Štvrtok, 09. júl 2020
Meniny má Lujza | zajtra Amália

Vo viacerých mestách na Slovensku vyhlásili kalamitný stav

Priebežne aktualizované: Pretrvávajúca nepriaznivá poveternostná situácia výrazne komplikuje dopravnú situáciu na slovenských cestách aj naďalej.

(foto: TASR)
(foto: TASR)

„Spôsobuje nezjazdnosť ciest, uviaznutie cestných vozidiel a na železnici uviaznutie vlakov“, informovala dnes Sekcia integrovaného záchranného systému a civilnej ochrany Ministerstva vnútra SR. Problémy sú na území Bratislavského, Nitrianskeho, Trenčianskeho a Košického kraja.

Kežmarok
Kvôli zlým poveternostným podmienkam už zatvorili všetky cesty v meste Kežmarok. Primátor mesta Igor Šajtlava pre TASR uviedol, že situácia je kritická, od štvrtka (14. 3.) večera je v meste vyhlásený tretí kalamitný stupeň.

Fúka silný vietor, nemáme problém ani so snežením, sú však na mnohých úsekoch v meste veľké záveje. Naše technické služby tvrdo pracujú, ale nestíhajú“, priblížil situáciu Šajtlava. Kvôli tomu už v meste uzatvorili aj všetky školy. „Tá situácia je dosť nepríjemná, práve sa vraciam z mesta, bude zasadať krízový štáb, zatiaľ situáciu zvládame, uvidíme, ako sa situáciu vyvinie“, uzavrel primátor.

Michalovce
Druhý kalamitný stupeň pre nepriaznivé poveternostné podmienky je momentálne v platnosti na území Michalovského okresu. Je tam neprejazdných viacero úsekov ciest.

Zuzana Fejesová zo Správy ciest Košického samosprávneho kraja TASR informovala, že cesty v okrese Michalovce sú dnes ráno pre tvorbu snehových jazykov a závejov ťažko priechodné.

Podľa jej slov sú v Michalovskom okrese momentálne neprejazdné tieto úseky ciest: I/50 Trhovište - Horovce, III/50216 Pozdišovce - Laškovce - Ložín, III/18250 Naciná Ves - Vybúchanec, III/18239 Vôľa - Pusté Čemerné, III/ 18240 - Topoľany – Suché – Lesné – Strážske, III/ 50222,50223 Michalovce – Zbudza - Strážske - spojka Oreské, III/55501 Michalovce – Čečehov – Inačovce, III/55503 Stretava – Stretavka – Drahňov, III/ 55226 Vojany – Beša, III/50215 Horovce – Tušická Nová Ves – Tušice, III/55407 smer železničná stanica Bánovce nad Ondavou, III/55403 Malčice – Petríkovce - Kucany.

Na ďalších cestách okresu je pre množstvo nahromadeného snehu priechodný iba jeden jazdný pruh. Ide konkrétne o úseky I/50 Michalovce - Trhovište, I/18 Michalovce – Petrovce nad Laborcom - Strážske, II/582 Michalovce – Zemplínska Šírava – Jovsa, II/555 Michalovce – Palín – Veľké Kapušany a II/552 Oborín – Kucany.

Z noci na dnes pomáhala ťažká technika cestárov a hasičov vyslobodzovať vo viacerých prípadoch uviaznuté osobné ako i nákladné motorové vozidlá. „Zo štvrtka na dnes nám zostalo vyše 150 ľudí uviaznutých na niekoľko hodín v kolónach áut“, podotkla Fejesová s tým, že približne 50 ľudí prečkalo noc v priestoroch jedálne na obecnom úrade v Trhovištiach, kde im zabezpečila samospráva občerstvenie.

Trebišov
Mimoriadnu situáciu vyhlásil dnes miestny krízový štáb aj v okrese Trebišov.

Extrémne počasie so silným vietrom a snehovými závejmi spôsobili zablokovanie ciest, mnohé obce odrezalo od sveta, došlo aj k výpadkom elektrickej energie. „Situácia je katastrofálna, v okrese Trebišov máme neprejazdné úseky na väčšine komunikácií“, uviedol pre TASR dnes ráno prednosta Obvodného úradu Rastislav Petrovič.

K vyhláseniu kalamitnej situácie došlo o 1.45 h. Na odstraňovaní následkov vyčíňania extrémneho počasia sa podieľa Správa ciest Košického samosprávneho kraja (KSK), polícia, pomáhajú aj Ozbrojené sily SR so svojou technikou.

Správa ciest so svojimi silami a technikou odstraňuje snehové záveje a snehové jazyky. Len čo ich však odstráni na jednom konci obce, na druhom ich pribúda. Fúka silný nárazový vietor, robíme čo môžeme s tými prostriedkami“, konštatoval Petrovič.

Najhoršia situácia je podľa neho v južnej časti okresu, kde došlo aj k výpadkom elektrickej energie. „Nedá sa dostať do obcí, ako je Kazimír, Michaľany, postihnuté sú Sečovce, Kravany, Stankovce, Ladmovce, Borša, Slovenské Nové Mesto, je toho veľa“, dodal prednosta.

Skrížený kamión zablokoval vo štvrtok večer cestu na úseku Trhovište - Michalovce. Na ceste pri obci Hriadky v okrese Trebišov pritom uviazli v noci aj linkové autobusy s cestujúcimi. „Riešili sme to na zasadnutí krízového štábu a požiadali sme pána starostu, aby okamžite otvoril obecný kultúrny dom, kde umiestnili všetkých cestujúcich z autobusov a dali im k dispozícii čaj“, povedal Petrovič.

V Prešovskom kraji je uzavretých 16 úsekov ciest
V celom Prešovskom kraji je momentálne neprejazdných 16 úsekov ciest. Dispečer Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Tomáš Lažo pre TASR uviedol, že uzávierky sa týkajú všetkých tipov ciest 1. , 2. aj 3. triedy.

Už máme vyhlásený 1. situačný stupeň v mestách Poprad, Vranov nad Topľou a Prešov“, dodal Lažo. V celom kraji fúka silný vietor, v dôsledku čoho sa vytvárajú snehové jazyky na všetkých otvorených úsekoch ciest. Cestári vyzývajú vodičov, aby sa radšej na cestu autom nevydávali.

Snažíme sa udržiavať cesty, v spolupráci s hasičmi sprejazdňujeme jednotlivé úseky, robíme čo sa dá. Vietor nám však situáciu komplikuje, počas celého dňa očakávame takýto stav, vietor má dokonca ešte zosilnieť, podľa našich informácií“, uzavrel Lažo.

Problémy so závejmi sú v celom okrese Vranov nad Topľou
Situáciu na cestách v Prešovskom samosprávnom kraji od rána komplikuje silný vietor a sneženie. Problémy sú od rána podľa informácií od krajského policajného hovorcu z Prešova Daniela Džobanika najmä v okrese Vranov nad Topľou. „Na cestách je vyhlásený 1. situačný stupeň, v celom okrese sneží a fúka silný nárazový vietor, dôsledku čoho sa vytvárajú snehové jazyky a záveje“, objasnil hovorca.

Neprejazdné sú úseky z Vranova nad Topľou do Sečovskej Polianky, medzi obcami Kamenná Poruba, Davidov a Cabov, tak isto cesta v úseku Soľ – Čakľov. „Cesta v úseku Majerovce – Sedliská – Továrne je zatiaľ prejazdná, avšak v niektorých úsekoch sú záveje do šírky jedného jazdného pruhu“, upozornil Džobanik.

Na všetkých pozemných komunikáciách sa nachádza kašovitá vrstva snehu, miestami aj ujazdená a zľadovatená, na cestách 1. a 2. triedy v hrúbke maximálne jeden až tri centimetre, na cestách 3. triedy miestami tri až štyri centimetre. To sa však netýka úsekov so snehovými jazykmi a závejmi, kde môže byť miestami desať až 15 centimetrov snehu. Okrem toho je už momentálne neprejazdná už aj cesta 1/77 v Podolínci.

Snehové jazyky a záveje sa neustále pluhujú. Od rána vplyvom silného nárazového vetra dochádza k škodovým udalostiam, resp. k udalostiam v cestnej premávke, ktoré účastníci neoznamujú, resp. sú realizované Okresným dopravným inšpektorátom vo Vranove nad Topľou. Pri ich realizácii, resp. odstraňovaní vozidiel je opakovane odstavená cestná premávka, čím dochádza ku kolónam či zápcham. Následne nákladné motorové vozidla majú problém pohnúť sa z miesta, čo značne komplikuje plynulosť cestnej premávky“, upozornil hovorca.

Policajné hliadky podľa neho nepretržite monitorujú všetky kritické miesta a úseky, komplikácie v cestnej premávke sa operatívne riešia cestou dopravného inšpektorátu, policajtmi i a správcami komunikácii. „Apelujeme na zvýšenú opatrnosť vodičov, nakoľko z dôvodu utlačenej vrstvy kašovitého snehu a nízkych teplôt je veľa úsekov zľadovatených. Žiadame vodičov, aby pri náhlej zmene poveternostných podmienok neriskovali prejazdy snehovými závejmi, lebo uviaznuté vozidlá vytvárajú nepredvídateľnú prekážku v cestnej premávke a zdržujú údržbu komunikácii“, zdôraznil Džobanik.

Zároveň vyzval vodičov, aby dodržiavali bezpečnú vzdialenosť v kolónach, náhle nebrzdili a zvážili predchádzanie aj na miestach, kde je to vodorovným alebo zvislým dopravným značením dovolené. Polícia tiež žiada vodičov, aby zvážili jazdu motorovým vozidlom, nezvyšovali rýchlosti a viedli vozidlá mimoriadne opatrne.

Poveternostná situáciu skomplikovala situáciu na školách
Poveternostné podmienky dnes poriadne skomplikovali situáciu aj na stredných školách v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK). Najhoršia situácia je v Kežmarku, kde je dnes zatvorených všetkých päť škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Študenti sa dnes nedostali ani do Čaklova na tamojšiu Spojenú školu a zatvorené je aj Gymnázium vo Vranove nad Topľou.

Paradoxná situácia naopak nastala v Prešove na Spojenej škole Tarasa Ševčenka s vyučovacím jazykom ukrajinským. Hoci písomné maturity všetky školy ukončili včera, práve tu sa dnes mala konať maturita z ukrajinského jazyka. Všetci žiaci sa napriek nepriaznivému počasiu dostavili na plánovanú maturitnú skúšku“, informovala hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková. Ministerstvo školstva ju však presunulo na pondelok 18. marca vzhľadom na mimoriadne zlú situáciu na juhu Slovenska, kde sa dnes zase mali písať maturitné písomky z maďarského jazyka.

Je to škoda. Hoci my sme na maturity dnes pripravení, blokujú nás spoločné témy, ktoré musia byť vyhlásené v rovnakom čase. Všetci naši maturanti sú v škole a nechcú ísť preč“, potvrdil pobavene Igor Andrejčák, riaditeľ jedinej strednej školy s vyučovacím ukrajinským jazykom na Slovensku.

V dnešný deň zostali zatvorené i dva hrady v pôsobnosti krajskej samosprávy. Hrad Kežmarok je dnes pre verejnosť zatvorený a rovnaká situácia je i v Starej Ľubovni. „Hoci ráno sa naši pracovníci do expozícií skanzenu i hradu prebrodili, návštevníci by sa museli vyzbrojiť lopatami a dobrou kondíciou, aby sa k nám dnes dostali“, zažartoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

Situácia na cestách celého Prešovského kraja je mimoriadne nepriaznivá. Hoci cestári nasadili všetku techniku, v kraji je neprejazdných 16 úsekov ciest. Správa a údržba ciest PSK odporúča vodičom, aby vyšli na cesty len v najnevyhnutnejších prípadoch.

Výpadky elektriny na východe Slovenska postihli vyše 19.000 odberných miest
Následkom extrémneho počasia došlo na východnom Slovensku v priebehu štvrtka (14. marca) a dneška na mnohých miestach k výpadkom elektrickej energie. „Zasiahnuté sú najmä regióny Michaloviec, Rožňavy, čiastočne Prešov a Spiš. O 10.00 h evidujeme v distribučnej sústave VSD prerušenie distribúcie elektriny pre niečo vyše 19.000 odberných miest“, uviedla dnes pre TASR hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD) Andrea Danihelová.

Príčinou porúch je najmä nárazový vietor, v takmer všetkých prípadoch strhli elektrické vedenia popadané stromy.

Na odstraňovaní porúch pracuje v teréne 220 elektromontérov, majstrov a technikov, čiže všetky pohotovostné zložky v najviac zasiahnutých regiónoch. „Aktuálne sme prerušili všetky naplánované práce, aby aj títo vyčlenení kolegovia mohli pomáhať pri odstraňovaní následkov vetrovej kalamity. Rýchlosť odstránenia poruchy však enormne komplikujú jednak neprejazdné, respektíve sťažené podmienky na cestných komunikáciách a zlá dostupnosť k elektrozariadeniam, ktoré strhli alebo zlomili stromy“, konštatovala hovorkyňa VSD.

Podľa informácií zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktoré pre VSD poskytol Jozef Csaplár z Centra predpovedí a výstrah, ide o naozaj mimoriadnu situáciu: „Pre niektoré lokality východného a stredného Slovenska sme vydali meteorologické výstrahy II. až najvyššieho III. stupňa. Vietor dosahuje v exponovaných polohách, napríklad na hrebeňoch alebo južných svahoch hôr, v nárazoch rýchlosť víchrice až orkánu, to znamená až 40 metrov za sekundu“, uviedol Csaplár.

Výstraha pre najvyšší III. stupeň ohrozenia vetrom upozorňuje na skutočnosť, že treba rátať so silným a nebezpečným vetrom, ktorý môže lámať konáre, vyvracať slabšie stromy či strhávať strechy.

Kvôli počasiu a množiacim sa nehodám uzavreli ďalšie cesty v PSK
Polícia upozorňuje, že cesty v okrese Kežmarok sú všetky úplné neprejazdné, alebo len ťažko prejazdné. Z operačného strediska Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove informovali, že úplne neprejazdná je aj cesta 1/68 v úseku Lipany - Pusté Pole.

Rovnako sú neprejazdné cesty v okrese Bardejov a úsek 1/77 medzi obcami Zborov a Smilno. Iba v jednom jazdnom pruhu je sprejazdnená cesta v úseku Soľ - Vranov nad Topľou a úplne neprejazdná je cesta 1/79 medzi Sačurovom a Sečovskou Poliankou.

Momentálne je uzavretá kvôli zlým poveternostným podmienkam a množiacim sa dopravným nehodám aj cesta z Kežmarku do Spišskej Belej. Do mesta Spišská Belá sa už momentálne nedá dostať ani z Tatranskej Kotliny a Starej Ľubovne.

Hraničný prechod do Poľska Vyšný Komárnik je v súčasnosti neprejazdný už pre všetku dopravu.

Preprava medzi Štrbským plesom a Vyšnými Hágmi momentálne už nie je možná ani prostredníctvom autobusovej dopravy . Na Ceste slobody v úseku od Podbanského až po Vyšné Hágy je silná víchrica.

V dôsledku silného vetra popadalo na cestu viacero stromov, tie poškodili aj električkové trakčné vedenie. Spadnutý strom zneprejazdnil aj cestu od Vyšných Hágov v smere na Štôlu.

Na území kraja dnes zasahovali hasiči už vo vyše 30 prípadoch

Viac ako 30 zásahov absolvovali v súvislosti s nepriaznivým počasím od dnešného rána príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na území Prešovského samosprávneho kraja.

Bez elektriny je na východe Slovenska ešte 11.000 odberných miest
Výpadok elektrickej energie malo na východnom Slovensku dnes napoludnie kvôli snehovej kalamite ešte 11.000 odberných miest. „V porovnaní so stavom o 10.00 h sa podarilo znížiť počet odberných miest bez elektriny o 8000“, uviedla Andrea Vlková zo spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE).

Najviac postihnutými oblasťami ostávajú región Michaloviec a Rožňavy, časť Košíc, časť prešovského regiónu - Zlatá Baňa, Kokošovce a Abranovce, a časť oblasti Spišská Nová Ves. O 10.00 h evidovali v distribučnej sústave spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD) prerušenie dodávok elektriny pre vyše 19.000 odberných miest. Príčinou porúch bol najmä nárazový vietor, keď popadané stromy strhli elektrické vedenia.

Na odstraňovaní porúch pracuje v teréne 220 elektromontérov, majstrov a technikov, čiže všetky pohotovostné zložky v najviac zasiahnutých regiónoch.

Súvisiace články
15.3.2013 Na území kraja dnes zasahovali hasiči už vo vyše 30 prípadoch 15.3.2013 Na území kraja je pre nepriazeň počasia vyhlásený druhý situačný stupeň 15.3.2013 Na diaľnici D1 medzi Jánovcami a Popradom uviazli kolóny áut 15.3.2013 Viacero úsekov ciest v kraji je momentálne neprejazdných, aj diaľnica
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.