Utorok, 20. apríl 2021
Meniny má Marcel | zajtra Ervín

„Gens una sumus“ (všetci sme jedna rodina)

V duchu tohto celosvetového motta šachistov „Gens una sumus“ (všetci sme jedna rodina) sa bude niesť celý nasledujúci týždeň. V dňoch 28. júla – 4. augusta 2012 sa v priestoroch Hotela Senátor (Hlavná 69, Prešov) uskutoční V. ročník medzinárodného šachového podujatia PREŠOV OPEN 2012, ktoré je organizované pod záštitou primátora mesta Prešov Pavla Hagyariho a Krajského šachového zväzu.

(ilustračné foto)
(ilustračné foto)

Súčasťou týždenného šachového „maratónu“ bude v piatok (3.8.2012) o 19.00 h simultánka s primátorom, v ktorej si 6-8 mladých hráčov zahrá priamo na námestí šachové partie s prvým mužom mesta.

Kráľovská hra, ktorá v sebe spája umenie, vedu i šport sa v Prešove udomácnila a postupne sa stáva tradíciou. Táto športová aktivita, ktorá je zároveň zatraktívnením Prešovského kultúrneho leta, nadväzuje na sériu známych šachových podujatí, ktoré majú v Prešove silné zázemie. „Ide o každoročnú, veľmi obľúbenú šachovú akciu, o čom svedčí aj narastajúci počet účastníkov“, uviedol Jaroslav Bánoci, spoluorganizátor podujatia. „Hracím systémom turnaja je švajčiarsky systém na deväť kôl pre všetkých účastníkov, so zápočtom na FIDE ELO“, vysvetlil pravidlá J. Bánoci. Ako dodal, zaujímavosťou tohto ročníka bude aj účasť majstra Francúzska v kategórii do 8 rokov Tea Ciccoliho s trénerom Vincentom Moretom a účasť prisľúbil aj Mikuláš Maník, jeden z dvoch prešovských medzinárodných veľmajstrov.

Okrem turnajových „bojov“, v ktorých sa hráči budú snažiť „vyšachovať“ súpera, sú pripravené aj doprovodné akcie. „V stredu (1.8.2012) sa odohrá bleskový šachový turnaj, kde sa hrajú časovo skrátené šachové partie, v ktorých má každý z hráčov na celú hru 5 minút“, vysvetlil J. Bánoci. Pripravená je aj prehliadka historických pamiatok mesta Prešov a podľa počtu záujemcov aj mariášový turnaj.

Vyvrcholením doprovodnej časti turnaja bude v piatok (3.8.2012) o 19.00 h pred radnicou simultánka s primátorom, v ktorej si 6-8 mladí hráči zahrajú priamo na námestí šachové partie s prvým mužom mesta. Atmosféru bude dotvárať hudobný doprovod skupiny Bumerang. Šach sa podľa slov primátora dá prirovnať dokonca aj k politike, „dôležité je, aby ten, kto nakoniec vyhrá, bol občan“, uviedol P. Hagyari. „Šachovú partiu si tentoraz nezahrám s poslancami, ale s mladými šachovými talentami“, dodal s úsmevom primátor, ktorý tento druh športu považuje za skvelý tréning mysle.

Účastníci turnaja budú počas celého týždňa súťažiť o zaujímavé finančné ceny, pre najlepšieho hráča do 15 rokov a pre absolútneho víťaza čaká aj pohár primátora mesta Prešov a sponzorská cena je určená pre najlepšieho prešovského účastníka turnaja. „Tešíme sa na širokú účasť a hlavne na mladých hráčov z Prešova a okolia, ktorí napĺňajú naše nové slovenské motto - šach je viac ako šport“, doplnil pozvanie J. Bánoci.

Prešov Open je medzinárodným šachovým turnajom, ktorý sa tradične koná pod záštitou primátora mesta Prešov a Krajského šachového zväzu. V minulom roku dosiahol počet účastníkov 66. Okrem tradičných podujatí šachových turnajov sa v poslednom období veľmi úspešne aktivizuje aj rozvoj šachu mladej generácie projektom Šach na školách, kde je zapojených šesť prešovských škôl.

Mohlo by Vás zaujímať
Pátranie po hľadanej osobe
JUDr. Peter Košč, LLM MBA, nar. 17.08.1976.
Mesto Prešov rozšíri regulované parkovanie do ďalších zón, pribudnú aj nové parkovacie automaty
V rámci systému regulácie statickej dopravy pribudnú v meste Prešov od júna 2021 nové spoplatnené zóny. Pôjde o zónu č. 3 a dve ulice v zóne č. 4. V tom istom mesiaci mesto osadí aj nové parkovacie automaty na najvyťaženejších miestach v zónach č. 1 a 2.
Protitankovú strelu doviezol autom na políciu!
Včera (28.03.2021) o pol druhej popoludní sa osobne dostavil na Obvodné oddelenie Policajného zboru v Stropkove 60 ročný miestny muž a doniesol protitankovú strelu.
Poslanci volili nového hlavného kontrolóra mesta Prešov
Novým hlavným kontrolórom mesta Prešov bude Alexander Ernst. Po tajnej voľbe v mestskom zastupiteľstve získal zhodný počet hlasov so svojou protikandidátkou. O jeho víťazstve rozhodol až žreb.
Drobná architektúra pripomína slávnu históriu, predovšetkým cisárovnú Sisi
Bardejovské Kúpele sú medzinárodne známe svojimi 10 prameňmi prirovnávanými k tým vo francúzskych kúpeľoch Vichy.
Mesto Prešov odpustí poplatky prevádzkovateľom letných terás aj v tomto roku
Majitelia kaviarní a gastro prevádzok v Prešove môžu požiadať o umiestnenie sezónnych letných terás už teraz. Vopred sa tak môžu pripraviť na otvorenie exteriérových sedení, ktorému však musí predchádzať uvoľnenie protipandemických opatrení zo strany štátu. Mesto Prešov odpustí podnikateľom poplatky za umiestnenie terás aj v nadchádzajúcej sezóne.
Jarné upratovanie v Prešove potrvá do 27. apríla
Mesto Prešov vychádza občanom v ústrety. V rámci jarného upratovania v Prešove doplní 5. cyklus, ktorý potrvá až do 27. apríla.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.