Piatok, 17. január 2020
Meniny má Nataša | zajtra Bohdana

V PSK spustili petíciu za zachovanie pôvodného železničného grafikonu

Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík uviedol, že regionálna samospráva zásadne nesúhlasí s návrhom nového grafikonu, ktorý počíta so zrušením viacerých spojov na území kraja a jediného rýchlika na trase Prešov - Bratislava.

(ilustračné foto)
(ilustračné foto)

Vedenie PSK vo vyhlásení konštatuje, že žiadna z pripomienok k novému návrhu nebola akceptovaná, a preto chce podniknúť ďalšie kroky. Jedným z nich je aj petícia, ktorú ako prví podpísali Peter Chudík, primátor Prešova Pavel Hagyari a občiansky aktivista Jozef Róbert Šmigalla.

Podľa Chudíka by nový grafikon nepriaznivo zasiahol do verejnej dopravy v Prešovskom kraji a chýbajúce spoje by bolo ťažké nahradiť autobusovými. Negatívny dosah by mala eliminácia trate Stará Ľubovňa – Plaveč a Kežmarok – Stará Ľubovňa.

Chudík zdôraznil, že samospráva nemôže súhlasiť s návrhom grafikonu, ktorý presadzuje generálny riaditeľ sekcie železničnej dopravy a dráh Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Jiří Kubáček.

"Bez toho, aby sa rokovalo tu v regióne, rozhodol sa od stola v Bratislave. V podstate jediný dôvod vraj je, že je to neefektívne. S takýmto spôsobom nemôžeme súhlasiť a výrazne protestujeme a urobíme z našej pozície všetko preto, aby bol zachovaný terajší grafikon", povedal predseda PSK. Pripomenul, že takéto zmeny sa majú udiať v čase, kedy prebiehajú medzivládne rokovania o železničnom prepojení Slovenska a Poľska na trase Košice – Plaveč – Muzsyna – Krakow. Chudík je presvedčený, že ďalšie rokovania a petícia pomôžu zachovať súčasný stav a verí, že tento návrh neprejde a minister dopravy Ján Počiatek rozhodne inak.

Podľa jedného z iniciátorov petície, Šmigallu, takýto návrh by nekorešpondoval ani s programovým vyhlásením vlády, ktorá si dala za cieľ pomáhať zaostalejším regiónom. Doplnil, že desiatky spojov by sa mali rušiť práve na východe republiky.

"Pri porovnaní návrhu grafikonu s terajším grafikonom som zistil, že by sa zrušilo celkom 55 spojov a novozavedených by malo byť 11. V tom nie je zarátaná trať Košice – Zvolen a Tatranské železnice", hovorí Šmigalla.

Hagyari označil návrh na zrušenie priameho spoja medzi Prešovom a hlavným mestom za nekompetentný. Mesto podľa neho potrebuje, aby takýto spoj premával denne.

"Oslovila ma skupinka aktivistov, ktorá v prípade, že tento grafikon vojde do platnosti, zablokujú dopravu smerom na Tatry a smerom na Košice, komplet dopravu v meste Prešov. Aby kompetentní v Bratislave pochopili, že ide o tretie najväčšie mesto na Slovensku a zaslúži si slušnosť a spravodlivosť aj v oblasti dopravy", konštatoval primátor.

Šmigalla doplnil, že petičné hárky budú k dispozícii v prešovskom mestskom informačnom centre, na sídliskách a prihlásili sa aj ďalšie mestá.

Súvisiace články
11.9.2012 Petíciu za zachovanie železničného grafikonu podpísalo 10.000 ľudí
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.