Pondelok, 06. júl 2020
Meniny má Patrik, Patrícia | zajtra Oliver

ZŠ Matice Slovenskej v Prešove zapojená do národného projektu

V pondelok 17. decembra sa na základnej škole Matice Slovenskej v Prešove uskutočnila tlačová konferencia k národnému projektu "Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít".

Tlačová konferencia bola zorganizovaná z iniciatívy poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Svetlany Pavlovičovej v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom. Cieľom besedy bolo informovanie verejnosti o stave implementácie celodenného výchovného systému v rámci národného projektu, do ktorého je zapojená ZŠ Matice Slovenskej ako jediná škola v rámci krajského mesta Prešov.

Národný projekt "Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít" je financovaný zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu sumou viac ako 24 mil. Eur.

Realizátorom projektu je Metodicko-pedagogické centrum, ktoré pomáha implementovať celodenný výchovný systém na 200 základných školách na celom Slovensku. Projekt má ambíciu vytvoriť model inkluzívneho školského prostredia prostredníctvom inovácií vo výučbe, voľnom čase, ale najmä lepšej pripravenosti pedagógov na problémy výchovy a vzdelávania žiakov z MRK.

Jeho cieľom je vytvorenie podmienok na základných školách skvalitnením výučby a zlepšením výchovno-vzdelávacích výsledkov primárne žiakov z marginalizovaných rómskych komunít, ale zároveň prináša výhody pre všetkých žiakov základných škôl rozvíjaním ich vzdelávacích potrieb. Celodenný výchovný systém má podporiť desegregáciu v školstve a prispievať k vytvoreniu otvorenej, multikultúrnej a pozitívnej atmosféry na školách.

Vypracované učebné osnovy pre voliteľné predmety, plány činností záujmových krúžkov a materiálna podpora spojená s pokrytím personálnych nákladov na zabezpečenie popoludňajších aktivít sú výhodami, ktoré národný projekt ponúka aj tejto základnej škole.

Školy zapojené do projektu navštevuje spolu 45 084 žiakov z ktorých je 22 006, teda takmer 50% zo sociálne znevýhodneného prostredia. Spolu 200 škôl zapojených do projektu sa nachádza vo všetkých krajoch Slovenskej republiky, okrem Bratislavského kraja. Prešov je sídlom kraja s najvyšším podielom obyvateľov spadajúcich do cieľovej skupiny národného projektu a preto je aj najvyšší počet základných škôl zapojených do projektu – viac než 80 – práve z tohto kraja.

Celkovo 2 700 pedagogických zamestnancov, z toho 200 riaditeľov základných škôl a 2 500 učiteľov a vedúcich záujmových útvarov spolupracuje pri implementácii celodenného výchovného systému.

Účastníkmi konferencie boli: Ing. Svetlana Pavlovičová, poslankyňa NR SR; Ing. Eva Kaduková, manažérka projektu; Mgr. Róbert Korec, hlavný koordinátor MPC pre rómsku problematiku a PaedDr. Renáta Borščová, riaditeľka ZŠ Matice Slovenskej.

Ďalšie informácie o národnom projekte nájdete na stránke www.eduk.sk. Kontakt pre média: Nina Šilanová nina.silanova@mpc-edu.sk.

Redakciu informovala Nina Šilanová.

Mohlo by Vás zaujímať
Prazdroj investuje milióny do ekonomiky a komunít: Roztočte s nami Slovensko!
Slovensko sa pomaly vracia do normálu. Po dlhých týždňoch, počas ktorých sa život takmer úplne zastavil, je čas dať zase našu spoločnosť do pohybu.
Priateľské upozornenie na výšku obratu pre účely DPH
Finančná správa pokračuje v proklientskom prístupe k svojim klientom. Takmer 2 000 podnikateľom rozposlala softwarning, aby ich upozornila na kontrolu ich ročného obratu. Aj takýmto spôsobom daňovníkov upozorňuje na ich povinnosti bez toho, aby im hrozili nejaké sankcie či pokuty za nesplnenie si ich povinností.
Storočný starček, ktorý vyšiel z domu a vošiel do knižnice
Pred 5 rokmi vošiel do knižnice milý starší pán a chcel sa zapísať za čitateľa. Nebolo na tom nič nezvyčajné až do momentu, keď nám podal vyplnenú prihlášku. Svietil na nej rok narodenia 1920. Neverili sme vlastným očiam. Náš nový čitateľ bol starší ako naša knižnica, ktorá si už toho tiež veľa pamätala. Veď práve v tom roku oslavovala 90. výročie svojho vzniku.
Pozor na podvodníkov, ktorí chcú vylákať peniaze - nenaleťte im
Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať občanov a skrývajú sa za poplatky spojené s colným konaním. Apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať a neposielali im žiadne peniaze. Takéto konanie by mali okamžite nahlásiť na políciu.
Pandémia COVID-19 bola vážnou záťažou aj pre osoby užívajúce psychoaktívne látky a ich blízkych
Dôsledky pandémie COVID-19 a prijatých opatrení sa postupne ukazujú v spoločnosti i vo všetkých sférach individuálnych životov ľudí. V plnej miere sa prejavujú aj u osôb ohrozených rizikovým správaním v súvislosti s užívaním psychoaktívnych látok či škodlivými návykovými činnosťami, pre ktoré je mimoriadna situácia zvlášť vysokou záťažou.
Do charitatívnej cyklojazdy pre onkologicky choré deti sa zapojilo aj mesto Prešov
Skupina cyklistov v rámci charitatívnej cyklotour Na bajku onkodeťom 2020, ktorá je pokračovateľkou akcie Na bicykli deťom pre život, dnes prešla aj cez mesto Prešov. Plánovanú zastávku si urobili aj na radnici, kde si prebrali symbolický šek v hodnote 300 eur.
V zariadení pre seniorov na Cemjate zvládli korona krízu ukážkovo, spustili aj nový systém rezervácie návštev
V Zariadení pre seniorov Harmónia, Prešov - Cemjata zvládli korona krízu na jednotku. Počas mimoriadnej situácie sa u klientov ani zamestnancov nepotvrdil žiadny prípad ochorenia COVID-19. V opatreniach však nepoľavujú ani teraz. Seniorov chránia aj pomocou online registrácie hostí.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.