Piatok, 20. september 2019
Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava | zajtra Matúš

Prešovskí hudobníci postavili štúdio

Umpax je dávne pomenovanie pre možnosť dostať sa z nevýhodnej pozície na tú najlepšiu kvalitatívnu úroveň. Práve s touto myšlienkou a pod týmto pomenovaním vzniklo nové masteringové štúdio a multimediálny priestor v Prešove.

Krst nového štúdia šampanským a kávou
Krst nového štúdia šampanským a kávou

Stojí za nim jeden z najskúsenejších slovenských hudobníkov a producentov Martin Migaš, pre ktorého je to po Perine už druhé štúdio v kariére, ktoré sám navrhol a tento krát postavil za pomoci ďalších muzikantov a priateľov. K celej myšlienke sa pripojili Peter Migaš a hudobník Stano Čorej z Komajoty, ktorí rozšírili pôvodný plán o myšlienku komunitného a multimediálneho priestoru. Umpax tak otvára ďalšiu kapitolu prešovskej hudobnej scény v dobe nových médií.

Na vydarenom otvorení sa k zakladateľom Umpaxu pridali mnohé kapely z Prešova, pričom každá z nich okrem rozhovorov, odohrala tiež po jednej skladbe a fanúšikovia to celé so záujmom sledovali naživo na stránke umpax.com. V troch miestnostiach sa stretli Mloci, Peha, Chiki Liki Tu-A, Komajota, Raindown, Hrdza, Papyllon, Binery a mnoho ďalších ľudí, ktorí stoja v pozadí prešovskej hudobnej scény. Symbolom štúdia sa stali drevené klátiky, z ktorých sa vyrobili zvukové difuzéry. Krstní otcovia Žojco Havadej z Mlokov, Ľubo Petruška z Chiki Liki Tu-A a Martin Migaš ich poliali šampanským a kávou. „Po troch týždňoch, kedy som bol v nemocnici, som sa vrátil sem a prekvapilo ma, koľko ľudí sa dokázalo nadchnúť pre túto myšlienku. Chcem sa ešte raz poďakovať všetkým, bolo ich asi štyridsať, robili to nezištne, čo je podľa mňa úplne bláznivé, a dúfam, že im to budem môcť v budúcnosti nejako oplatiť všetkým. Možno spravíme nejakú dobrú hudbu, dokumentárny film alebo niečo, čo bude všetkých baviť a bude to odzrkadľovať nejaký ich pocit“, povedal Martin Migaš, ktorý už momentálne pracuje v štúdiu na novinke skupiny Raindown.

V úvode slávnostného otvorenia štúdia vysvetlil Martin Migaš, odkiaľ pochádza názov, ktorým tento priestor pomenoval: „Keď sme za socíku hrávali guľky, stávalo sa, že niektorá z nich padla na trávu alebo za nejaký kameň. Každý hráč vlastnil jeden umpax, kedy mohol svoju guľku presunúť z miesta, ktoré je nedostupné, na lepšie miesto a pokračovať v hre bez prekážky. To slovo používam od svojich piatich rokov.“ Vo svojom predošlom štúdiu Perina pracoval s kapelami Peha, Nocadeň, Nuda, Puding Pani Elvisovej, Komajota, Smolaahrušky, Heľenine Oči a desiatkami ďalších, pričom si od začiatku zakladal na tom, aby kapela bola čo najlepšie pripravená na samotné nahrávanie, aby stále napredovala a už v úvode mala možnosť robiť v čo najlepších podmienkach. Preto Umpax. „Prínosom nahrávania v Umpaxe nie je len samotný produkt, čiže skladba, ale aj proces, v ktorom sa muzikant veľa naučí práve vďaka práci s odborníkmi, ktorí majú dlhoročné skúsenosti a úspešné nahrávky za sebou“, povedala Romana Radvanská z dua Binery, ktorá s chalanmi z Umpaxu spolupracuje už roky.

Svojho kolegu doplnil hudobník a spoluzakladateľ Umpaxu Stano Čorej: „Všetko je to komunitná záležitosť, za ktorou stojí veľké množstvo hudobných nadšencov a celé sme to vytvorili pre komunitu muzikantov.“ Okrem toho, že ide o masteringové štúdio na vysokej úrovni, je Umpax multimediálny priestor. „Hlavným kanálom je internet ako médium neobmedzených možností. Keďže komunita, ktorá tvorí a existuje v tomto regióne má čo povedať, je to dobrý spôsob ako ju dostať k ďalšiemu, stabilnejšiemu publiku, ktoré chceme budovať aj naďalej“, uviedol pre médiá inak bubeník Komajoty.

Podstatou multimediálneho priestoru je teda live stream priamo zo štúdia alebo z vedľajšieho podniku DrinkIn. Priestor dostanú nielen kapely, ale aj spisovatelia a ďalší. Tieto prenosy prostredníctvom stránky umpax.com sa budú realizovať aspoň raz mesačne. Skupina Mloci ako najstaršia koncertná kapela z Prešova inšpirovala mnoho úspešných prešovských kapiel k tomu, aby skladali a koncertovali s vlastnými pesničkami. Aj preto im patrilo prvé live vysielanie cez stránku Umpaxu. Pripravili si jedineční program Pripovidki z Ameriki, počas ktorého tri hodiny bavili ľudí v DrinkIne aj na internete tým, že premietali fotografie, púšťali videá, odpovedali na otázky publika a zahrali naživo. Kontrabasista skupiny Žojco Havadej rozprával počas krstu najmä o atmosfére štúdia. „Ku každemu dobremu študiju, a toto vipatra, že budze dobre študijo, bo človek ma dobri pocit, už ked vejdze do dnuka, zna, že še mu budze dobre robic. Pre mňe je spojeňe dobreho pocitu a dobrej atmosferi, ked sebe dam s kamaratami dobru kavu.

Na začiatku toho celého bol nenápadný dom na Okružnej ulici v Prešove, v ktorého priestoroch sa zabývala najprv Komajota, k nej sa pridala Peha, s ktorou sa súčasne presťahovalo nahrávacie štúdio Perina a napokon si tu svoju skúšobňu zriadili Chiki Liki Tu-A. „S myšlienkou, vytvoriť takýto projekt sme sa začali zaoberať pred štyrmi rokmi, chceli sme to všetko mať v jednej kope, technicky vybavené na svetovej úrovni. Ja som chcel mať na starosti všetko čo sa týka nahrávania a Stano Čorej by sa venoval aj naďalej masteringu. Po štyroch rokoch sa to podarilo“, povedal v úvode bubeník a producent Martin Migaš, ktorý spoluzakladal IMT Smile, založil Pehu a súčasne aj nahrávacie štúdio Perina, na ktorého základoch vznikol Umpax. Prestavba zabrala dva mesiace a posledných šesť týždňov bolo veľmi intenzívnych. Na všetkom pracovali desiatky priateľov aj hudobníkov. „V zvukovej réžii sme použili dve a pol tony dreva, z ktorého sme vyrobili 4300 drevených klátikov, z ktorých vznikli zvukové bbc difuzéry. V nahrávacej miestnosti sme použili ďalších dvesto kilogramov dreva na výrobu binárnych zvukových difuzérov, do ktorých bolo potrebné frézou vyvŕtať 33 000 dierok. Každý mesiac plánujeme dva až trikrát využívať live stream cez náš web, vďaka ktorému prinesieme ľuďom zaujímavý a nielen hudobný program, s ktorým sa nestretnú nikde inde“, uviedol Peter Migaš. Ďalší z krstných otcov Umpaxu Ľubo Petruška potvrdil, že takýto priestor v Prešove chýbal: „Začínalo tu vznikať niečo, po čom som už nejaký čas túžil, také multikultúrne stanovisko a teraz je to už naozaj. Na jednej časti dverí už dokonca svieti nálepka Umpaxu a na tej druhej, ako som vravel Maťovi Migašovi, si viem predstaviť niečo ako School of Rock a je to vybavené. Dokonca nám v pivnici pečú koláče (smiech). Prajem tomuto projektu, nech sa mu darí a fandím mu z plného môjho srdca, celého.

Foto: smARTin

Súvisiace články
16.12.2012 Foto: Umpax otvorenie a krst nahravacieho štúdia v Prešove
Mohlo by Vás zaujímať
FOTO: Deň Otvorených Dverí Pivovaru Šariš
Fotoreport z akcie
Unikátny drevený megafón už slúži verejnosti: Ponorte sa do zvukov prírody
Spev vtákov, šum stromov či zvuk lesa. Na to všetko sa môžu tešiť milovníci prírody vďaka úplne novému 4-metrovému drevenému megafónu. Keď si do neho človek sadne, znásobia sa mu zvuky okolitej prírody, čo pôsobí blahodarne na dušu. Unikátnu atrakciu neďaleko Prešova v Slanských vrchoch oficiálne otvoria 1. septembra.
Pivovar Šariš otvoril svoje brány tisíckam ľudí: Východniari opäť ukázali, že sa vedia baviť. A to pekne, po našom!
Prešov, 9 septembra 2019 – Sobota nabitá programom! Pivovar Šariš po roku opäť otvoril svoje brány a privítal milovníkov dobrého piva a skvelej zábavy. Deň otvorených dverí (DOD) znova pritiahol do areálu pod Šarišským hradom tisíce ľudí. Nechýbali skvelí hudobní interpreti, rodinná atmosféra, úžasné dobroty a samozrejme správne orosené čapované pivo. V rámci grantového programu Šariš ľuďom sa počas DOD na pódiu rozdalo 16-tisíc eur ôsmim výnimočným projektom, ktoré zveľadia región.
FOTO: Prešovské Trhy
Fotoreport Z Prešovských Trhov, presne zo 14.09.2019. Trhy pokračujú aj dnes!
Letné piknikové kino - atrakcia vo Veľkom Šariši
Vo Veľkom Šariši prichádzajú s novinkou! V stredu 28.augusta sa budú premietať filmy pod holým nebom. A nebute to len kino, ale i piknik.
FOTO: Prešov Half Marathon
Fotoreport zo 14.09.2019
FOTO: Davová Psychóza
Fotoreport z koncertu Davová Psychóza
Inzercia
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj dvojpodlažný rodinný dom na 8 á pozemku, Prešov

Predaj 2-podlažný rodinný dom v Prešove, po rekonštrukcii spodného podlažia a exteriéru domu. Je riešený ako 2 samostatné bytové jednotky. Úžitková plocha: prízemie 120 m2 + poschodie 110 m2 + podpivničenie 120 m2. Vyhľadávaná lokalita.

0907030623 | | cena: 199.000,-€
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj pozemok, OV, výmera 1186 m2, Sabinov

lokalita: blízke centrum , v zastavanom území, prístup po asfaltovej ceste, mimo hlavnej cesty, šírka: cca 32 m v hornej časti a 25 m v dolnej časti, dĺžka: cca 44 m z jednej strany, 40 m z druhej strany. IS v dosahu. pozemok je svahovitý, slnečný, udržiavaný

0907030661 | | cena: 27.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom 128 m2, s pozemkom 2456 m2, Malý Šariš, okr. Prešov

Na predaj podpivničený rodinný dom s pozemkom 2456 m2, s garážou s nadstavbou a hospodárskymi budovami, Malý Šariš. Zastavaná plocha 128 m2, úžitková plocha 108 m2, podpivničenie 100 m2, pôjd 90 m2. Dom je riešený ako 3-izbový.

0907030623 | | cena: 156.000,-€
Reality: Predám
Reality: Predám
Predaj rodinný dom na Šidlovci, pozemok 817 m2, Prešov

Na predaj rodinný dom v pôvodnej zástavbe rodinných domov s pozemkom o výmere 817 m2 v časti Šidlovec v Prešove. 5 izbový rodinný dom, úžitková plocha cca 160 m2. V celom dome sú plastové okná, inak pôvodný stav. Všetky IS. Výborná lokalita.

0907030622 | | cena: 159.000,-€
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK
Pri zobrazovaní stránky používate aktívny script na blokovanie prídavných modulov (adBlocker). Pre správne zobrazenie všetkých sekcií ho deaktivujte.