Lažany, Vyšný Hrušov,
Ruská Poruba, Poliakovce. Všetky budeme opravovať počas nadchádzajúcich letných mesiacov"][CITE], približuje Vladimír kozák, riaditeľ Správy a údržby ciest (SÚC) PSK.
Kvôli sanácii zosuvov v obciach Petrovany a Drienov bude úplná uzávierka cesty počas letných prázdnin. Začne sa 2. júla a potrvá do konca septembra.

Rovnako v letných mesiacoch budú prebiehať práce na zosuvoch Paršivá, Lažany, Poliakovce a na moste Pusté Pole. Práce by mali byť ukončené do konca októbra. Už budúci týždeň, 19. júna je naplánované ukončenie sanácie zosuvu v Ruskej Porube a zosuv Vyšný Hrušov plánujú cestári opraviť do 31. júla.
Práce pokračujú aj na moste v Orlove, ktorý by mal byť od 4. júla sprejazdnený aj pre aumobilovú dopravu. Od novembra minulého roku slúžil len pre peších.

"Začali sme riešiť aj najkritickejší stav v kraji, na ceste Malý Lipník – Sulín. Rieka Poprad tu vybrežila a zobrala kus územia. Boli obnažené pilóty, došlo k posunu oporného múru, ktorý treba sanovať. Vo svahu je nakumulované obrovské množstvo vody, takže hrozia zosuvy aj nad cestou. Zhotoviteľ si v uplynulých dňoch prevzal stavenisko a začne s prácami. Vykoná horizontálne odvodňovacie vrty na odvodnenie územia a ďalšie potrebné stavebné práce. Podľa projektovej dokumentácie rozpočet na sanáciu dosiahne takmer 500 000 €. Uvidíme však, čo sa bude v tomto území diať ďalej. Celé spojenie do obce Sulín pozdĺž rieky Poprad je totiž zosuvné, takže môže padať ďalej. Je to najdrahšia cesta do obce v Prešovskom kraji", doplnil výpočet V. Kozák.
Malý Lipník – Sulín: najdrahšia cesta v kraji.

Len v tomto roku vyčlenil Prešovský kraj z vlastných prostriedkov ďalšie tri milióny eur na modernizáciu cestnej siete. Počas letných prázdnin sa bude rekonštruovať spolu 25 úsekov ciest. Finančne najnáročnejšia bude rekonštrukcia úseku Malá Poľana - Krásny Brod na ceste II. triedy v okrese Medzilaborce (rozpočtový náklad 182 000 €), nasleduje modernizácia cesty III. triedy Mlynčeky – Kežmarok (180 000 €) a oprava komunikácie II. triedy Makovce – Havaj v okrese Stropkov (173 000 €).
"Momentálne vyhodnocujeme súťaž, takže práce by sa mohli začať začiatkom júla a potrvajú štyri mesiace, do konca októbra“, priblížil časový harmonogram riaditeľ SÚC PSK.

Počas celých prázdnin preto budú prebiehať práce na týchto cestách:
Okres Humenné:
prieťah obcou Zbudské Dlhé (165 000 €)
Zemplínske Hámre – Belá nad Cirochou (150 000 €)
Humenné – Jasenov (134 000 €)
Okres Vranov nad Topľou:
Michalok – Merník (103 000 €)
Vechec – Banské (82 000 €)
Cabov – Sečovská Polianka (80 000 €)
Okres Bardejov:
Nižný Tvarožec – Gaboltov (95 000 €)
Hrabské – Malcov (92 000 €)
Kučín – Kurima (74 000 €)
Hažlín – Bardejov (73 000 €)
Okres Medzilaborce:
Malá Poľana – Krásny Brod (182 000 €)
Okres Sabinov:
Ražňany – Ostrovany (117 000 €)
Červenica pri Sabinove (60 000 €)
Okres Levoča:
Lúčka – Spišské Podhradie (109 000 €)
Okres Stará Ľubovňa:
Plaveč – Andrejovka (110 000 €)
Čirč – Ľubotín (80 000 €)
Okres Prešov:
Prešov – Záborské (145 000 €)
Hrabkov – Široké (138 000 €)
Lipovce (122 000 €)
Okres Stropkov:
Makovce – Havaj (173 000 €)
Nižná Olšava – Vyšná Olšava (42 000 €)
Okres Kežmarok:
Mlynčeky – Kežmarok (180 000 €)
Okres Poprad:
prieťah mestom Poprad (126 000 €)
Spišské Bystré – Poprad (100 000 €)
Dolný Smokovec – Horný Smokovec (40 000 €)

Prosíme vodičov o strpenie, keď prídu na úsek, kde pracujú cestári. Ide nám o skvalitnenie cestnej siete na území kraja, veríme, že pochopia komplikácie pri prejazde spomenutých úsekov.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) má najrozsiahlejšiu sieť regionálnych ciest na Slovensku. Spravuje 2 438 kilometrov ciest II. a III. triedy. Pri prevode majetku od štátu v roku 2004 bolo vyše
48 % ciest v nevyhovujúcom alebo havarijnom stave. Odvtedy kraj do ich modernizácie investoval vyše 100 miliónov eur.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.