Nedeľa, 05. júl 2020
Meniny má Cyril, Metod | zajtra Patrik, Patrícia

Bulharsko má záujem otvoriť v Prešove honorárny konzulát

Vo štvrtok 21. marca prijal predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Peter Chudík mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Bulharskej republiky v SR Margaritu Ganevu v sprievode radkyne a riaditeľky Bulharského kultúrneho inštitútu v Bratislave Elenky Arnaudovej.

Ako povedal Juraj Latta z Oddelenia medzinárodnej spolupráce Kancelárie predsedu PSK, cieľom prijatia bolo posúdiť možnosti rozvoja vzájomných vzťahov a spolupráce medzi Bulharskou republikou a Slovenskou republikou na regionálnej úrovni a posúdenie možnosti otvorenia honorárneho konzulátu Bulharska v PSK.

Bulharská veľvyslankyňa sa zaujímala o sociálny a hospodársky rozvoj kraja a o jeho rozvojové zámery. Informovala, že kontakty regionálnych subjektov oboch krajín už existujú, úspešne sa rozvíjajú najmä v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu na báze univerzít. Jedným z príkladov je spolupráca Prešovskej univerzity, ktorá ma svojho partnera na bulharskej strane a v rámci spolupráce sa uskutočnili v týchto dňoch niektoré spoločné podujatia“, uviedol Latta.

Veľvyslankyňa konštatovala, že PSK má všetky predpoklady byť vhodným partnerom na rozvoj kontaktov a vzťahov na regionálnej úrovni, vzhľadom k jeho historickým, kultúrnym a náboženským aspektom, ale tiež možnostiam na rozvoj cestovného ruchu v prepojení na kultúrnu turistiku, letnú turistiku, kúpeľníctvo a rozvoj podnikania. Konštatovala tiež, že Bulharský kultúrny inštitút organizuje v rámci Slovenska veľké množstvo podujatí, niektoré z nich sa konajú tiež v spolupráci s kultúrnymi inštitúciami PSK. Odznela tiež ponuka sa rozvoj spolupráce v oblasti farmaceutického priemyslu a poľnohospodárstva. „Zaujímavou ponukou, so zreteľom na potrebu podpory rozvoja regionálnych kontaktov oboch krajín, je zámer bulharskej strany otvoriť na území PSK honorárny konzulát“, zdôraznil ďalej Latta.

Predseda PSK Peter konštatoval, že „otvorenie honorárneho konzulátu určite prispeje k rozvoju budúcich kontaktov, vzájomných vzťahov a prípadne spolupráce na regionálnej úrovni, ale aj subjektov na iných úrovniach v rôznych oblastiach, najmä však v oblasti podpory rozvoja malého a stredného podnikania.

Mohlo by Vás zaujímať
AKTUALIZÁCIA: Mestský úrad v Prešove bude od 22. júna fungovať v štandardnom režime
Mestský úrad v Prešove sa opäť otvára pre verejnosť. Naďalej je však potrebné dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.
Burza starožitností sa po pauze vracia na Hlavnú ulicu
V centre Prešova sa opäť uskutoční Burza starožitností a kuriozít. Zberateľské predmety si na Hlavnej ulici môžu občania pozrieť už tento piatok 19. júna 2020.
Počas leta čaká Prešovčanov v areáli kúpaliska Delňa množstvo noviniek
Obľúbené letné kúpalisko Delňa sa pripravuje na príchod prvých návštevníkov. Areál kúpaliska je otvorený už teraz. Prešovčania si tu môžu prísť oddýchnuť, alebo si zašportovať.
Prešovskí cyklisti môžu od júna naplno využívať všetky cykloprístrešky
So začínajúcou cyklistickou sezónou mesto Prešov rozbieha ostrú prevádzku cykloprístreškov, ktoré sú plne pripravené na používanie. Elektronické čipy k prístreškom si môžu užívatelia zapožičať na jeden deň, alebo na celý rok priamo na mestskom úrade.
Počas nočnej prietrže mračien v Prešove pomáhali aj dobrovoľní hasiči
Prešovskí dobrovoľní hasiči v sobotu 13. júna pomáhali v dvoch častiach mesta pri odstraňovaní následkov nočnej búrky. Na ulici Za Kalváriou vyčistili 5 studní a v lokalite Surdok zatopenú cestu.
Vyhlásenie mesta Prešov k fungovaniu spoločnosti 1. FC TATRAN
V spoločnosti 1. FC TATRAN, a.s. je mesto Prešov menšinovým akcionárom (vlastníme 8,7 % akcií), avšak dlhodobo nemáme žiadne informácie o stave spoločnosti, čo považujeme za neakceptovateľné. Mesto Prešov dlhodobo nemá svojho zástupcu v orgánoch spoločnosti, a to aj napriek dlhodobej a opakovanej iniciatíve zo strany radnice zabezpečiť zástupcu priamo v predstavenstve.
Kreatívni programátori budú môcť predstaviť svoje nápady budúci rok
Tretí ročník súťaže Šarišský hackathon sa z dôvodu pandémie COVID-19 presúva na rok 2021, keď sa život vráti do zvyčajných koľají. Aktuálna situácia na Slovensku a možný nástup druhej vlny COVID-19 by totiž mohol ohroziť priebeh súťaže.
Inzercia
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
kancelárske priestory v Prešove UNICENTRUM

Prenajmem kancelárske priestory v širšom centre Prešova na Kúpeľnej ulici č. 6. Výhodou je parkovanie zdarma. V budove je optický internet. Bližšie informácie:http://www.kancelariepresov.sk/

0905841632 |
Reality: Dám do prenájmu
Reality: Dám do prenájmu
Kancelárske priestory

Prenajmeme kancelárske priestory na Plzenskej ulici č. 2 v Prešove. Výhodný nájom a internet v cene.

0905324336 | | cena: dohodou
Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním súborov cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti.
OK

Ďakujeme, že navštevujete portál pis.sk, naozaj si to vážime.

Používate rozšírenie na blokovanie prídavných modulov (adBlock, AdBlock Plus, Ghostery ... )?

Táto stránka je financovaná výlučne zo súkromných zdrojov a jedným z jej hlavných príjmov tvoria príjmy za zobrazovanie reklamy.
Žiaden z článkov nie je spoplatnený, všetky funkcionality poskytujeme zadarmo.

Pridajte si túto stránku medzi výnimky, aby sa Vám obsah zobrazoval správne a tento portál mohol aj naďalej fungovať.