Štvrtok, 17. október 2019
Meniny má Hedviga | zajtra Lukáš

ZŠ Matice Slovenskej v Prešove zapojená do národného projektu

V pondelok 17. decembra sa na základnej škole Matice Slovenskej v Prešove uskutočnila tlačová konferencia k národnému projektu "Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít".

Tlačová konferencia bola zorganizovaná z iniciatívy poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Svetlany Pavlovičovej v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom. Cieľom besedy bolo informovanie verejnosti o stave implementácie celodenného výchovného systému v rámci národného projektu, do ktorého je zapojená ZŠ Matice Slovenskej ako jediná škola v rámci krajského mesta Prešov.

Národný projekt "Vzdelávaním pedagogických zamestnancov k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít" je financovaný zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu sumou viac ako 24 mil. Eur.

Realizátorom projektu je Metodicko-pedagogické centrum, ktoré pomáha implementovať celodenný výchovný systém na 200 základných školách na celom Slovensku. Projekt má ambíciu vytvoriť model inkluzívneho školského prostredia prostredníctvom inovácií vo výučbe, voľnom čase, ale najmä lepšej pripravenosti pedagógov na problémy výchovy a vzdelávania žiakov z MRK.

Jeho cieľom je vytvorenie podmienok na základných školách skvalitnením výučby a zlepšením výchovno-vzdelávacích výsledkov primárne žiakov z marginalizovaných rómskych komunít, ale zároveň prináša výhody pre všetkých žiakov základných škôl rozvíjaním ich vzdelávacích potrieb. Celodenný výchovný systém má podporiť desegregáciu v školstve a prispievať k vytvoreniu otvorenej, multikultúrnej a pozitívnej atmosféry na školách.

Vypracované učebné osnovy pre voliteľné predmety, plány činností záujmových krúžkov a materiálna podpora spojená s pokrytím personálnych nákladov na zabezpečenie popoludňajších aktivít sú výhodami, ktoré národný projekt ponúka aj tejto základnej škole.

Školy zapojené do projektu navštevuje spolu 45 084 žiakov z ktorých je 22 006, teda takmer 50% zo sociálne znevýhodneného prostredia. Spolu 200 škôl zapojených do projektu sa nachádza vo všetkých krajoch Slovenskej republiky, okrem Bratislavského kraja. Prešov je sídlom kraja s najvyšším podielom obyvateľov spadajúcich do cieľovej skupiny národného projektu a preto je aj najvyšší počet základných škôl zapojených do projektu – viac než 80 – práve z tohto kraja.

Celkovo 2 700 pedagogických zamestnancov, z toho 200 riaditeľov základných škôl a 2 500 učiteľov a vedúcich záujmových útvarov spolupracuje pri implementácii celodenného výchovného systému.

Účastníkmi konferencie boli: Ing. Svetlana Pavlovičová, poslankyňa NR SR; Ing. Eva Kaduková, manažérka projektu; Mgr. Róbert Korec, hlavný koordinátor MPC pre rómsku problematiku a PaedDr. Renáta Borščová, riaditeľka ZŠ Matice Slovenskej.

Ďalšie informácie o národnom projekte nájdete na stránke www.eduk.sk. Kontakt pre média: Nina Šilanová nina.silanova@mpc-edu.sk.

Redakciu informovala Nina Šilanová.

Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Za Slušné Slovensko
Je to 19 mesiacov po vražde. No my nesmieme zabudnúť. Fotoreport z akcie.
Podozrenie na podvody pri DPH
Predbežná škoda vo výške takmer 2 mil. eur, podozrenie z neoprávneného odpočítavania dane z pridanej hodnoty a zaistenie viacerých účtovných dokladov. To je výsledok ostatného zásahu Kriminálneho úradu finančnej správy vo viacerých bratislavských spoločnostiach.
Úradníci vyčistili les od odpadkov
Dobrovoľnícke práce úradníkov, zamestnancov mestských organizácii či zamestnancov pivovaru Šariš pokračujú vo Veľkom Šariši znova. Tentokrát sa pustili do čistenia lesa v mestskej časti Kanaš. Po vyčistených zastávkach, natretí mostu, výsadbe kvetov, teraz vyzbierali množstvo odpadkov v lese.
Konať dobro a pomáhať nie je prežitok ani v Prešove
Prešovské dobrovoľnícke centrum, o.z. už po 12-ty raz spojilo mimovládne neziskové organizácie, školy, CVČ a ďalšie subjekty v Prešovskom kraji s dobrovoľníkmi. Tí počas septembra venovali svoj čas, energiu i schopnosti na to, aby sa v rôznych mestách a obciach mohli uskutočniť zaujímavé podujatia pre dobrú vec.
Máte po štyridsiatke a cítite sa ako starší človek?
V roku 1990 vyhlásila Organizácia Spojených národov 1. október za Medzinárodný deň starších ľudí. Správy o demografickom vývoji neľútostne konštatujú, že populácia starne a to prináša hospodárske a sociálne výzvy počínajúc pracovným trhom až po zdravotnú starostlivosť a služby.
eKasa prináša podnikateľom výhody, na ktoré neboli zvyknutí
Projekt eKasa rozšíril aj proklientske opatrenia finančnej správy. Finančná správa priebežne vyhodnocuje informácie zo systému eKasa.
Pre septembrové daňové povinnosti sa predlžujú úradné hodiny na call centre
Koniec septembra nie je len termínom na podanie odloženého daňového priznania k dani z príjmov, ale rovnako aj posledným termínom na vyžiadanie si vrátenia dane zo zahraničia (iných členských štátov EÚ). Call centrum finančnej správy bude preto daňovníkom k dispozícii počas predĺžených úradných hodín.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.