Utorok, 27. september 2022
Meniny má Cyprián | zajtra Václav

Prešovský konzulát udelil do 1500 víz na Ukrajinu

Do 1500 povolení slovenským občanom k vstupu na Ukrajinu udelilo doteraz prešovské konzulárne oddelenie Veľvyslanectva Ukrajiny v SR. Jeho vedúci Jaroslav Asman konštatoval, že vízový režim nesprevádzajú žiadne neriešiteľné problémy a jediné mimobratislavské konzulárne oddelenie Ukrajiny udeľuje víza aj na počkanie v snahe vyjsť ústrety žiadateľom.

J. Asman 24. augusta, v deň štátneho sviatku Ukrajiny, keď bolo konzulárne oddelenie pre verejnosť zatvorené, ďalej povedal, že na konzuláte pracujú podstatne dlhšie ako sú úradné hodiny a to aj do 21. hodiny, lebo väčšina žiadateľov je takých, čo chcú vízum v deň podania svojej žiadosti. Majú pritom dve lehoty vybavovania, normálnu, t. j. do 6 dní a rýchlu - od 1 do 3 dní, pri ktorej je poplatok dvojnásobne vyšší. Často však nečakajú ani na vypršanie 3-dňovej lehoty, ale hneď v ten deň udelia povolenie. Konštatoval, že našli viacero spôsobov ako pomôcť občanom SR, ktorých rodiny sú rozdelené a jej časť žije na Ukrajine. Od takých občanov SR nežiadajú pozvánku z Ukrajiny, vystačia im kópie rodného listu, ak sa takýto občan SR narodil na Ukrajine. Informoval, že Veľvyslanectvo Ukrajiny v SR pripravuje vlastnú stránku na internete aj s informáciami o vízovej povinnosti.

Víza boli oficiálne zavedené podľa jednostranného rozhodnutia vlády SR od 28. júna t. r., no v Prešove ich začali vydávať už o 2 týždne skôr. Konzulárne oddelenie je od polovice 90. rokov zriadené v budove Krajského úradu (KÚ) v Prešove. Za bezvízového stavu medzi SR a Ukrajinou toto jeho umiestnenie vyhovovalo, no v súčasnosti spôsobuje značné problémy. J. Asman naznačil, že v priebehu dvoch týždňov by sa malo presťahovať do vyhovujúcejších priestorov. Ako však zdôraznil, je vďačný KÚ i za doterajšiu spoluprácu. V Prešove na tomto poste pracuje od 31. januára t. r. Pred tým pôsobil ako diplomat v USA a v Kanade.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK