Štvrtok, 13. august 2020
Meniny má Ľubomír | zajtra Mojmír

Najnovšia výstava F. Vica nesie názov Zbojníci na Slovensku včera, dnes a zajtra

Výstavu kresleného humoru Fedora Vica s názvom Zbojníci na Slovensku včera, dnes a zajtra, otvorili v priestoroch Krajského múzea v Prešove.

(foto: TASR)
(foto: TASR)

Venovaná je 300. výročiu popravy Juraja Jánošíka.

Vicov kreslený humor so zbojníckou tematikou začal uverejňovať ešte v 60. rokoch minulého storočia časopis Roháč. Od roku 1965 v ňom začal pravidelne vychádzať Vicov zbojnícky seriál s názvom Dereš. Prvý výber z neho vystavoval autor v Prešove v roku 1968, a to tesne po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Táto výstava bola na dlhé roky jeho poslednou. K vystavovaniu seriálu Dereš sa vrátil následne až po 20 rokoch.

Po novembrovej revolúcii sa Dereš zároveň vrátil po dlhej pauze na stránky Roháča. V nasledujúcich rokoch spolupracoval spomínaný autor s viacerými denníkmi a týždenníkmi, kde sa prostredníctvom svojich kreslených zbojníkov vyjadroval k aktuálnej spoločensko-politickej situácii v Česku i na Slovensku.

Jánošík a jeho družina sú pre vykreslenie pomerov na Slovensku podľa Vica stále vhodnými sprostredkovateľmi. "Zbojníci sa pohybujú medzi nami stále aj v súčasnosti. Výstave v Krajskom múzeu v Prešove som dal v tejto súvislosti príznačný názov Zbojníci na Slovensku, včera, dnes a zajtra. Zbojníci žijú stále medzi nami a možno, že sú aj horší než tí legendárni, a s tým treba niečo robiť", povedal pre TASR.

F. Vico sa narodil v roku 1944 v Šapinci na východnom Slovensku. Okrem množstva spomínaných kresieb je zároveň autorom seriálu o Rusínoch a zakladateľom, ako aj organizátorom medzinárodnej súťaže kresleného humoru s názvom Zlatý súdok.

Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.